Amerika in vivo VI. Kam mě Fulbright zanesl

Komise Fulbrightova programu dnes vyhlásila nové kolo přihlášek pro uchazeče o studijní a výzkumné pobyty v USA. Loni ve výběrovém řízení uspěla naše doktorandka Jana Horáková, která nás v dalším příspěvku detailněji seznamuje s místem své stáže za oceánem.

V dalším z pravidelných příspěvků bych vám ráda přiblížila místo, kam mě osud zanesl. Jak již bylo mnohokrát zmíněno, v září jsem se vydala do nejsevernější části amerického státu Michigan (pro představu – Michigan je zhruba třikrát větší než Česká republika). Městečko Houghton, které je sídlem Michigan Technological University, leží na poloostrově Keweenaw poblíž Hořejšího jezera.

Oblast Velkých jezer je známá nádhernou nedotčenou přírodou. Samotný přílet byl obrovským zážitkem – výhled z letadla na zelené lesnaté plochy spolu s Velkými jezery byl nezapomenutelný. Během září jsme podnikali výlety po okolí, je zde spousta vodopádů, pláží... Velmi populární je tu samozřejmě rybaření.

Paradoxně se v Čechách rušila Jizerská padesátka kvůli nedostatku sněhu a v tentýž den se tu zavírala sjezdovka kvůli příliš nízkým venkovním teplotám.

Ke štědrovečerní večeři jsme místo tradičního kapra měli výbornou štiku chycenou mým drahým chotěm!!! Zde na fotce je losos ulovený naším spolubydlícím v říjnu, kdy je nejlepší čas na chytání lososů. Zatímco pánové rybařili, já jsem využila volné chvíle k houbaření. Američané houby nesbírají (nesnědli by nic z lesa, bezpečné jsou pro ně pouze ty z obchodu), tudíž jich bylo doslova "jako hub po dešti".

Nejhezčí výhledy po okolí jsem měli možnost shlédnout z Copper Harbor, což je městečko na úplném konci poloostrova. Pár fotografií vyjádří víc než slova. Cestou jsme také zastavili u nejvyšší místní hory s názvem Mount Bohemia, která je oblíbeným sportovním střediskem v zimním období (respektive od listopadu do května). Původ tohoto jména se nám prozatím nepodařilo vypátrat.

S příchodem podzimu jsme sledovali harmonii barev, která se měnila každým dnem. Podzim byl prostě fascinující – dokládám alespoň dvěma snímky.

V listopadu začala zima, ta letošní je neobvykle krutá. Paradoxně se v Čechách rušila Jizerská padesátka kvůli nedostatku sněhu a v tentýž den se tu zavírala sjezdovka kvůli příliš nízkým venkovním teplotám. Zda padne rekord v množství sněhu, je stále otázkou, je to ale pravděpodobné. Místní jsou však na zimu pyšní, dokládá to i slavnost Winter Carnival pořádaná studenty Michigan Technological University. Staví se sochy z ledu a sněhu na zadané téma, letošní ročník se nesl v duchu filmů.

Stavba soch je záležitostí několika dní, hlavní práce se však dělá noc před vyhlášením výsledků. Skutečně celou noc studenti pracují na veledílech, která ráno komise ohodnotí a vyhlásí z nich nejkrásnější výtvory. Pro tvůrce soch není výjimkou, že utrpí omrzliny – tuto zkušenost nám líčil kamarád, tvůrce letošní vítězné sochy! Studenti tím dokazují, že jsou na zdejší podmínky hrdí. Já jsem člověk teplomilný a přiznám se, že jsem vydržela v kampusu necelou hodinu a byla jsem promrzlá na kost. Nepomohla ani horká čokoláda, ani dvě a dokonce ani tři...

Nicméně doteď je možné v kampusu i v okolí obdivovat všechny výtvory. Sochy každoročně přilákají do Houghtonu spoustu návštěvníků, je to událost pro celé město! Na závěr tedy pár ukázek místního ledového umění, ať si v Čechách připomenete, jak vypadá zima. Věřte, že já vám to mírné klima závidím víc než vy nám ten sníh.

Jana Horáková

Vládní stipendia Fulbrightova programu

jsou určena studentům a absolventům vysokých škol všech oborů s výjimkou klinické medicíny a MBA, kteří do 1. září 2014 získají alespoň bakalářský titul. Stipendium se uděluje na jeden školní rok a umožňuje v USA studovat nebo pracovat na samostatném výzkumném úkolu či disertační práci. Stipendium pokrývá životní náklady, základní zdravotní pojištění, zpáteční letenku a případně i školné do výše maximálně 15 tisíc dolarů. Zájemci musí odeslat online přihlášku a dodat další podklady pro výběrové řízení jako např. doporučující dopisy, kopie studijních výsledků a výsledky požadovaných testů do 1. září 2014. Více na: http://www.fulbright.cz/.

Další články v rubrice

Šaty se vrací do oběhu jako ramínko na šaty. Roman Knížek (vlevo) a Pavel Hendrichovský představují ramínko vyrobené z textilního recyklátu.

Pomůžeme světu zbavit se tun textilního odpadu

Recyklace textilu už nemůže být jednodušší. Celou bundu, kalhoty nebo tričko z bavlny i veškerých syntetických materiálů včetně zipů, knoflíků a druků rozemelete na co nejmenší částečky, směs zalijete pryskyřicí a vylisujete z ní pevnou desku. Tu...

8. 11. 2023 | Události | 868

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce