Fulbright-Masarykovo stipendium podporuje činnost na vědeckých pracovištích, ale i ve veřejném životě. Píše o tom Jana Horáková, naše doktorandka, která je na stáži v americkém státě Michigan.
Na úvod svého dalšího příspěvku bych ráda popřála všem čtenářům T-UNI šťastný nový rok 2014! Pro mě bude přesně z poloviny americký a z poloviny český, doufám, že v obou případech obohacující a plný nových poznatků.
Jak již bylo zmíněno v předchozích příspěvcích, do USA na Michigan Technological University jsem vycestovala na stipendium Fulbright-Masarykovo, které je určeno začínajícím vědeckým pracovníkům, kteří jsou vynikajícími odborníky ve své vědecké oblasti, ale také, podobně jako Masaryk, aktivní v občanském nebo veřejném životě svých institucí nebo komunit. Na TUL jsem krátce působila v akademickém senátu, dále jsem členkou umělecké rady Severočeského filharmonického sboru a hraji aktivně volejbal v Amatérské volejbalové lize. Tímto jsem splnila všechny požadavky pro udělení stipendia a nyní bych ráda navázala na své aktivity i zde ve Spojených státech.
Senát Michigan Technological University se skládá ze senátorů volených za jednotlivé fakulty. Senátorem může být pouze zaměstnanec dané fakulty, chybí zde hlasy studentů, na rozdíl od senátu u nás na liberecké univerzitě. Mé zkušenosti z Akademického senátu TUL zůstanou tedy v Americe nevyužity, nedá se nic dělat. Našla jsem si i jiné cesty, jak se alespoň malým dílem zapojit do veřejného života.
Američané berou sport velmi vážně. Divácká návštěvnost turnajů a zápasů je velká a atmosféra při hře strhující.
Jsem velkým příznivcem klasické hudby, a zapojila jsem se proto do fungování místního koncertního sboru Michigan Tech Concert Choir. Při prvním setkaní s dirigentem mě mile překvapila informace, že sbor cestuje po celém světě a před třemi lety byl i v České republice. Na tento výlet prý členové sboru nikdy nezapomenou, zejména díky jedné vydařené party na Moravě. Na Českou republiku mají krásné vzpomínky, to mě opravdu potěšilo. Jedná se o smíšený sbor čítající okolo 60 pěvců. Zpívání ve sboru si studenti mohou zapsat jako studijní předmět. Poměr studentů a „přátel školy“ (lidé z okolí, kteří jsou členy sboru) je přibližně rovnocenný. Zkoušky jsou dvakrát týdně a na konci semestru se koná koncert v místním kulturním Rozsa Center. Repertoár zimního koncertu byl velmi rozmanitý, obsahoval skladby nejen amerických autorů, ale také ruských, finských, norských, švédských a izraelských skladatelů.
Další oblastí, které se tu věnuji, je sport. Univerzita má výborné zázemí pro nejrůznější druhy sportu. Já osobně oceňuji fitness centrum (otevřené od šesti hodin od rána do půlnoci) a bazén (používají jiný systém dezinfekce vody než chlorování, takže voda má odlišný zápach). K mému velkému potěšení jsem se stala členkou univerzitního volejbalového týmu Huskies. Trénujeme čtyřikrát týdně a účastníme se přátelských zápasů mezi univerzitami a turnajů. Oceňuji tady obecně americký přístup ke sportu, berou ho velmi vážně. Divácká návštěvnost turnajů a zápasů je velká a atmosféra při hře strhující.
Díky všem těmto činnostem poznávám nové, často velmi zajímavé lidi a mezi nimi už také několik kamarádů. Zejména na volejbale jsme s manželem našli několik spřízněných duší, s kterými trávíme volný čas i mimo kurt. Pro nás, sportovní nadšence, je prostředí americké univerzity naprosto ideální. Svůj příspěvek tedy zakončím zvoláním „Sportu zdar“! (Zajisté na začátku ledna budou i v Česku všechna sportoviště praskat ve švech :)
Jana Horáková
Jana Horáková (*1987, Česká Lípa) Bioložka, absolventka Farmaceutické fakulty UK Hradec Králové, nyní je doktorandkou na katedře netkaných textilií a nanovlákenných materiálů FT TUL. Byla jednou z 38 českých uchazečů, kteří v roce 2013 splnili podmínky pro udělení stipendia Fulbright-Masarykova programu a vycestovali na stáž do USA. Je vdaná, žije v Jablonném v Podještědí. |
Americký přístup k vědě láká naši doktorandku
Amerika in vivo: První dojmy z USA
Amerika in vivo II: Postřehy ke studiu na americké univerzitě
Amerika in vivo III: Halloween a Den krocanů
Amerika in vivo V: Klady i zápory doktorského studia
Amerika in vivo VI. Kam mě Fulbright zanesl
Další články v rubrice
Profesor Lukáš o důležitosti sdílení vědeckých dat
Profesor David Lukáš, uznávaný expert na fyzikální principy tvorby polymerních nanovláken, zdůrazňuje význam otevřeného sdílení dat pro rozvoj vědeckých teorií. Dát k dispozici nasbíraná vědecká data a umožnit jejich dlouhodobou dohledatelnost je...
TUL začíná spolupracovat s prestižní thajskou univerzitou v oblasti robotiky pro medicínské aplikace
Robotika pro medicínské aplikace se stane společným tématem spolupráce Technické univerzity v Liberci a thajské Chiang Mai University. Pracoviště obou universit disponují špičkovým vybavením a mohou se vzájemně obohacovat.
První spin-off TUL přichází na trh s inovačním skleněným materiálem
Materiál Porous Glass Plasticine (PGP) vzešel před dvěma lety z katedry sklářských strojů a robotiky Fakulty strojní TUL. Porézní skleněná plastelína může najít uplatnění také při výrobě designových stěn interiérů, parfémovaných interiérových...