Lidé díky TUL ochutnávali Indii všemi smysly

IMG_9022-2.jpg
Odborná asistentka Fakulty textilní TUL Mohanapriya Venkataraman žije v České republice už deset let. Na festivalu byla v týmu indické komunity univerzity nepostradatelnou postavou. Foto: Adam Pluhař, TUL

Voňavé kulinářské speciality, ale i exotický tanec nebo malování henou. To vše představili indičtí studenti a zaměstnanci Technické univerzity v Liberci návštěvníkům letního festivalu cizinců a národnostních menšin Liberec – jedno město pro všechny.

Jedenáctý ročník akce před libereckou radnicí představil kulturu i tradice cizineckých komunit žijících v Liberci. TUL je už tradičním účastníkem – součástí festivalu jsme byli posedmé. A stánek indické komunity byl v obležení zvědavých návštěvníků.

Velký zájem měli lidé o krabičky se vzorky jídel dvanácti cizineckých skupin, které se na festivalu představily. V mističkách opatřených indickou vlajkou mohli lidé ochutnat rava kesari nebo mrkvovou halwu. Ta obsahuje mrkev, kokos, mléko, ghí, cukr a sušené ovoce a ořechy. Tradiční rava kesari se zase připravuje z krupice, vody, ghí, cukru a sušeného ovoce a ořechů.

Motorem příprav indických specialit byla odborná asistentka Fakulty textilní TUL Mohanapriya Venkataraman. K ruce měla pomocníky z řad indických studentů TUL a kamarádů. „Občas chodím do menzy, moc mi chutnají sladké šišky s mákem. Ale většinou vařím doma pro syny, tak si jídlo nosím,“ zasmála se Mohanapriya Venkataraman otázce, jak jí chutná česká kuchyně v univerzitní jídelně. „Na to, že se v České republice moc nekoření jsem si už zvykla a problém s tím nemám,“ dodala s úsměvem Mohanapriya. V České republice žije už deset let a zatím plánuje i zůstat. „Jsem tu ráda, navíc tady mám i svoji rodinu. Jediné, co mi občas chybí, je sluníčko,“ zmínila vědkyně. Díky Mohanapriynu bohatému šatníku mohl celý tým zahraničního oddělení TUL, které se na akci organizátorsky spolupodílelo, chodit před radnicí stylově v tradičním oděvu sárí.

 

Příprava jídla trvá celou noc

„Jídlo připravují naši indičtí studenti a zaměstnanci na kolejích, kde objednáme jeden pokoj, dlouho do noci, aby bylo vše co nejčerstvější. Letos přichystali osm set porcí. Ráno pak jídlo servírují do malých plastových krabiček. Následně přichystané pokrmy odvezeme do budovy liberecké radnice, kde vše organizátoři z festivalu Komunitního střediska Kontakt Liberec poskládají do boxů po šesti kusech,“ uvedla Tereza Pocová ze Zahraničního oddělení TUL. Věnuje se zahraničním studentům v anglických programech.

„Celá indická komunita na TUL bere přípravu akce s hrdostí. Chtějí svoji kulturu představit co nejlépe,“ doplnila Tereza Pocová.

Lidé si u stánku TUL pročítali řadu letáčků a materiálů o Indii a mohli se zeptat na vše, co je o tomto subkontinentu zajímalo. Ženy a dívky si také nechávaly ruce zkrášlit henou. Velký potlesk pak sklidila exotická ukázka tance Bharathanatyam v podání Mridini Kasavaraju, jež na pódiu zatančila krátkou formu Jathiswaramu.

Své písně nebo tance představily i další komunity cizinců žijících v Liberci. Festival zakončovalo vystoupení skupiny Superhero Killers.

Festival spolupořádá Komunitní středisko Kontakt a Centrum na podporu integrace cizinců v Libereckém kraji ve spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci za finanční podpory Libereckého kraje a města Liberce. V letošním roce se do projektu zapojilo více než 12 komunit.

Technická univerzita v Liberci nezůstává stranou zájmu zahraničních studentů a studenti z Indie tvoří početnou skupinu. V roce 2021 studovalo TUL 33 indických studentů. Národnostní mix je ale na TUL mnohem petřejší. K letošnímu 8. červenci byli v anglických programech studenti z těchto zemí (nejpočetnější skupiny): Indická republika – 25, Bangladéšská lidová republika – 7, Spolková republika Německo – 5, Ruská federace – 4, Turecká republika – 4, Kambodžské království – 2, Ghanská republika – 2, Polská republika – 2, Egyptská arabská republika ­– 2.

V českojazyčných programech byli na TUL studenti z těchto zemí: Ruská federace – 84, Ukrajina – 33, Běloruská republika ­– 23, Republika Kazachstán – 18.

Adam Pluhař

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce