Profesor David Lukáš, uznávaný expert na fyzikální principy tvorby polymerních nanovláken, zdůrazňuje význam otevřeného sdílení dat pro rozvoj vědeckých teorií. Dát k dispozici nasbíraná vědecká data a umožnit jejich dlouhodobou dohledatelnost je jedním z principů otevřené vědy. Na evropské úrovni ji zastřešuje European Open Science Cloud (EOSC). Společná platforma pro ukládání, správu a sdílení vědeckých dat vznikla i v rámci České republiky a dál se rozvíjí.
Členové české sekce nyní představili akademikům z TUL možné služby a servis. Při této příležitosti vznikl i rozhovor s profesorem Lukášem. Vědec v rozhovoru mimo jiné zmiňuje svoji zkušenost, kdy bylo užitečné použít data jiného autora. S kolegy totiž začínal rozpracovávat teorii elektrického zvlákňování. „Tehdy jsem si uvědomil, jak je důležité data uchovávat. Často totiž, když navrhnete novou teorii, hledáte v literatuře data, která byste mohli použít pro porovnání se svými teoretickými předpověďmi. Toto je klíčové pro vědecký pokrok – teoretici nejsou vždy zručnými experimentátory a takto mohou těžit z experimentů jiných vědců, pokud jsou jejich data dostupná a správně uchovaná,“ říká David Lukáš v rozhovoru na stránkách EOSC.CZ.
- ad -
Další články v rubrice
První spin-off TUL přichází na trh s inovačním skleněným materiálem
Materiál Porous Glass Plasticine (PGP) vzešel před dvěma lety z katedry sklářských strojů a robotiky Fakulty strojní TUL. Porézní skleněná plastelína může najít uplatnění také při výrobě designových stěn interiérů, parfémovaných interiérových...
Fotbalisty na střídačce zahřeje chytrý návlek s nanovrstvou a powerbankou
Zimu na střídačce zná každý fotbalista od okresních soutěží až po Premier League. Tělo, hlavu a ruce ochráníte před chladem vrstvami, ale kopačky nejsou žádné zimní boty, a tak jsou chodidla a kotníky v chladných dnech brzy úplně ledové. Řešení...
Pečivo v něm vydrží pět až devět dní jako čerstvé
Každodenní otázka: ještě to jíst, nebo už vyhodit? Rohlíky po dvou dnech už moc k zakousnutí nelákají, ale vyhodit je se nám nechce. Pytlík na pečivo s nanomembránou prodlužuje dobu, kdy si pečivo zachovává svou čerstvost, o několik dní.