V sobotu bylo na naší univerzitě pořádně rušno. Celouniverzitní Den otevřených dveří totiž přilákal tisícovku zájemců o studium, kteří chtěli zjistit, co nabízíme a jak to na TUL chodí. A my jsme si pro příchozí připravili informacemi nabitý program.
Den odstartovala v půl desáté v aule prorektorka Lenka Burgerová na sportovní notu. Kampus ráno pokrýval sníh a prorektorka vítala zaplněnou aulu s běžkami v rukou. „Vítejte v Liberci. Naše univerzita i město mají mnoho výhod a jednou z nich je, že máme velmi blízko trasy na běžky i spoustu dalších sportovišť, na kterých se dá provozovat celá řada sportů. Nemusíte tu jen studovat, ale můžete tu intenzivně a aktivně trávit volný čas,“ pozdravila zaplněnou aulu prorektorka Burgerová.
V aule pak následovaly svižné, ale obsažné prezentace fakult. Na pódiu se v křeslech střídali proděkani, proděkanky, studenti i studentky a odpovídali na všetečné otázky univerzitního mluvčího Radka Pirkla. Prostřednictvím mobilních telefonů a aplikace SliDo se mohli ptát také diváci.
„Jít studovat fakultu strojní do Liberce pokládám za skvělé rozhodnutí. Moc si užívám toho, že tu máme osobní přístup, pro naše vyučující nejsme jen ‚čísla‘. A na katedře mě podporují v mých vlastních projektech, mimo jiné se můžu i profilovat do robotiky, o kterou se zajímám,“ odpovídal například student třetího ročníku bakalářského programu Fakulty strojní TUL Martin Dušek na otázku, proč se mu líbí na TUL.
„Liberec jsem si vybrala proto, že působil velmi rodinně, příjemně a osobně. A nezklamala jsem se. Vždycky je tu na koho se obrátit. Ať už to jsou spolužáci, vyučující nebo studijní oddělení. Máme i studentské tutory, co vám v případě jakýchkoli nesnází pomohou,“ pronesla za chvíli zase Anna, studentka přírodopisu a zeměpisu na Fakultě přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL.
U Ekonomické fakulty TUL padaly otázky z publika například na obávanou matematiku. „Parciální derivace jsou potřeba, ale je to všechno naučitelné a my se s tím snažíme studentům pomoci,“ ubezpečil přítomné zájemce o studium doktorand Ondřej Michal. „Ještě před začátkem semestru organizujeme matematický seminář, který shrne a zopakuje středoškolskou matematiku, abyste už nastoupili připravení. A během semestru pořádáme doučování matematiky – na kurzech se podílejí studenti a doktorandi. Ti vědí, jak matematiku svým vrstevníkům vysvětlit. I to je náš prostudentský přístup a největší devíza našeho kolegiálního prostředí,“ řekl Ondřej Michal.
Jak má vypadat portfolio pro přijímací řízení byl zase jeden z dotazů publika během představení Fakulty umění a architektury TUL. „Není to o počtu děl, jde o to, abyste ukázali svůj pohled na svět skrz své práce. I kdyby v portfóliu byla jediná práce, které věříte a dokážete si ji obhájit, může vás to definovat jako zajímavého studenta. A můžete využít třeba i naše přijímačky nanečisto, které vám také pomohou,“ přiblížil doktorand Jan Koníček.
Návštěvníci se mohli během prezentací fakult prostřednictvím mobilních telefonů zapojit do soutěže o univerzitní mikiny. A nepřehlédnutelný byl trojrozměrný nápis #studujtul. Na této stránce najdou zájemci studijní programy nebo třeba elektronickou přihlášku.
Další, a tentokrát už podrobnější prezentace všech fakult běžely pak ještě v menších posluchárnách. Zájemce o studium na Fakultě přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL čekala navíc ještě speciální beseda s absolventkami a absolventy, co milují své učitelské povolání. A informace zájemci nabrali také u stolečků se symboly fakult v prostranství před aulou.
Součástí dne otevřených dveří byly také prohlídky laboratoří, ateliéru a dílny šesti fakult.
A co oslovené návštěvníky Dne otevřených dveří na TUL přivedlo? Adéla Tuháčková přijela z Brandýsa nad Labem, aby nabrala co nejvíce informací o Fakultě zdravotnických studií TUL. „Ráda bych na zdravotnické záchranářství. Líbila by se mi akční práce a chci pomáhat lidem. Zaujalo mě také, jak je studium koncipované, součástí je spousta kurzů a to by mě moc bavilo,“ řekla Adéla.
Petra Moravce, studenta 4. ročníku uměleckoprůmyslové školy v Turnově zase zajímal design na Fakultě textilní TUL. „Zajímá mě oděvní návrhářství. Bavilo by mě třeba dělat hezké designové batohy pro mladé lidi nebo vytvářet doplňky,“ uvedl Petr.
Tadeáš váhal mezi Fakultami strojní TUL a Fakultou mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL. „Liberecká univerzita je pro mě nejblíž a obě fakulty mi jsou sympatické. Jedna z nich to bude,“ zasmál se Tadeáš.
Daniela Tregnerová studuje scénickou a výstavní tvorbu a baví ji vytváření uměleckých objektů. Ráda by svůj talent rozvíjela na Fakultě umění a architektury TUL. „Hodně se mi líbí prostor ateliéru a je skvělé, že je otevřený i o víkendech nebo v noci. Zjistila jsem, že tu studenti mají hodně velké možnosti, a spoustu si toho vyzkouší. Chci si podat přihlášku,“ rozloučila se Daniela.
Kdo nestihl celouniverzitní Den otevřených dveří, nemusí smutnit. Všechny fakulty ještě svými učebnami, laboratořemi a ateliéry provedou všechny zájemce o studium zkraje příštího roku, kdy chystají specializované dny otevřených dveří. Termíny:
Fakulta strojní TUL – 28. ledna 2025
Fakulta textilní TUL – 25. ledna 2025
Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická TUL – 29. ledna 2025
Ekonomická fakulta TUL – 7. února 2025
Fakulta umění a architektury TUL – 31. ledna 2025 a konec června 2025
Fakulta mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL – 27. ledna
Fakulta zdravotnických studií TUL – 14. března 2025
Adam Pluhař
Další články v rubrice
Události 17. listopadu jsme si připomněli koncertem virtuosa Ivana Ženatého a Podkrkonošského symfonického orchestru
Mimořádný hudební zážitek měli návštěvníci tradičního koncertu, kterým si naše univerzita připomíná Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva. U příležitosti událostí 17. listopadu vystoupili v úterý před zaplněnou aulou...
Ujeli tisíce kilometrů z válkou sužované země, aby se rozhodli, kam dát přihlášku
Poznávací cesta dvou desítek ukrajinských rodičů a jejich dětí se nezaměřila na české památky nebo přírodní krásy, ale předmětem jejich zájmu byly univerzity. V rámci Education tour navštívili na konci října tři univerzitní města a Liberec mezi...
Digitální stínohry na zdi i měnící se obraz. InterBridge spojil umění a vědu
Věda a umění jsou jen zdánlivě dva odlišné světy. Ve skutečnosti se mohou ovlivňovat a obohacovat. To se snaží v praxi dokázat mezinárodní projekt InterBridge, jenž propojil nejnovější technologie i uměleckou kreativitu a hledá nové možnosti...