S hlubokým zármutkem oznamujeme, že včera zemřel pan profesor Ing. Cyril Höschl, DrSc, zakládající člen Společnosti pro mechaniku, Společnosti pro nauku o kovech a Asociace strojních inženýrů, který významnou část svého života spojil s naší fakultou strojní. V šedesátých letech minulého století pracoval jako vedoucí katedry mechaniky, pružnosti a pevnosti a posléze byl také zvolen do funkce děkana Fakulty strojní Vysoké školy strojní a textilní v Liberci.
Pan profesor se narodil roku 1925. Za druhé světové války prošel „totálním nasazením“ a studium strojního oboru mohl na Vysoké škole strojního a elektrotechnického inženýrství ČVUT zahájit až po válce. Studia dokončil roku 1949. Od jara 1948 pracoval jako pomocný a později řádný asistent v Ústavu vodních strojů a strojního chlazení pod vedením profesora Jaroslava Hýbla.
Vojenskou službu si z politických důvodů v padesátých létech „odpykal“ u Pomocných technických praporů a pak byl poslán do Jáchymovských dolů. Potom nastoupil do libeňského závodu ČKD Sokolovo, kde se díky svým znalostem aplikované mechaniky a nauky o materiálu vypracoval v uznávaného odborníka na vyšetřování příčin poruch strojů a jejich odstraňování. Vedl inženýrské kurzy na Vysoké škole dopravní v Praze a působil jako externí učitel mechaniky na dálkovém studiu strojní fakulty ČVUT.
Později byl jmenován docentem pro obor pružnosti a pevnosti na tehdejší Vysoké škole strojní v Liberci, kde se stal později profesorem a po dvě období zastával akademické funkce, nejprve prorektora pro vědu a výzkum a pak děkana strojní fakulty. Měl pověst skvělého a oblíbeného a paradoxně také nejpřísnějšího učitele. V době normalizace však byl nucen školství opustit. Nalezl útočiště v Ústavu termomechaniky ČSAV a v pražském Domě techniky Československé vědeckotechnické společnosti, který pod jeho vedením uspořádal 22 celostátních seminářů v cyklu Stavba strojů. Vydal k nim stejný počet skript.
Pan profesor Höschl byl vyznamenán zlatou plaketou Františka Křižíka AV ČR, zlatou plaketou Technické university v Košicích, Čestnou plaketou Československé společnosti pro mechaniku. Byla mu udělena i medaile Josefa Hlávky a pamětní medaile Leonarda da Vinci při příležitosti 20. výročí založení Asociace strojních inženýrů.
Pamětní medaili mu udělila za jeho zásluhy i Fakulta trojní fakulty Technické University v Liberci. Jako výraz úcty vydala fakulta strojní vlastním nákladem knihu profesora Höschla Eseje o mechanice.
Pamětníci na jeho působení na naší nejstarší fakultě vzpomínají s velkou úctou jako na čestného a odvážného člověka. „ Jako děkan šel v taláru s děkanským řetězem na hrudi v čele smutečního průvodu za Jana Palacha v Liberci. Po revoluci se na naši prosbu ujal na jeden rok přednášek z pružnosti a pevnosti a napsal nová skripta.“ vzpomíná profesorka Bohdana Marvalová.
Všichni, kdo ho znali - odborná i laická veřejnost se shodují: odešel vzácný člověk.
Čest jeho památce!
-red-
Další články v rubrice

Školka má novou ředitelku, adresu a mění i statut
Řadu novinek chystá od září univerzitní mateřská škola ŠkaTULka. Dozvědět se je můžete na informativní schůzce v úterý 29. dubna od 16:00 hodin v posluchárně G 306. Zásadní změny se týkají přesídlení do jiné budovy v rámci kampusu, obsazení...

Prožít semestr v Kanadě? Na nejlepší polytechnice
Semestr studia na prestižní univerzitě v Kanadě, jež se nově pyšní titulem nejlepší vysoká škola v provincii Ontario, je skvělý zářez do životopisu. A nyní jej mohou mít studující Fakulty strojní TUL. Pokud se přihlásí do nově vypsaného výběrového...
Dostane Liberec nový kostel vytištěný z betonu?
Evangelický kostel na náměstí Českých bratří v Liberci zbourali komunisté v 70. letech minulého století, nyní by se mohl svatostánek na původní místo vrátit. Tentokrát ale v moderní podobě a celý vytištěný z betonu. Koncepční návrh připravil...