úterý 12. prosinec 2017   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Sport > Formule fakulty strojní pokračuje v tažení první sezónou

Formule fakulty strojní pokračuje v tažení první sezónou

Eliška na okruhu v Mostě. Zdroj Formula Student Czech Republic (3).jpg
Eliška na okruhu v Mostě. Zdroj: Formula Student Czech Republic

Eliška, monopost, který letos zkonstruovali především studenti fakulty strojní v rámci fakultního projektu, dojela na okruhu v Mostě na 30. místě.

Závodní křest absolvoval stroj z fakulty strojní ke konci července v Itálii. O uplynulém víkendu se Eliška představila na domácí půdě na okruhu v Mostě.

Z 36 přihlášených týmů z celého světa tři neprošly technickou přejímkou. To se netýkalo naší Elišky.

„Po zkušenostech z Itálie, kde nás komisaři při technické přejímce dvakrát vraceli do depa, už byl náš tým mnohem připravenější. Technickou kontrolou jsme prošli v Mostě napoprvé,“ říká Roman Rybáček, šéfkonstruktér studentského týmu. Hlavní závod na 20 km nedojela téměř polovina týmů, liberecká Eliška i tento závod zvládla a vybojovala 30. příčku celkového pořadí.

„Pro nás je první rok především sbíráním zkušeností, které chce tým zúročit v příští sezóně, kdy by měl na fakultě vzniknout nový závodní vůz. Potřebujeme do další sezóny snížit váhu monopostu, naopak velmi se osvědčil motor i podvozek. Pevně věřím, že pokud nás nadále bude fakulta strojní podporovat tak jako v letošní sezóně, brzy se zařadíme mezi nejlepší týmy,“ shrnuje Roman Rybáček.

„Studenti mě o výsledku závodu hned informovali. Potěšilo mě, že se jim daří. I pro další sezónu a další plány budou mít mou podporu,“ reagoval děkan Fakulty strojní Technické univerzity v Liberci Petr Lenfeld.

Roman Rybáček v další sezóně šéfkonstruktérem už nebude, protože letos v červnu úspěšně absolvoval magisterské studium na fakultě strojní. Pokud by mu vyšel doktorát na mateřské fakultě, nemůže podle pravidel soutěže Formula Student být členem konstruktérského týmu, ale rád by zůstal u projektu alespoň jako poradce.

„Když nás v Itálii komisaři vrátili s tím, že je potřeba něco předělat, shlukl se v depu kolem auta hrozen kluků, kteří horečnatě makali. Chodili se na to koukat organizátoři i členové konkurenčních týmů. Běžně se totiž stávalo, že po nějaké výtce ze strany komisařů, složil tým ruce do klína s tím, že to balí a jede domů. Jsem na náš tým hrdý, byla to obrovská životní zkušenost se s těmi lidmi potkat a pracovat s nimi,“ shrnuje Roman Rybáček.

Monopost Eliška závodí v tomto týdnu ještě na okruhu v Písku, to je pro tuto sezónu třetí a poslední závod formule z dílny naší fakulty strojní.

Radek Pirkl

30.11. 2017

Strojaři budou volit děkana

Volba děkana Fakulty strojní TUL na funkční období 2018-2022 je jediným bodem programu pátého zasedání Akademického senátu Fakulty strojní  TUL, které se koná ve středu 13. listopadu 2017 od 13.00 hodin, v zasedací místnosti ve 4. patře budovy G. Jediným kandidátem na tuto funkci je profesor Petr Lenfeld.  Svůj volební program představil Akademické obci FS TUL ve středu 29. listopadu, kdy odpovídal také na otázky z pléna.