Jedinečný koncept spolupráce firem a vědců AMIA slaví deset let. Firmám nabízí nové výhody

Ústav CXI pořádá pro partnery z firem jednou za rok setkání, během nějž kromě výzkumných témat představí technické novinky i nové trendy. Foto: Adam Pluhař

Deset let už propojuje průmyslové partnery a vědce Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL (CXI) asociace AMIA. Jedinečný koncept umožňuje vytvářet síť průmyslových partnerů pro výzkumnou spolupráci na specifických technických problémech a firmám dává možnost určovat směr základního i aplikovaného výzkumu.

Firem, které se za deset let do asociace AMIA (Advanced Materials Industrial Association) zapojily, jsou už desítky. „Mám radost z toho, že za těch deset let, co koncept AMIA běží, poznaly firmy výhody členství a chtějí s námi samy spolupracovat,“ říká Adam Blažek, ředitel pro vztahy s průmyslem na CXI. „Náš ústav nabízí širokou škálu služeb ve výzkumných oblastech strojírenství, materiálového výzkumu se zaměřením na nanomateriály a IT a systémových řešení. Na kolaborativním výzkumu se s CXI za dobu jeho existence podílelo od roku 2010 více než 200 firem," dodává Adam Blažek.

Ústav pořádá pro partnery z firem jednou za rok setkání, během nějž kromě výzkumných témat představí technické novinky i nové trendy. Letošní akce se nesla v duchu oslavy desetiletého jubilea a také se namísto podzimu konala netradičně v jarním termínu. Velký ohlas u účastníků vzbudily přednášky o 3D tisku keramických materiálů, přípravě nanoslitin pomocí laserů nebo výzkumu odpadního skleněného recyklátu. Zaujala také prezentace o hydrofobní úpravě povrchů, anorganických nanovláken pro dopravu léčiv i zpevňování nanovláken s použitím přírodních látek. V rámci odpoledního programu nechybělo představení trendů v 3D tisku, využití nanomateriálů v biotechnologii nebo prezentace o umělé inteligenci v průmyslu. Účastníci mohli nahlédnout do laboratoří a mimo jiné dostali možnost prohlédnout si nový unikátní FIB-SEM dual beam elektronový mikroskop.

Oslovení zástupci firem vidí v těchto setkáních smysl. „Velmi pěkné setkání. I skeptiky muselo přesvědčit, že myšlenka AMIA má budoucnost. Potkal jsem jak známé tváře ze zakladatelských firem, tak nováčky. Nejzajímavější je pestrost oborů, z nichž členové společnosti přicházejí,“ hodnotí setkání AMIA 2024 Bohumil Cimbál ze společnosti ATREA Jablonec. Za neméně důležité považuje právě možnost pohovořit s kolegy z jiných firem. „Máme možná společné problémy, i když v jiných konkrétních podobách.“

Miroslav Ležák z Praktitk system s.r.o. si pochvaloval jak prezentace o pokroku ve výzkumu a odpolední přednášky o vybraných novinkách, tak networking. „Nejvíce nás zaujalo využití odpadního skla. Pochopitelně, když bylo sklo z Praktiku v hlavní roli. Skvělá byla i přednáška environmentálního chemika Rafaela Omara Torrese Mendiety o přípravě nanoslitin pomocí laserů.“

AMIA nabízí členům nejrůznější výhody. Každá společnost, jež se rozhodne stát členem projektu AMIA, získává procentuální slevu z veškerého výzkumu prováděného pod záštitou CXI. V případě plného členství se jedná o slevu 15% z výzkumu, u přidruženého členství je sleva 10%. „Nově nabízíme členům AMIA i další výhody plynoucí ze členství v asociaci jako je například účast na odborných seminářích, workshopech nebo konferencích. Věříme, že se tak řady našich partnerů budou dále rozrůstat a my jim budeme mít stále co nabídnout," věří za CXI Adam Blažek.

Adam Pluhař