Projekt ANTeTUL na vývoj samořiditelného užitkového vozidla pro přepravu nákladu v obtížných podmínkách bojuje ve finále evropské soutěže Regiostars 2023 o nejvyšší umístění ve své kategorii a jasno bude v listopadu. Do soutěže, jež oceňuje nejlepší projekty podpořené z evropských fondů, se ale nyní může zapojit každý. Pořadatelé spustili hlasování o Cenu veřejnosti.
Autonomní modulární platforma, na jejímž vývoji čtyři a půl roku pracoval mezioborový univerzitní tým šesti desítek odborníků z Technické univerzity v Liberci, se díky vlastnímu myšlení dokáže sama vyhýbat překážkám a optimalizovat naplánovanou trasu podle aktuální situace. Vozidlo je vybaveno unikátním viděním, které umožňuje zařízení pro rozšířenou realitu. O projektu a účasti v soutěži jsme psali.
Je obrovským úspěchem, že Elektromobilitu ANTeTUL vybrala Evropská komise z rekordních 228 přihlášených projektů mezi 30 finalistů soutěže Regiostars 2023. ANTeTUL nyní soutěží v kategorii „A Connected Europe“, kde má další 4 mezinárodní konkurenty.
Vybrané projekty se střetnou během velkého EURegionsWeek v Bruselu, kde vystoupí před porotou a publikem. Slavnostní vyhlášení vítězů proběhne 16. listopadu během konference INFORM EU v Ostravě.
Posunout autonomní modulární platformu z Technické univerzity v Liberci k zisku Ceny veřejnosti může od 14. září každý, kdo bude hlasovat na tomto odkaze.
- ad -
Další články v rubrice
TUL začíná spolupracovat s prestižní thajskou univerzitou v oblasti robotiky pro medicínské aplikace
Robotika pro medicínské aplikace se stane společným tématem spolupráce Technické univerzity v Liberci a thajské Chiang Mai University. Pracoviště obou universit disponují špičkovým vybavením a mohou se vzájemně obohacovat.
První spin-off TUL přichází na trh s inovačním skleněným materiálem
Materiál Porous Glass Plasticine (PGP) vzešel před dvěma lety z katedry sklářských strojů a robotiky Fakulty strojní TUL. Porézní skleněná plastelína může najít uplatnění také při výrobě designových stěn interiérů, parfémovaných interiérových...
Dostane se i pod povrch. Nový elektronový mikroskop pomocí přesných lokálních řezů otvírá 3D pohled na zkoumaný vzorek
Mikroskop za více jak 45 milionů korun dokáže zobrazit zkoumaný předmět v nanometrovém rozlišení a současně umožňuje podívat se i pod povrch zkoumaného vzorku. To lze velmi dobře využít například pro komplexní analýzu kvality materiálu a...