
Maximální nasazení, minimum spánku a přehršel nápadů, které pomohou rozvíjet region, přinesl letošní ročník soutěže Ideathon Liberec. Zápolili v ní středoškoláci i studenti Technické univerzity v Liberci o celkem 120 tisíc korun. Ve vysokoškolské sekci nenašel přemožitele tým studentů z Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL s projektem Didaktického inkubátoru.
Letošního již třetího ročníku se zúčastnilo 19 studentských týmů, z toho 11 z TUL. Zastoupení měly téměř všechny fakulty. Výsledkem čtyřiadvacetihodinového snažení mohl být podnikatelský plán, mobilní aplikace nebo třeba technický zlepšovák. Studenti si na startu vybrali jedno ze čtyř témat – rozvoj kompetencí podnikavosti na školách, podpora rozvoje sociální ekonomiky a sociálních podniků v Libereckém kraji, motivace domácností ke snižování emisí skleníkových plynů a otevřená data. A čas se rozběhl. Na nalezení řešení měly týmy 24 hodin.
Vítězný tým Didaktický inkubátor řešil koncept třídní firmy, jež pro spolužáky připravuje didaktické pomůcky. Například mapy. „Škola v našem konceptu šetří náklady a studenti se učí klíčovým kompetencím podnikavosti,“ popsal vítězný projekt kategorie TUL Roman Macek z týmu Didaktický inkubátor. „Žáky to zároveň učí podnikavosti,“ dodal jeho kolega Matyáš Doubek krátce před tím, než tým společný projekt představil porotě. Soutěž Ideathon si prý užil: „Bez ohledu na to, jak se umístíme, nám to dalo novou zkušenost. Bylo zajímavé pracovat v týmu, intenzivně přemýšlet nad jedním tématem, konfrontovat názory a najít řešení.“
Řada týmů pracovala v sídle podnikatelského inkubátoru Lipo.ink celou noc. Vojtěch Gerö z týmu Bouráků složený ze čtyř prváků Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL spal jen patnáct minut, jeho parťák Vojtěch Hejsek oči nezamhouřil vůbec. Ajťáci pracovali v sekci otevřená data a do poslední chvíle na noteboocích ladili aplikaci Plamínek. Ta po vložení adresy upozorní například zájemce o koupi pozemku na všechny povodně, které dané místo v minulosti ohrozily. Ukáže také nejbližší hasičskou zbrojnici. „Chtěl jsem si zkusit udělat větší projekt, který by vyžadoval intenzivní práci v týmu. Je to výborná zkušenost,“ řekl Vojtěch Gerö.
Cílem Ideathonu je poskytnout studentům prostor pro rozvoj podnikavosti a vyzkoušet jejich schopnost pracovat pod stresem. Místo frontálního učení je zapojit do řešení reálných výzev z praxe a zároveň je obohatit o znalosti a zkušenosti mentorů s bohatými profesními zkušenostmi. Studentské týmy také musí své úsilí obhájit před porotou v krátké několikaminutové prezentaci obvyklé ve startupovém světě.
Celkem sto dvacet tisíc korun pro nejlepší týmy věnovali do soutěže hlavní partneři soutěže Liberecký kraj a Technická univerzita v Liberci. „Od Ideathonu očekáváme především zapojení mladých lidí do řešení problematiky kraje. Jdeme do toho se záměrem podchytit názory a nápady mladé generace a dál s nimi pracovat,“ uvedl radní Libereckého kraje Jiří Ulvr. „Mimo podporu inovativních podniků a startupů chceme být i u vzdělávání mladých lidí, proto nám dává smysl pořádat podobné akce jako je Liberec Ideathon,“ dodal Jan Mašek, vedoucí krajské kanceláře agentury CzechInvest.
Adam Pluhař
S využitím tiskové zprávy Agentury regionálního rozvoje
Další články v rubrice

Jak nevyhořet a nepodlehnout strachům? Studentům radí lektoři z Nevypusť duši
Podat pomocnou ruku studentkám a studentům s úzkostí nebo zahnat plíživý nástup duševní nepohody či vyhoření se snaží na Fakultě přírodovědně-humanitní a pedagogické (FP). Fakulta spolupracuje s odborníky z organizace Nevypusť duši, kteří ukazují...

Emeritní rektor a zakladatelka katedry češtiny získali Medaile města Liberce
Autor a spoluautor řady tuzemských, evropských a světových patentů, emeritní rektor Technické univerzity v Liberci David Lukáš a zakladatelka Katedry českého jazyka a literatury FP TUL, spisovatelka a majitelka nakladatelství Eva Koudelková...

Ze světa už nezmizí, tak ji využijte! Akce na TUL odhalila revoluční potenciál umělé inteligence
Rozsáhlé možnosti využití umělé inteligence (AI) ke studiu, výuce, podnikání nebo zábavě představila diskusní přednáška z univerzitního cyklu 5400 vteřin inspirace. Užitečné aplikace, ale i rizika spojená s AI ukázali v aule TUL ve společné...