Noc vědců v Liberci letos i sportovní

Nudit se rozhodně na Technické univerzitě nebudete, a to nejen proto, že tématem letošní Noci vědců je proměna.

Samozřejmě mluvíme o proměně k lepšímu. Na více jak 50 stanovištích v osmi univerzitních budovách si budete moci vyzkoušet proměnu plastů nebo proměnu písku ve sklo, budou se s vámi dít i dramatické proměny – změnou hlasu se stanete žábou nebo medvědem. Proč ne? Takhle při pátku.

A co takhle dílna, kde si budete moci vyzkoušet, jak moc přesně umí technologie číst proměny našich obličejů při změnách emocí.

Novinkou letošního ročníku je promítání filmu. Snímek Červená & Modrá se zabývá vizuální podobou libereckého bazénu před rekonstrukcí a po ní. To je v Liberci ostře sledovaná proměna. Proto bude po promítání také diskuze s tvůrci filmu.

Nebudou chybět stanoviště s umělou inteligencí (hned několik) a roboty a také pokusy a práce s elektřinou, elektromobilitou a elektronovým mikroskopem, který vám nabídne svět zvětšený až milionkrát! Vše s průvodním slovem a pod dozorem našich vědkyň a vědců. Takže vaše děti nezmizí, jen budou s úžasem zírat na ty proměny.

Otevřená bude také TULaborka, univerzitní prostor tvůrčího neklidu. Vyrábět tu budeme ruční papír, ale za použití 3D tiskárny. Ruční papír a 3D tisk, jak to jde dohromady? To samozřejmě neprozradíme, dozvíte se to a vyzkoušíte v TULaborce.

Máme rok Franze Kafky, známý autor kultovní knihy Proměna také nesmí chybět. Péčí našich knihovníků, kteří připraví výstavu zaměřenou na Franze Kafku.

Fakulta zdravotnických studií připraví několik názorných ukázek toho, jak a co se mění v lidském těle každý den i během přechodu mezi dětstvím a dospělostí. To se týká každého z nás. Dozvíte se, že zítra budete někdo jiný, než jste dnes. Alespoň na úrovni buněk určitě.

Ještě ale neodcházejte, teď bude čas se po všech těch proměnách v našich laboratořích a workshopových dílnách trochu protáhnout. Tohle stanoviště na liberecké Noci vědců dlouho chybělo, a tak jsme velmi rádi, že ho letos návštěvníkům můžeme nabídnout.

„Poprvé budou v rámci Noci vědců otevřené i naše sportovní haly na harcovských kolejích. Haly máme také proměněné: jsou nově kompletně zrekonstruované a vybavené vším možným pro lezení, skákání, běhání a další škálu pohybu. Tam si dáte s dětmi do těla, kdybyste si chtěli večer nebo v noci ještě trochu zařádit,“ říká Bianca Lamrová, hlavní koordinátorka liberecké Noci vědců.

Kromě kampusu Technické univerzity v Liberci a sportovních hal na Harcově bude pro vás večer otevřená tradičně také iQLANDIA a po loňské premiéře se i letos přidává se svým programem SPŠ a VOŠ Liberec.

V pátek 27. září od 17.00 hodin na vás budeme na TULce i v iQLANDII připraveni. Vezměte děti, strýce a tety, dědy i babičky. Všechny vám je proměníme. Samozřejmě k lepšímu.

Program liberecké Noci vědců 2024.

-pir-
foto: Noc vědců na TUL 2023, autor: Jaroslav Tomášek