Mimořádný hudební zážitek měli návštěvníci tradičního koncertu, kterým si naše univerzita připomíná Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva. U příležitosti událostí 17. listopadu vystoupili v úterý před zaplněnou aulou houslový virtuos Ivan Ženatý a Podkrkonošský symfonický orchestr.
Na úvod rektor Miroslav Brzezina připomněl 85 let, které uplynuly od tragických protinacistických demonstrací, v důsledku nichž byl smrtelně postřelen student medicíny Jan Opletal. Protesty se staly záminkou k popravám devíti studentů, odvlečení 1 140 studujících do koncentračního tábora Sachsenhausen a k uzavření českých vysokých škol. „Brutální režim zbavil životů mladé lidi na začátku jejich cesty a tisícům dalších hochů a dívek znemožnil dostudovat. To, že by někdo vtrhnul do našeho kampusu, odvlekl a popravil studenty, další umístil do cel a školu zavřel, je dnes těžko představitelné. Dodávám, díky bohu! Naší povinností je ale dělat vše pro to, aby se to už nikdy nemohlo zopakovat. Abychom nedopustili podobný návrat tyranie a bezpráví,“ pronesl rektor Miroslav Brzezina.
Zdůraznil, že studenti byli tehdy silou, která se pokusila vyburcovat pokořenou společnost. A tuto roli studenti převzali také před 35 lety, 17. listopadu 1989, kdy na Národní třídě protestovali proti komunistické totalitě. I tehdy byla demonstrace násilně potlačena. Rektor zmínil, že má na listopadové události v Praze na Albertově a na Národní třídě osobní vzpomínku. „Statečnost studentstva strhla většinu společnosti a vedla ke změnám, díky nimž jsme získali svobodu a mohli začít budovat opravdu demokratickou společnost. Važme si toho!,“ připomněl rektor.
Následoval koncert Podkrkonošského symfonického orchestru pod vedením libereckého rodáka Josefa Kurfiřta. Zazněly skladby Ericha Korngolda, Bedřicha Smetany, Eduarda Nápravníka, Johannese Brahmse nebo Gustava Mahlera. Orchestr se sídlem v Semilech je složen z osmi desítek amatérských i profesionálních hudebníků a letos na podzim si připomíná sedmdesáté výročí svého založení. Při této příležitosti si ke spolupráci přizval nejslavnějšího hudebníka, co kdy prošel jeho řadami: světového houslového virtuosa Ivana Ženatého. Věhlasného houslistu hudební těleso doprovodilo ve slavném Koncertu pro housle a orchestr a moll Antonína Dvořáka. Toto provedení se stalo vrcholem celého večera.
Adam Pluhař
Další články v rubrice
Zaměstnanci TUL mohou využít permanentky do iQLANDIE
Třikrát za rok s rodinou do libereckého science centra iQLANDIA zdarma. Tohoto benefitu mohou nově využít zaměstnanci naší univerzity. Stačí si jen včas zarezervovat permanentku.
Autoři nejlepších univerzitních startupů převzali ceny
Vítězem desátého ročníku univerzitní soutěže Start-up TUL se stal studentský projekt automatizovaného ověřování znalostí ve firmách pomocí umělé inteligence s názvem Grow. Na druhém místě skončilo Napěstěno.cz, start-up zaměřený na zasílání...
Autoři nejlepších univerzitních startupů převzali ceny
Vítězem desátého ročníku univerzitní soutěže Start-up TUL se stal studentský projekt automatizovaného ověřování znalostí ve firmách pomocí umělé inteligence s názvem Grow. Na druhém místě skončilo Napěstěno.cz, start-up zaměřený na zasílání...