Semestr studia na prestižní univerzitě v Kanadě, jež se nově pyšní titulem nejlepší vysoká škola v provincii Ontario, je skvělý zářez do životopisu. A nyní jej mohou mít studující Fakulty strojní TUL. Pokud se přihlásí do nově vypsaného výběrového řízení. Stačí chtít, ovládat angličtinu alespoň na úrovni B2 a vykročit z komfortní zóny. Zájemci navíc nově neztratí ani semestr na domácí fakultě.
Technická univerzita v Liberci a především Fakulta strojní (FS) má úzkou spolupráci s kanadskou Conestoga College (CCITAL) už řadu let. Studenti FS využívají příležitosti rozšířit si své obzory studiem technicky zajímavých předmětů či vyzkoušet si jiný styl studia na Conestoga College. Mají však také možnost využít exkluzivní nabídky studia předmětů, které jim jsou plně uznatelné na domácí FS. „Zejména pro studenty bakalářského studijního programu je tu možnost studovat předměty, kterými studující obsáhnou látku většiny předmětů čtvrtého semestru a po návratu ze zámoří tak mohou pokračovat v řádném studiu na naší fakultě,“ říká Jan Valtera, proděkan FS.
Nabídka předmětů na CCITAL je pestrá a zajímavá. Studenti si tak mohou také volit předměty, kterými si rozšíří znalosti v některých technických směrech. Například v kompozitních materiálech.
Osvědčení o studiu na Conestoga College otvírá dveře u budoucích zaměstnavatelů. CCITAL, podobně jako další univerzity v Kanadě do svých studijních programů úspěšně aplikovala systém praktické výuky – Project Based Learning. Studující tak potřebné znalosti a zkušenosti získají prostřednictvím praktických projektů. „Konkrétní zadání se většinou zpracovávají v týmech, každý student je přitom hodnocen zvlášť. Když se pak studující, kteří prošli studiem zaměřeným na projektovou a praktickou formu v mezinárodním prostředí, ucházejí o zaměstnání, mají obrovskou výhodu. Pro firmy je to důkaz toho, že jejich zaměstnanec má nejen odborné znalosti, ale zvládne i práci v mezinárodním týmu,“ zmínil proděkan Valtera.
Prestiž Conestogy je nyní navíc o to větší, že získala titul nejlepší college v nejlidnatější kanadské provincii Ontario. V konkurenci 24 dalších státních college se tak potvrdila její prestiž.
A možnost vyzkoušet si studium na této škole s podporou stipendia, je nyní pro zájemce více než blízko. Výběrové řízení pro výjezd v lednu 2026 je právě otevřené. Více informací na webu FS a také na této stránce.
Studium v CCITAL je rozděleno na trimestry a studenti tam jezdí na čtyři měsíce. Stipendium pokrývá studijní pobyt v předpokládané délce jednoho semestru a s nástupem v lednu 2026. „Co se týče jazykových znalostí, naši studenti už nemají s angličtinou vůbec problém. Studium zvládnou i se střední a mírně pokročilou úrovní. Ze zkušeností víme, že nejpozději do dvou týdnů najedou na systém výuky a ztratí poslední kapku ostychu. Mezinárodní prostředí je zformuje,“ říká Marcela Válková ze studijního oddělení FS.
V minulém akademickém roce vyjeli na studijní pobyt do Conestoga College Jakub Lukeš a Jakub Kozak. „Nabídky jsem využil, protože mě zaujala odlišná forma studia a hlavně jejich projektová výuka,“ uvádí Jakub Lukeš. „Vyzkoušel jsem si, jak vypadá práce projektanta od zadání až po montáž a k tomu ještě zlepšil svoji angličtinu. I přes téma, o kterém jsme nikdo nic předem netušili, jsme s Jakubem a spolužáky přišli na inovativní způsob řešení recyklace PCB desek pro firmu NEATCO,“ dodává Jakub.
Oba studenti si pochvalovali kanadskou formu studia. „Můžete zapomenout na seznam otázek a občasné ‚stresování‘ před ústní zkouškou. Naopak, na ‚midterm i final exam‘ vás mají nejvíce připravit domácí úkoly, kterých nejspíš dostanete víc než u nás na TULce. Na úkolech máte zároveň možnost dohnat potřebná procenta pro získání zkoušky, zejména pokud jste o některá přišli při jednom ze zkouškových testů. Celá řada předmětů má svůj vlastní projekt, ve kterém se člověk snaží implementovat své dosud nabyté znalosti. Většinu stihne během několika dnů,“ doplňuje Jakub Kozak.
Studující uchvátí Niagarské vodopády nebo hvězdy NBA
A užívali si i mimoškolní aktivity. Hodinu jízdy od Conestogy burácí Niagarské vodopády, které cizinec nemůže vynechat. Studenti v blízkém Torontu navštívili třeba zápas basketbalové NBA. „Všude mě provázeli skvělí lidé. Asi nejhezčí zážitek byl ‚Easter egg hunt‘, který pro nás připravili spolužákovi rodiče. Ať pojedete na studia do zahraničí sami nebo ve dvou, věřte, že si tam najdete spoustu přátel, na které budete s láskou vzpomínat,“ říká Jakub Lukeš.
Studenti míří přes oceán i opačným směrem. FS tak každý rok přivítá přibližně dva studenty z Kanady. „V prosinci úspěšně ukončili semestrální studium na naší fakultě studentka Agustina a student Saad z Conestogy a v tomto roce na zimní semestr opět přivítáme minimálně jednoho studenta. Péče o takovouto spolupráci nikdy nekončí. Obě instituce se rozvíjí a s tím i nabídky studia. I proto plánujeme s kolegy z Conestogy další jednání, abychom tuto úspěšnou a dlouhodobou spolupráci dále rozvíjeli,“ zmiňuje Marcela Válková.
Úzkou spolupráci obě školy navázaly díky absolventu FS a někdejšímu velkorysému děkanovi technické fakulty Conestogy Tony Martínkovi. Pan Martínek se zasadil o rozvoj této instituce, zavedení v té době zcela unikátního vzdělávacího systému a výměnných pobytů pro studenty z České republiky, kteří by se na tuto prestižní školu jinak nikdy nedostali. Rozhovor s Tonym Martínkem
Adam Pluhař
Další články v rubrice

Nemocnice hledají, my odpovídáme. První CAREer Day na TUL
Velký zájem studujících i zdravotnických zařízení z celých severních a středních Čech provázel první CAREer Day na TUL. Studentky a studenti fakulty zdravotnických studií si mohli poprvé vybrat místo své praxe i budoucího zaměstnavatele na jednom...

Konference »VIZ: 3D« cílila na inovace, které pomáhají zlepšovat život
Výsledky výzkumů převážně našich vědců, které rozhodně neleží v šuplíku, pomáhají zlepšovat život a mohou inspirovat, představila v Liberci první putovní výzkumná konference Ministerstva pro místní rozvoj (MMR). Koncept konference, jež cílí na...

Náš student bude řídit jadernou elektrárnu
Na rozdíl od Homera Simpsona, který se do jaderné elektrárny dostal omylem, u řídicího pultu posedává s koblihou v ruce a doufá, že nic nevybuchne, je cesta k „jádru“ absolventa Fakulty strojní Filipa Klikara úplně jiná. Profesionální. Filip se...