
Půl roku pracovali studenti Fakulty umění a architektury TUL na přípravě animovaného diorámatu Polis, které před zraky diváka rozpohybuje augmentovaná realita. „Kouzlo“ s využitím speciálně vytvořené aplikace mohli zažít návštěvníci letošního Anifilmu v prostorách Libereckého zámku.
Velkorozměrový model vyrobili studenti 2. ročníku programu Výtvarné umění – tvorba ve veřejném prostoru pod vedením pedagoga Ivo Loudy. Polystyrenový model zhotovili pomocí CNC technologií a doplnili jej o digitální nadstavbu v rámci předmětu Tvorba modelů a prototypů 2. Vznikl tak audiovizuální artefakt inspirovaný prvky subkulturních žánrů neonoir, cyberpunk, voxelart a lopoly. „Jako inspiraci pro výrobu modelu si studenti vybrali výškové domy ze sedmdesátých let a použili jejich architektonicky výrazný princip, který přetvořili. Každý student vyráběl jeden dům. Díky tomu, že jsme tvořili v modulech, nakonec vše krásně zapadlo do sebe,“ popsal Ivo Louda.
Model města je sám o sobě výtvarně velmi působivý, o rozpohybovaný a barevný efekt se zasloužila až speciálně postavená aplikace. Studenti při jejím vývoji spojili síly s Miroslavem Vavrouškem z Katedry výrobních systémů Fakulty strojní TUL. Zkušený programátor se následně postaral o náročné skriptování. I díky němu může divák, jenž speciální obrazovkou zaměří jakoukoliv část diorámatu, sledovat tepající život města. V domech se nahodile rozsvěcejí okna bytů, ulicemi spěchají chodci a po silnicích krouží auta, v dáli se točí jeřáb.
Studenti v Redernovském křídle zámku, kde byl model během festivalu od 10. do 15. května umístěn, půjčovali návštěvníkům festivalu speciální zařízení. Díky němu se před jejich zraky město rozpohybovalo.
Instalace byla audiovizuální. Hudební složku připravili studenti předmětu Audiovizuální technika 2, který vede Richard Charvát. „Hudba dodala našemu městu tu potřebnou atmosféru, obraz i zvuk byly ve skvělé symbióze,“ dodal Ivo Louda, jenž se jako doktorand zajímá také o rozšířenou realitu.
Fakulta umění a architektury chce Polis prezentovat i na jiných akcích, například na veletrhu vzdělávání Gaudeamus. Na jiném projektu založeném na rozšířené realitě budou studenti programu Výtvarné umění – tvorba ve veřejném prostoru pracovat zase od září. Tentokrát už bude možné stažení vytvořené aplikace do každého mobilního telefonu.
Adam Pluhař
Další články v rubrice

Duhový most dal naději a propojil smysly i dvě fakulty
Světelná instalace, zpěv, mluvené slovo, tanec a prostor kostela sv. Josefa na Hrubé Skále spojily dvě fakulty a daly vzniknout jedinečnému zážitku. Tím byl Duhový most – experiment, jenž zkombinoval světelnou symboliku s písněmi, které odkazovaly...

Educa Week přivádí na TUL slavného youtubera i bývalého poradce Václava Havla
Karel Kovář alias Kovy nasbíral na svém YouTube kanále téměř milion sledujících a patří k nejvlivnějším youtuberům. Letos bude spolu s Ladislavem Špačkem, mistrem etikety, spisovatelem a někdejším poradcem Václava Havla, tahákem Educa Week...

Den učitelů jsme oslavili zhudebněním Komenského Labyrintu
Jedinečné propojení klavírního koncertu a přednesu pasáží z Labyrintu světa a ráje srdce od Jana Amose Komenského zaznělo ve čtvrtek v univerzitní aule u příležitosti blížícího se Dne učitelů. Koncertu pro pedagogy, žáky i studenty přihlíželi mimo...