Do konce března je ještě možné hlasovat pro díla, která se letos v soutěži Kniha roku Libereckého kraje ucházejí o Cenu čtenářů. Mezi čtyřmi desítkami knih jsou i čtyři publikace spojené s Fakultou přírodovědně-humanitní a pedagogickou TUL.
Soutěž letos provází mimořádný zájem. Autoři a nakladatelé nominovali 41 publikací, které zhodnotí odborná porota. Veřejnost však má také možnost zapojit se do hodnocení a rozhodnout o vítězi Ceny čtenářů. Hlasování trvá do konce března prostřednictvím online dotazníku, který obsahuje podrobné informace o nominovaných knihách.
Další informace o nominovaných knihách jsou k vidění na webu Kniha roku.
Návrat domů – Po stopách obětí holocaustu v Liberci
Kniha je výsledkem dlouholetého bádaní studentů a absolventů katedry historie FP TUL pod vedením historičky Kateřiny Portmann. Problematika holocaustu je v něm pojímána na pozadí osobních příběhů konkrétních obyvatel Liberce a jejich rodin. Tyto rodiny tvořily nedílnou součást předválečného společenského a profesního života města, kde spolu žili a pracovali Němci, Češi i Židé. Kniha má připomenout, jak zvracené zákony O rasové nadřazenosti ovlivnily nejen osudy lidí, ale i celého města.
Podle současných poznatků bylo 771 původních libereckých občanů, z nichž někteří se dokonce hlásili k německé národnosti, deportováno do některého z ghett, koncentračních či vyhlazovacích táboru. Přežilo pouze 55 z nich. Mezi zavražděné patřilo i sedmdesát osm dětí a mladistvých. Kniha přibližuje osudy několika rodin, ale i jejich potomků, které se autorům podařilo vypátrat na mnoha místech světa.
„Naším cílem je kromě prezentace vědeckého výzkumu vstoupit do veřejného prostoru města a osudy těch, kteří ho museli nuceně opustit a jsou zapomenutí, vrátit do jeho ‚paměti‘,“ říká Kateřina Portmann.
Kniha je doplněna unikátní fotografickou dokumentací. Náročný projekt zabral několik let.
Vyrovnání se s válečnými zločiny a zločiny kolaborace po druhé světové válce v Liberci
Publikace Kateřiny Portmann je první monografií, která systematicky a komplexně analyzuje proces poválečné retribuce na Liberecku. Vedle samotné soudní retribuce reprezentované především Mimořádným lidovým soudem v Liberci a Trestní nalézací komisí v Liberci se zabývá i tak zvanou divokou retribucí, kterou doprovázela zvýšená míra násilí a bezpráví. Zvláštní pozornost autorka věnuje případům, které končily hrdelním rozsudkem, kauzám spojeným s holocaustem, s místními elitami (Johann Wolfgang Liebieg) a tzv. horizontální kolaborací. Text vychází z dlouholetého výzkumu založeného na rozsáhlé analýze pramenů nejrůznější povahy a jejich komparace s poznatky získanými z odborné literatury.
Babička
Knihou Babička vstupuje básník a vedoucí katedry německého jazyka FP TUL Pavel Novotný do oblasti prózy. Titulní protagonistka knihy je impozantní a groteskní zároveň, vystupuje jako energická ochranitelka i tyranka a přitom skrývá řadu tajemství. Babiččin život je nazírán zprvu dětskýma, postupně stále dospělejšíma očima jejího vnuka. Název knihy vybízí ke konfrontaci s klasickým dílem české literatury devatenáctého století. Nejde jen o změnu kulis, ale také charakterů, systému hodnot a v neposlední řadě o literární stavbu. Podobně jako v díle Boženy Němcové je postava babičky pevnou harmonizační instancí, ovšem tato stabilita se nakonec ukáže být pouhou iluzí.
Miniromán Babička volně navazuje na autorovy básnické cykly Zápisky z garsonky, Dědek a Procedura. Kniha Babička je, podobně jako předchozí cykly, silně navázána na prostředí Liberce.
Krysličkova »teroristická skupina«. Poválečný Liberec a následky nepovedeného atentátu
Kniha absolventky Katedry historie FP TUL Markéty Filla vznikala dlouhých dvanáct let. O motivaci k napsání knihy i o složitém hledání pramenů jsme psali.
Poválečné pohraničí bylo tavicím kotlem nadšenců a dobrodruhů, ale i těch, kteří se chtěli uklidit stranou. V Liberci dalo, spolu s událostmi z února 1948, vzniknout skupině, která nesouhlasila s komunistickým převratem a rozhodla se proti němu bojovat se zbraní v ruce: vyhodit do povětří prvomájovou tribunu, na které měli stát přední politici a představitelé města.
Hlavou celé akce byl Josef Kryslička – četník a partyzán s pochybnou pověstí. Atentát se ale nekonal, nálož vybuchla dříve a zabila část členů skupiny. Na jejich chybu, ale i na pouhou známost s nimi doplatili jiní: v rámci vykonstruovaného politického procesu byla řada osob odsouzena k mnoha letům odnětí svobody. Mezi nimi i úřední lékař Jan Šolc, kterého většina Liberečanů vzpomíná jako toho, kdo pomáhal nespravedlivě vězněným. Kniha „Krysličkova teroristická skupina. Poválečný Liberec a následky nepovedeného atentátu“ popisuje události, které výbuchu předcházely, i osudy těch, kteří na jeho přípravu či na pouhou známost s aktéry doplatili.
ad
Další články v rubrice

Hovory s ledničkou. ÚNOS chystá premiéru hry, na jejímž konci dobro opět ostrouhá
Úplně nenormální ochotnický spolek úplně nenormálně funguje při TUL už 15 let. Za tu dobu už diváky odboural smíchy s hrami Indiana Jones a n-tá křížová výprava, Pí mušketýrů, Psychopatovo velmi pozdní odpoledne nebo Záhada jizerského yettiho....

Podpořte naše autory v soutěži Kniha roku Libereckého kraje. V prestižní soutěži máme pět publikací
Hned pět publikací autorů spojených s Technickou univerzitou v Liberci může zabodovat v soutěži Kniha roku Libereckého kraje. Ty nejlepší loni vydané publikace bude hodnotit odborná porota. Ale po celý březen může na internetu veřejnost hlasovat v...

Educa Week přivádí na TUL slavného youtubera i bývalého poradce Václava Havla
Karel Kovář alias Kovy nasbíral na svém YouTube kanále téměř milion sledujících a patří k nejvlivnějším youtuberům. Letos bude spolu s Ladislavem Špačkem, mistrem etikety, spisovatelem a někdejším poradcem Václava Havla, tahákem Educa Week...