Větrníky pošlou slaným dětem

Studentky ústavu zdravotnických studií včera vyráběly papírové větrníky pro děti s cystickou fibrózou.

Ústav zdravotnických studií se tak již podruhé zúčastnil „Větrníkového dne pro slané děti“ organizovaného Klubem nemocných cystickou fibrózou, který takto nemocné sdružuje a pomáhá jim.

Název akce není náhodný, děti s cystickou fibrózou mají výrazně slanější pot, proto se jim laicky říká „slané děti“. Větrník z papíru roztočený foukáním je oblíbenou dětskou hračkou a v tomto případě odkazuje také na dechovou rehabilitaci a péči o dýchací cesty u pacientů s diagnózou cystické fibrózy. Většina z nás roztočí větrník svým dechem bez problému, pacienti s cystickou fibrózou to zvládají jen za cenu velkého úsilí.

„Naše studentky vyrobily včera odpoledne 50 větrníků. Pošleme je organizátorům celorepublikové akce, kteří z větrníků vytvoří velké veřejně přístupné dílo,“ říká organizátorka libereckého Větrníkového dne Kateřina Mařanová z ÚZS TUL.

Do Větrníkového dne pro slané děti se letos přihlásilo přes 30 škol, organizací i jedinců.

Radek Pirkl

Cystická fibróza je dědičně podmíněné a v současnosti nevyléčitelné onemocnění, které postihuje zejména dýchací a trávící systém. Nemocní s touto diagnózou potřebují intenzivní léčbu každý den po celý život. V České republice je diagnostikováno okolo 500 nemocných, z nichž asi dvě třetiny jsou děti. Odhaduje se, že zhruba stejný počet nemocných se neléčí vůbec nebo se léčí pod chybnou diagnózou.

Odkaz na stránky akce: http://www.vetrnikovyden.cz/

Klubu nemocných cystickou fibrózou: http://www.cfklub.cz/

 

 

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

1000012936-2.jpg

Tričko probudí usínajícího řidiče

Plíživou únavu si ještě řidič za volantem neuvědomí, ale bezpečně ji už v zárodku pozná tričko vyvíjené na katedře oděvnictví Fakulty textilní TUL. Senzory totiž neomylně změří zpomalující se dech. Smart textile tak může pomoci snížit počty nehod...

10. 4. 2025 | Věda a výzkum | 709
0052_vitezove_cWvS_2025_-0474.jpg

Cena Wernera von Siemense míří opět na TUL

Zcela unikátní metodu měření dynamiky fotoluminiscence vymyslel a ve své dizertační práci popsal doktorand Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Jiří Junek. Metoda se využije například při analýze defektů v solárních...

27. 3. 2025 | Věda a výzkum | 394