Rektor naší univerzity Zdeněk Kůs koncem listopadu zasedl u kulatého stolu Hospodářských novin. Na téma současný stav a perspektiva technického školství hovořili dále náměstek ministra školství Jaromír Veber, viceprezident svazu průmyslu Radek Špicar a ředitel Scia Ondřej Šteffl.
Na besedě zazněl názor, že český průmysl sklízí plody špatné výuky matematiky na základních a středních školách. Děti nerady počítají a pro vysokoškolské studium si raději vyberou obor, kde se matematice, ale i fyzice nebo chemii vyhnou.
Na nedostatku kvalitních technických specialistů se shodují i zástupci většiny výrobních podniků v Česku. Z tohoto důvodu vyhlásily společně ministerstvo školství se Svazem průmyslu a dopravy příští rok jako rok technického vzdělávání a chtějí popularizovat a přiblížit technické školství. "Máme kvalitní technické obory, ale stále mezi lidmi panuje obecná představa, že je lepší být právníkem nebo ekonomem," řekl Zdeněk Kůs. Podle něj cesta k nápravě začíná už u výchovy menších dětí. "Je potřeba u nich povzbudit zvědavost, která v nich v budoucnu probudí chuť studovat technické obory. Třeba když do rukou dostanou tablet, tak je důležité, aby si dokázaly představit, co je uvnitř," dodal rektor a připomněl aktivity naší univerzity zaměřené na děti a mládež, především oblíbenou Dětskou univerzitu.
Na změně přístupu se shodl i s náměstkem Jaromírem Veberem. "Chceme hledat cesty, jak posílit zájem o studium. Máme například lidové školy umění, tak proč bychom nemohli mít lidové školy technické, kde by se děti mohly věnovat těmto disciplínám," ptá se náměstek ministra pro vysoké školství.
Český průmysl se nyní potýká s problémem, jehož kořeny sahají několik let zpátky. Studenti si vybudovali averzi k matematice a často se obávají vysoké náročnosti studia na technických školách. Z údajů Národního ústavu pro vzdělávání vyplývá, že před úspěšným ukončením opouštějí školu nejčastěji studenti technických oborů. (Strojírenské obory mají 39 procent předčasných odchodů a obory chemie 30 procent, obory matematiky a fyziky 29 procent).
Čím to je? "České technické školy zachovávají svojí tradičně vysokou úroveň a nic studentům neodpouštějí," říká rektor Kůs. Podle něj řada studentů náročnou vysokoškolskou látku nezvládne a odchází po prvním roce studia.
Podle zástupců výrobních podniků ale nejsou řešením povinné přijímací zkoušky z matematiky, ale její přitažlivá a zajímavá výuka. "Svaz, jakožto zástupce soukromých společností, může veřejnost motivovat, informovat o vyhledávaných pozicích a výši průměrné mzdy," nastiňuje další řešení Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy.
Jedním z možných řešení u technického vzdělávání je podle náměstka ministra školství Jaromíra Vebera duální systém, který by propojoval podnikatelský svět s tím akademickým. V praxi už dnes běžně soukromé firmy spolupracují s některými univerzitami. "Pokud jde skutečně o vysoké školství, tak je to zájem zaměstnavatelů komunikovat se školou a hledat vhodné studenty a ty podporovat," uvádí náměstek Veber.
Zatímco některé vysoké školy si stěžují, že spolupráce s praxí se jim zcela nedaří, profesor Kůs připomněl, že TUL udělala v této věci velký krok dopředu. "Studenti se podílejí na pracích zadaných průmyslem, spolupracujeme s automobilkami nebo výrobci plastů, každý rok máme příjem několik milionů korun z licencí, protože firmy používají naše patenty. Pokud se obě strany snaží, tak to funguje“ tvrdí rektor Zdeněk Kůs
Celá beseda na: http://archiv.ihned.cz/c1-63167200-kulaty-stul-hn-prumyslu-skodi-spatna-vyuka-matematiky-rikaji-odbornici
-red-
Další články v rubrice

Dostane Liberec nový kostel vytištěný z betonu?
Evangelický kostel na náměstí Českých bratří v Liberci zbourali komunisté v 70. letech minulého století, nyní by se mohl svatostánek na původní místo vrátit. Tentokrát ale v moderní podobě a celý vytištěný z betonu. Koncepční návrh připravil...

TUL pomáhá obnovit poutní cestu k ikonické japonské svatyni
Jako vstal bájný pták Fénix z popela, podobně má rozkvést zanedbané okolí poutní cesty k nejdůležitější šintoistické svatyni v japonské Ise. Na obnově místa s více než tisíciletou tradicí se budou podílet vedoucí projektu ISE Fenix z fakulty...

Univerzitní včely přečkaly zimu a čeká je výzkumný úkol
Možná ani nevíte, že včely, které v okolí kampusu zabzučí kolem vás, vylétly z úlu u budovy G. Dvě včelstva patří doktorandu fakulty umění a architektury Eduardu Seibertovi, který rok testoval nejvhodnější stanoviště pro své úly. Ty se brzy stanou...