
Týmy několika univerzit zkoumají možnosti rozvoje participativního bydlení, kdy více lidí sdílí jeden dům a všichni se podílí na správě. Hledají odpověď na otázku, jestli jde o cestu z krize bydlení a zda je o takové bydlení zájem. Do výzkumu se může zapojit každý.
Bydlení je stále nedostupnější. Proto se Technická univerzita v Liberci, Sociologický ústav AV ČR, Arnika - Centrum pro podporu občanů, České vysoké učení technické a Masarykova univerzita v Brně snaží najít cestu z krize bydlení. Města, kde výzkum běží, chtějí znát potřeby a zájmy svých obyvatel.
Liberec vyhlásil urbanistickou studii území Papírového náměstí, kde je jedním z uvažovaných řešení právě podpora participativních forem bydlení. V zahraničí jsou to baugruppe, cohousingy, družstva, spolky, sítě nájemníků a další. Hlavní princip je ale vždy stejný ̶ společná aktivita a dohoda skupiny lidí na zajištění bydlení, ať už za účasti obce či bez ní.
Jedná se o spolupráci například na přípravě projektu, získání úvěru a koupi či stavbě nemovitosti, ale i následné správě. Projekty participativního bydlení jsou známé i svým důrazem na sdílení některých prostor a vybavení, což také snižuje náklady a zvyšuje environmentální udržitelnost bydlení.
Město Liberec však potřebuje vědět, jestli je o takové bydlení zájem, jak konkrétně spolupracovat a jak by si obyvatelé takové bydlení představovali. Zjišťuje to za pomoci workshopů a dotazníkového šetření. Město zajímá, o jaké formy bydlení je zájem a co je vhodné podpořit. Výsledky se promítnou také do tvorby manuálu pro obyvatele a metodiky pro další česká města.
Pokud se rozhodnete zapojit se do výzkumu, vyplňte, prosím, krátký kontaktní formulář a výzkumníci se Vám ozvou s dalšími informacemi.
Více informací o participativním bydlení najdete na záznamu z konference o konkrétních projektech ve Vídni nebo o iniciativě Sdílených domů a připravovaného spolkového bydlení v Praze.
- ad -
KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ
Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE
Další články v rubrice

Cena Wernera von Siemense po deseti letech opět putuje na libereckou univerzitu. Poprvé ji získává vědecký tandem žen
Za nejlepší diplomovou práci ocenila porota studentku Fakulty textilní TUL Sentu Müllerovou. Vyvinula a otestovala nanovlákenný materiál s inkorporovaným antibiotikem, který by mohl řešit komplikace po chirurgických zákrocích na střevech. Ocenění...

Autorka roku propojila knihu a videa. Oceněná čtenářka má zas průkazku do knihovny čtvrt století
Už žádné tápání, jak správně plavat prsa nebo bezchybně vykroužit lyžařský oblouk. V bazénu či na svahu stačí v telefonu načíst elektronickou knihu a spustit videa. Multimediální publikace vynesly Kláře Kuprové z Katedry tělesné výchovy a sportu...

Přihlaste se do Falling Walls Lab. Soutěže, která propojuje vědce i podnikatele
Jsi student, začínající vědec nebo startuješ vlastní byznys? Máš v hlavě skvělý projekt a dokážeš ho prezentovat anglicky ve třech minutách? Přihlas se do mezinárodní soutěže Falling Walls Lab Czech Republic 2022, vyhraj účast na celosvětovém...