Design na fakultě textilní slaví kulaté narozeniny

Moderní výstavní prostor univerzitní Galerie N v Jablonci nad Nisou už dvacet let návštěvníkům představuje nejrůznější formy designu. Foto: Adam Pluhař, TUL
Moderní výstavní prostor univerzitní Galerie N v Jablonci nad Nisou už dvacet let návštěvníkům představuje nejrůznější formy designu. Foto: Adam Pluhař, TUL

Tři kulatá výročí si letos připomíná Fakulta textilní TUL. Třicet let uplynulo od zahájení bakalářského studijního programu návrhářství, dvacet let slaví návrhářství skla a šperku a dvě desítky let mohou všechny možné podoby designu obdivovat návštěvníci univerzitní Galerie N v Jablonci nad Nisou.

To jak důležitou symbiózu tvoří Galerie N s Katedrou designu Fakulty textilní TUL (FT), ukazuje výstava Otevřeno. Název značí, že se výstavní prostor neuzavírá žádnému způsobu vyjádření. Devatenáct pedagogů představuje svoji aktuální autorskou tvorbu prostřednictvím různorodých uměleckých technik. „Ve vzájemné symbióze pedagogové představují svoji výtvarnou tvorbu prostřednictvím interiérového a oděvního textilu, skleněných plastik, svítidel, grafik, šperků, stolních objekt, nebo také instalací site-specific,“ řekla kurátorka výstavy Kateřina Nora Nováková.

Přesně před dvaceti lety, v akademickém roce 2001/2002, rozšířila Fakulta textilní působnost do Jablonce nad Nisou, kde vytvořila své profesionálně vybavené detašované pracoviště pro zaměření Návrhářství skla a šperku. Tato specializace navázala na dlouhodobou šperkařskou a sklářskou tradici severočeského regionu. „Význam pracoviště i studijního programu byl v letošním akademickém roce 2022/2023 posílen nově otevřeným magisterským studijním programem Design – textil, oděv, sklo, šperk,“ poznamenala Renata Štorová, vedoucí Katedry designu FT.

Na specializovaném pracovišti v bývalé pomocné budově Městského divadla v Jablonci nad Nisou v Jehlářské ulici získala Katedra designu pro unikátní studium důstojné profesionální tvůrčí prostředí a technologické zázemí sklářských a šperkařských dílen.
 

Rekonstrukce působivé budovy od architekta Josefa Ulbricha z roku 1911 umožnila vybudovat také reprezentativní výstavní prostor univerzitní Galerie N, který nabízí všestranné využití včetně prezentace prací studentů a pedagogů. Autor rekonstrukce Boris Šonský přestavěl prostor sice radikálně, ale se zachováním mnoha originálních architektonických prvků ve stylu geometrické moderny.

Nadčasový interiér galerie je jedinečný svou strohostí a přitom exkluzivitou, která je vhodná pro mnoho typů instalací. „Dokud jsme neměli vlastní galerii, vystavovali jsme porůznu. Galerie N je pro nás velmi důležitá. Pro studenty je to většinou první setkání s profesionálním výstavním prostorem,“ doplnila Renata Štorová.

Výstava Otevřeno bude k vidění do 2. prosince. Od 7. prosince hostí univerzitní galerie výstavu nazvanou Znovu spolu. Umělecky se po letech setkali sklářský výtvarník a pedagog Martin Hlubuček a jeho bývalé studentky a studenti. Galerie hostí v průměru osm výstav ročně. Tradicí jsou výstavy semestrálních a bakalářských prací.

Adam Pluhař

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce