Jsou sebevědomí a ozvou se, když se jim něco nelíbí. Také se ale bojí chybovat a lépe komunikují digitálně, než z očí do očí. Takto vidí současné studenty a čerstvé absolventy, neboli Generaci Z, personalisté, lektoři a karierní poradci, kteří se zúčastnili diskusního kulatého stolu, jenž byl i letos součástí karierního veletrhu JobTUL Days.
Diskuse nazvaná „Proč si firmy a studenti nerozumí alias Trh práce a Generace Z“ se snažila poukázat na mezigenerační specifika i silné a slabé stránky lidí narozených od přelomu tisíciletí do roku 2010. Kladla si za cíl studujícím pomocí příkladů z vlastní praxe poradit nejlepší strategie při hledání práce a nastartování kariéry.
K debatě moderované prorektorkou TUL Lenkou Burgerovou zasedli kariérová poradkyně Lucie Václavková, Jana Wollmanová ze společnosti Disponero, Tomáš Doležal z DigiSkills a Eva Seifertová Schmidtová ze společnosti Ernst&Young. Zamýšleli se nad silnými i slabými stránka, Generace Z.
„Tito mladí lidé, už když k nám nastupují, chtějí od začátku respekt, uznání i konstantní zpětnou vazbu, aby věděli, na čem jsou. A moc se mi na nich líbí to, že když jim něco nedává smysl nebo jsou s něčím nespokojení, tak se ozvou. Oproti mé generaci je to velký rozdíl. My jsme měli pocit, že se to musí vydržet. Ale není to pravda. Musí se o tom hlavně mluvit a komunikace mezi generacemi je klíčem k tomu, aby spolu obě generace dobře vycházely a šlapalo jim to,“ zmínila během diskuse Eva Seifertová Schmidtová jednu z charakteristik tak zvané „internetové generace“.
Naopak podle diskutujících tito lidé nejsou mistry v klasické mezilidské komunikaci. „Vnímám, že přechodem do virtuálního prostředí mají (lidé Generace Z) třeba dobré digitální kompetence a schopnosti spolupracovat v digitálu. Na druhé straně to může snižovat schopnosti dobře komunikovat naživo. Zároveň nesouhlasím s tím, že by ve všech digitálních kompetencích byla mladá generace silnější. Používáme jiné technologie, ale nejsme horší,“ zmínila Lucie Václavková.
Podle Evy Seifertové Schmidtové, jež je partnerem ve společnosti Ernst&Young, se tito mladí lidé často bojí chybovat. A už při menších problémech mnohdy chtějí zaměstnání měnit. „Buďte odolní a nebojte se dělat chyby,“ radila přítomným studentům v sále Eva Seifertová Schmidtová a pokračovala: „Z chyb se poučte, netrapte se jimi a jděte dál. Je to nejlepší zkušenost.“
Diskuse se také zaobírala stále naléhavějšími požadavky na obnovitelnost a udržitelnost ve firmách, nebo upozornila na výhody karierního poradenství, které například pomůže odstranit chyby v životopisech nebo poradí s nejvhodnějším typem práce pro danou osobnost. „Je tady pro vás univerzitní karierní centrum, tak ho využijte. Možná za vás udělá ten první krok, inspiruje vás a vy pak vykročíte směrem k vaší budhoucí kariéře a naplnění vizí,“ upozornila Eva Seifertová Schmidtová.
Studenti získali cenné rady od expertů
Doprovodný program JobTUL Days v aule kromě diskusního stolu nabídl také atraktivní přednášky spojené s tématem kariérního růstu. Přednášku „Jak jít profesním příležitostem naproti“ přednesla kariérová poradkyně a lektorka Lucie Václavková. „Mnoho mladých lidí má obavy, že nemá zaměstnavatelům nebo klientům co nabídnout. Ale když se pak podívám na tu spoustu věcí, co dělali během studia od brigád a aktivit mimo školu až po studentské projekty a soutěže, rozhodně to není málo, i když jste teprve po škole. Doporučuji, abyste pracovali na svém kariérním portfoliu, kde si budete zaznamenávat vaše zkušenosti, pokroky a k nim dokládali výsledky práce v nejrůznější podobě. Mohou to být texty, osvědčení, diplomy reference. Abyste mohli zaměstnavatelům doložit, že to, co o sobě říkáte, je pravda,“ poradila například Lucie Václavková.
Doporučila také ujasnit si své budoucí směřování. „Naučte se bavit o sobě, o své práci a svých kompetencích. A když chcete získat příležitosti i ve směru, který neodpovídá tomu, co jste dosud dělali, je třeba mít na paměti, že i vaše představení má směřovat do budoucnosti. Tedy k tomu, o jaké příležitosti stojíte.“
Tomáš Doležal ze společnosti DigiSkills se zase jako nadšenec do objevování a implementování nejrůznějších digitálních nástrojů v přednášce „Práce 2030: Jak AI změní náš přístup k práci“ zaměřil na pracovní trh v blízké budoucnosti. Zmínil, že do roku 2030 umělá inteligence nahradí až 300 milionů lidí. „Ještě víc míst ale má vytvářet. Přijměte AI jako fakt a začněte ji brát jako naši součást,“ vybídl přítomné Tomáš Doležal. Zároveň poukázal na fakt, že AI umožnila obrovskou demokratizaci tvorby. „Jakýkoli nápad, který teď máte v hlavě, nebylo nikdy jednodušší uskutečnit. Tvorba opravdu čehokoli bude čím dál dostupnější. Vyplývá z toho solo business model. Tedy, že člověk dokáže sám jen s pomocí umělé inteligence uřídit i poměrně dost vydělávající kolos.“
Přesto zdůraznil, že schopnost odprezentovat vlastní nápad, někoho přesvědčit nebo něco prodat, zůstane dál na nás. Tedy na lidech z masa a kostí. „Business se bude dál odehrávat při setkávání lidí. Proto se zaměřte možná víc než na technické schopnosti, na umění komunikovat, umět přesvědčovat ostatní a obhájit svůj názor,“ zdůraznil překvapivě technologický expert.
Psycholožka Jana Blažková, jež působí také v psychologické poradně Centra podpory a akademické poradny TUL přednesla téma „Očekávání vs. realita“ a nastínila recept na to, jak se vyrovnat s odmítnutím při přijímacím řízení. Mimo jiné hovořila o tom, že na odmítnutí u přijímacího řízení či pracovního pohovoru lze nahlížet také jako na podnět k seberozvoji.
Eva Boczanová, jež se ve společnosti GoodCall věnuje náboru specializovaných pozic a personálnímu poradenství a ve své přednášce „Moderní manažer: Kariérní cesta a výzvy současné doby“ představila principy vedení týmů v éře flexibility a různých generací, se kterými se manažer na pracovišti potkává. Její přednáška přinesla také možnost podívat se na téma generací v pracovním prostředí názorem generace Z. Studenti reprezentující generaci Z potvrdili, že v pracovním prostředí ocení flexibilitu a možnost částečně pracovat z domova, a to ideálně několik dní v týdnu. AI a konkrétně používání ChatuGPT je pro ně běžnou záležitostí, 2/3 ho využívají téměř denně.
Na studentky a studenty ze zahraničí ve své prezentaci „Finding a job“ zacílila Helena Friolová z liberecké pobočky Úřadu práce a projektu EURES+3Z Up!.
V průběhu veletrhu mohli zájemci s profesionálními personalistkami pozvednout své životopisy a profily na LinkedInu na profesionální úroveň. K dispozici jim byla personální konzultantka Lucie Tuláčková z Disponero a Eva Boczanová. Obě expertky vedly konzultace v českém i anglickém jazyce.
Stovky studentů využily možnosti profesionálního focení na CV a na profesní síť LinkedIn, což byla novinka letošního veletrhu.
Druhého ročníku kariérového veletrhu JobTUL Days se zúčastnilo více než šest desítek organizací. Veletrh patří k největší akci v Libereckém kraji a má velmi pozitivní odezvu jak mezi studujícími, tak u vystavovatelů. Organizátoři již nyní začínají chystat další ročník. A účastníci se mají znovu na co těšit.
Adam Pluhař
Další články v rubrice
Budoucí záchranáři a sestry trénovali klid tváří v tvář agresi
Zvládnout vypjaté situace slovní agrese, ale i fyzického napadení se ve speciálním kurzu prevence násilí, deeskalace a sebeochrany učili zdravotničtí záchranáři a studentky všeobecného ošetřovatelství. Kurz vedl zkušený člen pražské zdravotnické...
Tři kandidáti se ucházejí o post děkana Ekonomické fakulty TUL
O post nového děkana Ekonomické fakulty TUL mají zájem tři kandidáti. Své teze představí na shromáždění akademické obce fakulty v úterý 10. prosince 2024.
FUA 30 a Jiří Suchomel 80
Fakulta umění a architektury slaví výročí a zároveň narozeniny svého zakladatele. K jubileím uspořádala výstavy v Galerii Národní technické knihovny V Praze.