Obrovský zájem provázel třídenní sbírku, kterou naše univerzita vypsala na dovybavení pokojů pro válečné uprchlíky z Ukrajiny v bývalých kolejích Vesec. Díky dárcům z TUL i mimo univerzitu nespí maminky s dětmi v holých pokojích opatřených jen postelí a skříní. Děti mohou dovádět s hračkami, maminky zase využijí nádobí, kuchyňské spotřebiče či sušáky prádla.
Koleje Vesec byly řadu let neobývané, sloužit začínají nyní v souvislosti s přijímáním válečných běženců z Ukrajiny. Naše univerzita zprovoznila celé 5. patro s třiapadesáti lůžky a jedním rezervním místem, nyní zařizuje další pokoje ve 4. patře. „Jsme moc rádi, že měla sbírka takový ohlas. Řešili jsme v první fázi hlavně to, aby měli lidé kde spát. Teď mají díky dárcům i hezčí prostředí a mohou používat věci denní potřeby a spotřebiče, které jim usnadní a alespoň trochu zpříjemní jejich těžkou situaci. Veliké poděkování patří nejen zaměstnancům univerzity, ale všem, kdo se do sbírky zapojili,“ řekla prorektorka Technické univerzity v Liberci Kateřina Maršíková.
„Po té stresující cestě jsem se už trošku uklidnila. Moc za vše děkuji, všechno důležité, jako postel a teď už i základní věci mám. Jsem vděčná za přátelské projevy a vstřícný přístup, kterých se nám od lidí tady v České republice dostává. Teď se budu snažit najít zaměstnání,“ ocenila přístup dárců paní Olha, jež někdejší vesecké koleje obývá s dcerou Sofií. Obě přijely z ukrajinského města Čerkasy, jež leží asi 200 kilometrů od Kyjeva.
Dary mohli lidé nosit do pátečního poledne. „Snažíme se pomáhat všude, kde to jen jde. Přinesla jsem hračky, pasty na zuby nebo nádobí,“ řekla Stanislava Exnerová z Katedry filosofie Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL.
O sbírce se z T-UNI dozvěděla i Lada Vondrušková ze stejné fakulty. Ve velkém batohu přinesla přímo k nákladnímu autu hrnce, nádobí a hračky. „Situace těch lidí, kteří teď nemají domov a musejí utíkat před válkou, mi není lhostejná.“
Auta jela sedmkrát
Všechny věci se z Welcome centra v budově IC odvážely denně do Vesce, aby si utečenci mohli své dočasné domovy průběžně dovybavovat. „Odvezlo se sedm dodávkových aut plných věcí. Hraček, bytového příslušenství, elektrospotřebičů, nádobí nebo i nábytku, hygienických potřeb a jiných věcí,“ vyjmenoval Milan Varvařovský, vedoucí Technického úseku TUL.
Dárci přinesli i rádio nebo televizi, která bude dočasným obyvatelům univerzitní budovy ve Vesci sloužit ve společenské místnosti. Uprchlíci využijí i darované mikrovlnné trouby. „Jsme za ně moc rádi. Menza bude třikrát denně dovážet hotové pokrmy zatavené v plastových obalech. Uprchlíci si vše budou moci ohřívat,“ řekl správce veseckých kolejí Jaroslav Kučera. Obyvatelé někdejších kolejí mají k dispozici wi-fi a mohou tak být ve spojení se svými blízkými nebo sledovat zprávy.
Na bývalých kolejích ve Vesci bydlí ženy s dětmi. Ve čtvrtek budovu obývalo 49 utečenců. Z toho 5 dětí předškolního věku, 21 mladších šestnácti let a 23 dospělých. Nejmladšímu dítěti byly dva roky, nejstarší ženě 56 let.
Adam Pluhař
Další články v rubrice
Novým děkanem ekonomické fakulty bude Marek Skála
Akademický senát Ekonomické fakulty TUL zvolil na svém pondělním zasedání Ing. Mgr. Marka Skálu, Ph.D., kandidátem na děkana pro příští volební období. Rektor souhlasí se jmenováním, nový děkan tak povede fakultu v letech 2025–2028.
Mezinárodní konference STRUTEX oslavila 30 let od svého vzniku
Na čtyřicet prezentujících účastníků z Evropy, Asie i Ameriky se zapojilo do dvoudenního programu 24. ročníku konference STRUTEX, jež se zaměřuje na strukturu a strukturní mechaniku textilií. Letošní konference byla mimořádná tím, že si její...
Novým děkanem ekonomické fakulty bude Marek Skála
Akademický senát Ekonomické fakulty TUL zvolil na svém pondělním zasedání Ing. Mgr. Marka Skálu, Ph.D., kandidátem na děkana pro příští volební období. Rektor souhlasí se jmenováním, nový děkan tak povede fakultu v letech 2025–2028.