Přes třicet dívek a chlapců si prohlédlo při pátečním Dnu otevřených dveří učebny a laboratoře Ústavu zdravotnických studií TUL. Viděli mimo jiné moderní přístroje, díky nimž vstupují absolventi ústavu do praxe s dobrými předpoklady pro to, aby zvládali svůj obor a poskytovali pacientům kvalitní péči.
"Vybavení, které tady je, mě mile převapilo. Nečekala jsem, že bude na tak vysoké úrovni," řekla T-UNI studentka gymnázia v Lovosicích Anežka Houžvičková.
Účastníci Dne otevřených dveří si vyslechli důležité informace o bakalářských studijních programech Ošetřovatelství a Biomedicínská technika. Dozvěděli se také o možnosti zahraničních stáží v Belgii, Finsku a Turecku.
"V současném prvním ročníku máme 64 studentek a studentů," uvedla odborná asistentka ÚZS Jana Andršová. Zájemci o studium na ÚZS při Dnu otevřených dveří ocenili skutečnost, že na ÚZS se začaly loni pořizovat audiovizuální záznamy přednášek a studenti je mohou najít na internetu. To se jim velmi hodí v případech, kdy z různých důvodů výuku zmeškají.
Zkoušky nemusí skládat studenti z průměrem známek do 1,9
ÚZS využívá při výuce také špičkový simulátor Simman za dva miliony korun. Studentky a studenti mohou díky němu zjistit i to, jestli se umějí správně zachovat ve chvíli, kdy jde pacientům o život. V České republice slouží k výuce pouze čtyři simulátory Simman. Kromě Liberce se nacházejí v Praze, v Brně a v Ostravě.
Ústav zdravotnických studií (ÚZS) byl na TUL ustanoven 1. prosince 2004. ÚZS řídí docent Jaromír Mysliveček. Ke studiu na ÚZS se mohou hlásit všichni, kdo získali úplné střední všeobecné vzdělání nebo úplné střední odborné vzdělání nelékařského směru. Středoškoláci s průměrem známek do 1,9 nemusí na ÚZS skládat přijímací zkoušky.
Druhý Den otevřených dveří se na ÚZS uskuteční příští rok v únoru. Dny otevřených dveří začaly na TUL ve středu 23. listopadu, kdy zájemce o studium uvítala Fakulta mechatroniky, informatiky a a mezioborových studií. Dorazilo jich více než 150.
TEXT a FOTO: Miloslav Lubas
Další články v rubrice

Hvězda univerziády i televizní komentátorka učí na TUL anatomii
Hlas Petry Hynčicové pravidelně doprovází televizní přenosy z běžeckého lyžování. Je totiž dvojnásobnou olympioničkou a lyžařkou, která slavně triumfovala nad neporazitelnými ruskými závodnicemi na jejich domovské univerziádě. Díky své...

Diplomová práce, která předběhla dobu. I proto získala Cenu Wernera von Siemense
Čestným uznáním ocenila porota prestižní Ceny Wernera von Siemense 2023 diplomovou práci Věry Šramhauserové, absolventky Biomedicínského inženýrství na Fakultě zdravotnických studií TUL. Diplomantka se zaměřila na digitalizaci ve zdravotnictví....

Model před menzou ukazuje zmodernizovanou nemocnici
Gigantický model areálu Krajské nemocnice v Liberci včetně budoucí podoby nového Centra urgentní medicíny zakotvil během svého „turné“ i na Technické univerzitě v Liberci. Jeho výroba trvala na 3D tiskárnách stovky hodin.