Naše univerzita převzala v minulých dnech od dodavatele stavby dokončenou budovu „Výzkumného, vývojového a výukového komplexu pro pokročilé technologie“ (budova„G“). Firma Gemo Olomouc, která převzala stanoviště 24. srpna 2012, zde prostavěla zhruba 242 milionů korun. Dokončené jsou i terénní úpravy kolem objektu.
Prorektor TUL Ondřej Novák potvrdil, že stavba proběhla podle harmonogramu a předávací protokol podepsali zástupci univerzity ve stanoveném termínu – ke 30. květnu 2014. „Předávání trvalo šest týdnů. Nyní se dokončují ještě menší nedodělky a provádějí opravy drobných závad, které nebrání provozu. Je to například oprava venkovní dlažby,“ řekl profesor Novák. Dodal, že v současné době jsou dokončeny dvě části výběrového řízení na dodavatele nábytku.„Zbývá ještě vybrat dodavatele atypického nábytku a dodavatele audiovizuální techniky a informačního systému,“ upřesnil prorektor.
Budovou „G“ získá naše univerzita nejen hlavní výukový objekt a vyřeší roztříštěnou polohu svých objektů, ale bude mít konečně také citelně chybějící aulu pro zhruba 350 osob. Nově vybudované výukové, laboratorní a kancelářské prostory budou plně využívat zejména fakulta strojní, fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická a fakulta mechatroniky, informatiky a mezioborových studií. Pro ekonomickou fakultu se tak uvolní prostory v budově “H“ ve Voronežské ulici.
Podle rektora TUL Zdeňka Kůse by mělo v nové budově již proběhnout zahájení akademického roku 2014/2015. „Vyřeší nám současnou nedostatečnou kapacitu učeben, zvýší se úroveň vybavení učeben i laboratoří, a tím se nám zlepší i podmínky pro inovaci studijních programů, která je nezbytnou podmínkou pro udržení a zlepšení kvality výuky i vědecké práce. Počítáme s tím, že se výrazně zlepší i podmínky pro studenty doktorského studia. Věřím, že se "géčko" stane místem nejen pro práci, ale i místem setkávání naší akademické obce a místem pro společenské a kulturní akce,“ řekl již dříve profesor Kůs.
Podoba nové budovy G vzešla z architektonické kanceláře univerzity, jejími autory jsou architekti Jiří Suchomel a Jiří Janďourek. Je koncipována jako čtyřpodlažní nízkoenergetický výukový objekt. Celková užitná plocha je 9400 metrů čtverečních, kapacita je 1400 lidí. Součástí stavby je i parkovací plocha pro 30 aut, včetně šesti míst pro tělesně postižené. Jedná se o druhou největší investici v historii univerzity. Pro tento projekt získala univerzita dotaci z Evropského fondu pro regionální rozvoj a státního rozpočtu ČR v rámci evropského Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace.
J. Kočárková
Foto: Radek Pirkl
Další články v rubrice

AMIA představí inovativní výrobu vláken z recyklovaných polymerů
Na pondělním setkání průmyslové asociace AMIA vystoupí Kristýna Bendová s tématem inovativní textilní výroby z recyklovaných polymerů pomocí technologie zvlákňování taveniny. Výroba má nejen ekologické výhody, ale konvenčním materiálům může...

»Pazoury« zvítězily v soutěži o nejlepší start-up naší univerzity
Start-up Pazoury, který vyvíjí speciální prémiové rukavice pro běžkaře, se stal vítězem desátého ročníku univerzitní soutěže Start-up TUL. Na druhém místě skončila Mamaya – služba, která chce nabízet udržitelný a k životnímu prostředí šetrný...

Nemocnice hledají, my odpovídáme. První CAREer Day na TUL
Velký zájem studujících i zdravotnických zařízení z celých severních a středních Čech provázel první CAREer Day na TUL. Studentky a studenti fakulty zdravotnických studií si mohli poprvé vybrat místo své praxe i budoucího zaměstnavatele na jednom...