Od »bratrské pomoci« uběhlo právě 55 let. Piety před libereckou radnicí se zúčastnil rektor TUL a další zástupci univerzity

IMG_4791.JPG
Rektor Miroslav Brzezina (vlevo) přistupuje k památníku. Vedle něj Jan Berki a s univerzitou je spjata i Jarmila Levko, která je naší absolventkou a jednou z vůdčích osobností událostí v listopadu 1989 na VŠST v Liberci (dnes TUL).

V Liberci si průjezd sovětských vojsk 21. srpna 1968 vyžádal nejvíce obětí po Praze. I to dnes u památníku obětí u liberecké radnice zmínili účastníci pravidelné pietní akce. V proslovu řečníci zmínili také paralelu k ruské invazi na Ukrajinu.

„Buďme ostražití před každým, kdo zpochybňuje naši pomoc ukrajinskému národu, kterého vojensky napadl agresor stejně jako nás napadl před 55 lety. Odmítejme překrucování pravdy, zpochybňování historie nebo i zkreslování informací. A hlavně nenaskakujme na laciná hesla a politický populismus, který se začíná šířit v naší společnosti stejně jako zákeřný virus, jehož jediným cílem je destabilizovat demokratické hodnoty, které jsme získali před 30 lety, a pravidla, která jsem si od tehdejší doby nastavovali. Pokud to nedokážeme, jednou za to, bohužel, bolestivě zaplatíme,“ řekl dnes dopoledne na náměstí Dr. Edvarda Beneše primátor Liberce Jaroslav Zámečník.

Proslov měl také hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Kromě zástupců města a kraje nechyběli na dnešní pietní akci poslanci, bývalí i současní senátoři, zástupci armády, policie, židovské obce, sokolové a další. Květinu k Pomníku obětem okupace 1968 na fasádě liberecké radnice položil také rektor Technické univerzity v Liberci Miroslav Brzezina a spolu s ním též Jan Berki, poslanec a člen katedry geoinformatiky a didaktiky informatiky FP TUL. Události a oběti roku 1968 si přišel připomenout také radní Liberce, architekt a pedagog FUA TUL Jiří Janďourek. Nechyběl Jan Šolc, někdejší mluvčí Občanského fóra, poradce Václava Havla a také pedagog naší univerzity.

Po vzpomínkové akci u radnice následovalo neformální setkání s pamětníky událostí srpna 68 v kavárně na náměstí. Program vzpomínkové akce pokračuje dnes od 17.00 hodin, kdy na náměstí zahraje skupina Missa písně Karla Kryla ve vlastním folkovém aranžmá.

-pir-

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce