Expozice, která s vámi klidně i pohovoří. iQLANDIA spolu s TUL připravily novou expozici o umělé inteligenci

Cílem miniexpozice AI je, aby návštěvníci prostřednictvím interaktivních exponátů a doprovodných grafických materiálů porozuměli podstatě umělé inteligence, principům jejího fungování a také se seznámili s jejími současnými možnostmi a omezeními. Koncepčně se na její přípravě podílel Jiří Vraný z Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL (FM).

„Technologie AI není nová, první pokusy o její vytvoření jsou stejně staré jako vývoj samotných počítačů, ale v posledním desetiletí se podařilo práci na AI prudce akcelerovat a za pár let to bude běžná součást našich životů, stejně jako jsou dnes chytré telefony, což jsme si před takovými 20 lety také mohli jen stěží představit,“ říká Jiří Vraný z ústavu nových technologií a aplikované informatiky FM TUL a dodává:

„Úskalí v přípravě nové expozice spočívalo především ve správné vyváženosti. Je určená především dětem a mladým. Chtěli jsme jim předat nějaké poučení o fungování AI, ale přitom je zaujmout a příliš nezahltit. Věřím, že se to povedlo a je dobře, že iQLANDIA tu expozici má," říká Jiří Vraný, který pomáhal novou expozici konzultovat po odborné stránce.

Na návštěvníky čekají čtyři exponáty, které volně navazují na humanoidního robota Thespiana:

Rozpoznávání tváří – technologie rozpoznávání tváří a její praktické aplikace,

Chat s umělou inteligencí – interaktivní možnost komunikace s umělou inteligencí,

Vytvoření obrázku na základě promptů – uživatelé mohou experimentovat s tvorbou obrázků na základě zadaných promptů a sledovat, jak umělá inteligence reaguje a generuje nový obsah,

Rozpoznávání obrázků – exponát, který demonstruje principy rozpoznávání obrázků, představuje základní technologie AI a jejich využití v praxi.

Miniexpozice, kterou najdou návštěvníci v sekci Člověk, je navíc o víkendech a prázdninách rozšířena o tzv. busking. Tedy doplňující aktivity, se kterými lektoři oslovují návštěvníky, aby je do práce s AI přímo zapojili.

„S ohledem na rychlý vývoj technologie AI chceme představit tuto důležitou oblast ve světě vědy a technologie našim návštěvníkům. Chceme jim poskytnout příležitost lépe porozumět tomuto klíčovému tématu, které bude hrát stále významnější roli v našich životech," vysvětluje Václav Dostál, ředitel science centra iQLANDIA.

Nová expozice o AI vznikla i díky evropskému projektu TechEthos, který podpořil rozvoj vzdělávání a inovací v regionu.

„Je potřeba nástroje na bázi umělé inteligence srozumitelnou formou představit veřejnosti. iQLANDII se to v miniexpozici AI povedlo na výbornou. To, co tu vidíme a s čím mohou návštěvníci pracovat a komunikovat, jsou virtuální avataři. Dalším krokem je spojit AI s fyzickým robotickým systémem, což by mohla být příští součást této expozice. Nejde jen o humanoidní roboty, o kterých je hodně slyšet, mohou to být třeba drony a další robotické systémy, kde se AI bude uplatňovat. Tato oblast se mění velmi rychle a rádi budeme s kolegyněmi a kolegy z fakulty mechatroniky u toho, až bude potřeba expozici po čase rozšířit nebo modernizovat,“ říká Jan Koprnický, proděkan FM TUL, který se konkrétním aplikacím AI také odborně věnuje a který spolu s ředitelem iQLANDIE Václavem Dostálem a manažerem pro vědu a vzdělávání Petrem Desenským miniexpozici minulý týden otvírali.

iQLANDIA v Liberci právě tento měsíc slaví 10 let od svého otevření, loni ji navštívilo 485 000 návštěvníků. Od samých jejích počátků je její součástí také expozice TULaborka a na přípravě dalších expozic se vědci a pedagogové z naší univerzity podíleli. Kromě nejnovější miniexpozice AI to je i sekce MatematikUm.

„Hledat si klíčové partnery v oblasti vědy a výzkumu a navazovat spolupráci s odborníky při přípravě expozic,  je pro nás zásadní a TULka je rozhodně jednou z takových institucí,“ řekl při otevření expozice AI Petr Desenský.  

Radek Pirkl
– s využitím TZ iQLANDIE
foto: iQLANDIE

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 385