Cyklus 5400 vteřin inspirace představil problematiku sexuálního násilí a jeho prevence

Hlavní foto-2.jpg
Michal Nguyen je laureátem nejvyššího studentského ocenění Ceny Jana Opletala za hájení akademických svobod, posilování studentských práv a svobod. Foto: Vojtěch Duda

Postavení studujících není na akademické půdě zpravidla rovné, i když se to na první pohled nemusí tak jevit. Proto je třeba hledat cesty, jak zdokonalit bezpečné prostředí českých vysokých škol. Upozornil na to během přednášky z cyklu 5400 vteřin inspirace Michal Nguyen, laureát nejvyššího studentského ocenění Ceny Jana Opletala za hájení akademických svobod, posilování studentských práv a svobod.

Možností, jak neetickému jednání čelit, je podle Michala Nguyena mnoho. Například důkladnější práce s evaluačními systémy výuky nebo zřízení pozice ombudsosoby. Ochránce práv zaměstnanců a studujících působí na Technické univerzitě v Liberci od minulého roku. Ombudsman Petr Pavlík je připraven pomoci studujícím a zaměstnancům, kteří by se setkali s diskriminací, šikanou, bossingem nebo sexuálním obtěžováním. O tématu také přednáší.

Přednášející host Michal Nguyen v aule TUL řekl: „Za zdravou instituci osobně považuji tu, která se nebojí otevřeně přiznat své nedostatky a otevřeně na nich pracovat. Je to zcela určitě lepší, než dělat, že žádné problémy nemá. Totéž se týká i problematiky sexualizovaného a genderově podmíněného násilí. Pro vysoké školy je to nepochybně velmi ožehavý problém, který se snaží vyřešit někde s větším a jinde s menším úspěchem a nasazením. Jsem rád, že Technická univerzita v Liberci se o tomto problému našeho školství dokáže a chce bavit otevřeně.“

Během přednášky a následné diskuze nahlédl Michal Nguyen na problém z různých úhlů. A došlo i na zamyšlení nad pedagogicko-didaktickým vzděláním vyučujících na akademické půdě nebo fungování etických komisí.

Přednášku pořádala Studentská komora Akademického senátu TUL (AS) a Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická TUL. „Jsem velmi rád, že nás Michal Nguyen navštívil a pohovořil o důležitých tématech, kterým se dlouhodobě věnuje a má k nim opravdu co říct. I když veškeré otázky nemohly být zodpovězeny, ukázalo se, že diskuze kolem nich byla velmi přínosná. I díky tomu se celá přednáška protáhla z původně plánovaných 5400 sekund na více než 7200, tedy více než dvě hodiny,“ uvedl Ondřej Havelka, místopředseda AS, jenž přednáškou provázel.

Konání akce v zápočtovém období a těsně před Vánoci mělo vliv na menší počet účastníků přednášky. Ani tento fakt ale nezmenšil zájem studujících o tématu sexualizovaného a genderově podmíněného násilí hovořit. „Možná právě toto komorní prostředí přispělo k tomu, že jsme mohli společně otevřít celou řadu otázek a navzájem sdílet zkušenosti a také rady,“ komentoval Michal Nguyen přednášku na TUL.

Michal Nguyen pracuje na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, kde se zabývá historií raného novověku. Působí jako studentský místopředseda univerzitního senátu a dlouhodobě se věnuje prevenci sexualizovaného násilí na vysokých školách. V roce 2021 se stal laureátem nejvyššího studentského ocenění Ceny Jana Opletala za hájení akademických svobod, posilování studentských práv a svobod.

- ad -

Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE