Profesor Lukáš o důležitosti sdílení vědeckých dat

Profesor David Lukáš, uznávaný expert na fyzikální principy tvorby polymerních nanovláken, zdůrazňuje význam otevřeného sdílení dat pro rozvoj vědeckých teorií. Dát k dispozici nasbíraná vědecká data a umožnit jejich dlouhodobou dohledatelnost je jedním z principů otevřené vědy. Na evropské úrovni ji zastřešuje European Open Science Cloud (EOSC). Společná platforma pro ukládání, správu a sdílení vědeckých dat vznikla i v rámci České republiky a dál se rozvíjí.

Členové české sekce nyní představili akademikům z TUL možné služby a servis. Při této příležitosti vznikl i rozhovor s profesorem Lukášem. Vědec v rozhovoru mimo jiné zmiňuje svoji zkušenost, kdy bylo užitečné použít data jiného autora. S kolegy totiž začínal rozpracovávat teorii elektrického zvlákňování. „Tehdy jsem si uvědomil, jak je důležité data uchovávat. Často totiž, když navrhnete novou teorii, hledáte v literatuře data, která byste mohli použít pro porovnání se svými teoretickými předpověďmi. Toto je klíčové pro vědecký pokrok – teoretici nejsou vždy zručnými experimentátory a takto mohou těžit z experimentů jiných vědců, pokud jsou jejich data dostupná a správně uchovaná,“ říká David Lukáš v rozhovoru na stránkách EOSC.CZ.

- ad -

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_4707-4.jpg

Motorkáře pomůže vycvičit neuronová síť

Smutná data hovoří jasně – Česko patří v evropském srovnání v počtu usmrcených motorkářů na milion obyvatel k zemím s nejčernější bilancí. A vědci z TUL nyní chtějí spolu s Asociací autoškol České republiky a Asociací polygonů Autoklubu ČR pomoci...

2. 10. 2024 | Věda a výzkum | 485