Mohou sdílené domy pomoci z krize bydlení? Odpověď hledá rozsáhlý výzkum

Vídeňský model fungování participativního bydlení. WILLDAwohnen, einszueins architektur, Vídeň, © Foto Hertha Hernaus
Vídeňský model participativního bydlení. WILLDAwohnen, einszueins architektur, Vídeň, © Foto Hertha Hernaus

Týmy několika univerzit zkoumají možnosti rozvoje participativního bydlení, kdy více lidí sdílí jeden dům a všichni se podílí na správě. Hledají odpověď na otázku, jestli jde o cestu z krize bydlení a zda je o takové bydlení zájem. Do výzkumu se může zapojit každý.

Bydlení je stále nedostupnější. Proto se Technická univerzita v Liberci, Sociologický ústav AV ČR, Arnika - Centrum pro podporu občanů, České vysoké učení technické a Masarykova univerzita v Brně snaží najít cestu z krize bydlení. Města, kde výzkum běží, chtějí znát potřeby a zájmy svých obyvatel.

Liberec vyhlásil urbanistickou studii území Papírového náměstí, kde je jedním z uvažovaných řešení právě podpora participativních forem bydlení. V zahraničí jsou to baugruppe, cohousingy, družstva, spolky, sítě nájemníků a další. Hlavní princip je ale vždy stejný  ̶  společná aktivita a dohoda skupiny lidí na zajištění bydlení, ať už za účasti obce či bez ní.

Jedná se o spolupráci například na přípravě projektu, získání úvěru a koupi či stavbě nemovitosti, ale i následné správě. Projekty participativního bydlení jsou známé i svým důrazem na sdílení některých prostor a vybavení, což také snižuje náklady a zvyšuje environmentální udržitelnost bydlení.

Město Liberec však potřebuje vědět, jestli je o takové bydlení zájem, jak konkrétně spolupracovat a jak by si obyvatelé takové bydlení představovali. Zjišťuje to za pomoci workshopů a dotazníkového šetření. Město zajímá, o jaké formy bydlení je zájem a co je vhodné podpořit. Výsledky se promítnou také do tvorby manuálu pro obyvatele a metodiky pro další česká města.

Pokud se rozhodnete zapojit se do výzkumu, vyplňte, prosím, krátký kontaktní formulář a výzkumníci se Vám ozvou s dalšími informacemi.

Více informací o participativním bydlení najdete na záznamu z konference o konkrétních projektech ve Vídni nebo o iniciativě Sdílených domů a připravovaného spolkového bydlení v Praze.

- ad -

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

Ve školní jídelně baštíme klasiku macande - což je směs fazolí, kukuřice a často i kamenů... pozor na zuby!.jpg

Student ekonomky vede v Tanzanii kurzy o podnikání a start-upech

Do africké země, která podle OSN patří mezi ty nejméně rozvinuté na světě, odletěl Ondřej Linhart loni na podzim. Přerušil své doktorské studium na Ekonomické fakultě TUL, ale své vazby s fakultou nezpřetrhal. Původně měl učit jen na základní a...

13. 5. 2022 | Lidé | 459