Otvírají se dveře pro spolupráci s holdingem CSG

Rektor Miroslav Brzezina a generální ředitel CSG Aerospace Aleš Klepek stvrzují spolupráci.
Rektor Miroslav Brzezina a generální ředitel CSG Aerospace Aleš Klepek stvrzují spolupráci.

Strojírenské technologie a informatika jsou zásadní oblasti, na kterých by v budoucnu mohly spolupracovat Technická univerzita v Liberci a CSG Aerospace spadající do technologicko-průmyslového holdingu Czechoslovak Group (CSG). Smlouvou o spolupráci stvrdili rektor Miroslav Brzezina a generální ředitel CSG Aerospace Aleš Klepek.

Jednání u příležitosti podpisu smlouvy se účastnili také proděkan Zbyněk Koldovský z Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL (FM) a Petr Lepšík, proděkan Fakulty strojní TUL (FS). Oba nastínili možné průniky svých vědecko-výzkumných pracovišť s činností CSG Aerospace a. s. Za FM byly nosnými tématy diskuze například slepá separace signálu a zpracování obrazu. Za FS pak uplatnění strojírenských technologií nebo vibrodiagnostiky a vibroizolace. Rektor Miroslav Brzezina dále nastínil možnou spolupráci s textilní fakultou a také v oblasti specializovaných výpočtů s našimi matematiky.

Smlouva, kterou rektor Brzezina a generální ředitel Klepek podepsali ve čtvrtek 20. dubna v pražském sídle holdingu CSG, otevírá možnosti pro vznik projektů v oblasti vzdělávání, průmyslového výzkumu, vývoje, inovací a expertní činnosti. Spolupráce se bude dotýkat také rozvoje lidských zdrojů a nemusí se nutně omezovat pouze na divizi Aerospace, spolupráce je možná s divizemi napříč celým koncernem Czechoslovak Group. V neposlední řadě budou jednotlivé společnosti patřící do divize i univerzita usilovat o uplatnění výsledků spolupráce v praxi a při výrobě nových produktů.

Základy nadnárodního holdingu CSG položil v 90. letech 20. století Jaroslav Strnad, který nejprve obchodoval s kovovým šrotem a vyřazenou vojenskou technikou, před pěti lety ho předal svému synovi Michalovi Strnadovi. Czechoslovak Group dnes zastřešuje přes 35 výrobních a obchodních společností nejen v České republice, ale také ve Španělsku, Itálii či Slovensku s obratem dosahujícím 60 miliard korun. V portfoliu šesti divizí CSG jsou společnosti zaměřující se na vývoj, výrobu a prodej civilní i vojenské letecké techniky, palubních a komunikačních systémů a radarů, kolových a pásových vozidel, terénních nákladních vozidel, zbraní, zbraňových systémů a munice, brzdových systémů a komponent a v dalších oblastech.

Do holdingu patří například výrobce terénních vozidel Tatra Trucks, výrobce a vývojář brzdových systémů DAKO-CZ, výrobce malorážové munice Fiocchi Munizioni, výrobce vojenské techniky Excalibur Army, výrobce a vývojář radarové technologie Retia nebo výrobce českých hodinek Prim, společnost Elton hodinářská. Kromě Technické univerzity v Liberci CSG spolupracuje nově také s univerzitami v Pardubicích a Ostravě a letos se stala generálním partnerem ocenění Česká hlava.

Radek Pirkl
Foto: CSG

 

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce