
Postavení studujících není na akademické půdě zpravidla rovné, i když se to na první pohled nemusí tak jevit. Proto je třeba hledat cesty, jak zdokonalit bezpečné prostředí českých vysokých škol. Upozornil na to během přednášky z cyklu 5400 vteřin inspirace Michal Nguyen, laureát nejvyššího studentského ocenění Ceny Jana Opletala za hájení akademických svobod, posilování studentských práv a svobod.
Možností, jak neetickému jednání čelit, je podle Michala Nguyena mnoho. Například důkladnější práce s evaluačními systémy výuky nebo zřízení pozice ombudsosoby. Ochránce práv zaměstnanců a studujících působí na Technické univerzitě v Liberci od minulého roku. Ombudsman Petr Pavlík je připraven pomoci studujícím a zaměstnancům, kteří by se setkali s diskriminací, šikanou, bossingem nebo sexuálním obtěžováním. O tématu také přednáší.
Přednášející host Michal Nguyen v aule TUL řekl: „Za zdravou instituci osobně považuji tu, která se nebojí otevřeně přiznat své nedostatky a otevřeně na nich pracovat. Je to zcela určitě lepší, než dělat, že žádné problémy nemá. Totéž se týká i problematiky sexualizovaného a genderově podmíněného násilí. Pro vysoké školy je to nepochybně velmi ožehavý problém, který se snaží vyřešit někde s větším a jinde s menším úspěchem a nasazením. Jsem rád, že Technická univerzita v Liberci se o tomto problému našeho školství dokáže a chce bavit otevřeně.“
Během přednášky a následné diskuze nahlédl Michal Nguyen na problém z různých úhlů. A došlo i na zamyšlení nad pedagogicko-didaktickým vzděláním vyučujících na akademické půdě nebo fungování etických komisí.
Přednášku pořádala Studentská komora Akademického senátu TUL (AS) a Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická TUL. „Jsem velmi rád, že nás Michal Nguyen navštívil a pohovořil o důležitých tématech, kterým se dlouhodobě věnuje a má k nim opravdu co říct. I když veškeré otázky nemohly být zodpovězeny, ukázalo se, že diskuze kolem nich byla velmi přínosná. I díky tomu se celá přednáška protáhla z původně plánovaných 5400 sekund na více než 7200, tedy více než dvě hodiny,“ uvedl Ondřej Havelka, místopředseda AS, jenž přednáškou provázel.
Konání akce v zápočtovém období a těsně před Vánoci mělo vliv na menší počet účastníků přednášky. Ani tento fakt ale nezmenšil zájem studujících o tématu sexualizovaného a genderově podmíněného násilí hovořit. „Možná právě toto komorní prostředí přispělo k tomu, že jsme mohli společně otevřít celou řadu otázek a navzájem sdílet zkušenosti a také rady,“ komentoval Michal Nguyen přednášku na TUL.
Michal Nguyen pracuje na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, kde se zabývá historií raného novověku. Působí jako studentský místopředseda univerzitního senátu a dlouhodobě se věnuje prevenci sexualizovaného násilí na vysokých školách. V roce 2021 se stal laureátem nejvyššího studentského ocenění Ceny Jana Opletala za hájení akademických svobod, posilování studentských práv a svobod.
- ad -
KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ
Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE
Další články v rubrice

Nové číslo magazínu T-UNI je tu. Vrací se ke změně vizuálního stylu univerzity i k úspěchům našich vědců
Vyšlo nové číslo univerzitního časopisu T-UNI. Články si můžete přečíst v tištěné i online podobě. Česky i anglicky.

Studentští hrdinové dali pacientům naději, že překonají vážnou nemoc
Díky třem desítkám studentů TUL dostane více lidí nemocných leukémií šanci na vyléčení. Studenti se totiž během speciálního náboru na univerzitní půdě nechali zapsat do registru dárců kostní dřeně.

TUL na veletrhu Gaudeamus nepřehlédnete
Nepřehlédnutelným stánkem připomínajícím ostrov obtékaný řekou studentů přitahuje TUL zájemce o studium na veletrhu vzdělávání Gaudeamus v pražských Letňanech. Od úterý už turnikety pustily do areálu tisíce návštěvníků. Příležitost dozvědět se vše...