Den učitelů jsme oslavili zhudebněním Komenského Labyrintu

IMG_8591-2.jpg
Labyrint světa a ráj srdce v podání klavíristy Semjona Yakimova a emeritní ředitelky Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského v Praze Markéty Pánkové. Foto: Adam Pluhař

Jedinečné propojení klavírního koncertu a přednesu pasáží z Labyrintu světa a ráje srdce od Jana Amose Komenského zaznělo ve čtvrtek v univerzitní aule u příležitosti blížícího se Dne učitelů. Koncertu pro pedagogy, žáky i studenty přihlíželi mimo jiných pozvaných také hostů také akademici, velvyslanci nebo členové diplomatických sborů zemí, kde Komenský působil.

V úvodu pozdravil zaplněnou aulu rektor TUL Miroslav Brzezina. Zmínil, že Evropa a celý svět prochází náročnou politickou a společenskou situací, jež před nás staví značné výzvy a problémy. „Hledáme na ně těžko odpovědi. Dnešní doba od nás očekává velmi silnou osobní podporu hodnotám porozumění, respektu, demokracie a sounáležitosti. V tomto ohledu musí zaznít, že jsou to právě školy, kde je možné rozvíjet a podporovat utváření mladých lidí, kterým není lhostejné, v jakém světě budeme v jednadvacátém století žít a jak spolu budeme vycházet,“ uvedl rektor Brzezina a poděkoval všem učitelům a učitelkám, kolegyním a kolegům, studentkám a studentům, kteří v duchu Komenského věří ve společensko-nápravnou sílu výchovy, vzdělávání a péče o druhé.

Na skutečnost, že akce je směrována dílem Jana Amose Komenského a je vyjádřením úcty k roli, kterou pedagogové hrají při utváření života jednotlivců i celého světa, upozornil v úvodu také děkan Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL (FP) Aleš Suchomel.

Hudební cyklus Labyrint světa a ráj srdce zkomponoval v loňském roce mladý klavírista Semjon Yakimov, který usedl i za koncertní křídlo v univerzitní aule. Slovem jej doprovázela Markéta Pánková – emeritní ředitelka Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského v Praze.

Cyklus se skládá z kratších na sebe navazujících částí, které jsou zhudebněním vybraných kapitol z Komenského díla. Téměř každé postavě je přiřazen určitý motiv (hudební vyjádření), a tak je při pozorném poslechu možné poznat, kdy vystupuje Poutník, kdy Všezvěd Všudybud, kdy Mámil, Šalomoun či královna Marnost. Různé motivy a témata se používají také pro vyjádření skutečností jako utrpení člověka, světská rozkoš, ale i setkání s Bohem. Tím je předána dějová i citová linie v hudbě. Autor plánuje později obohatit skladbu o další "kapitoly", které by představovaly cestu Poutníka světem.

 

Organizátoři chtěli zhudebněním Komenského labyrintu světa a ráje srdce ukázat neutuchající podporu člověka na cestě ke vzdělání ve složitém světě připomínajícím bludiště. „Současný svět se stává velmi komplikovaným labyrintem, v němž je velmi jednoduché se ztratit. A to nejen ve smyslu ztracení se v prostoru, ale i ztráty sílu ducha a víry, že je naší povinností a úkolem jít cestou všeobecné nápravy, kterou šel Komenský. Je důležité podporovat svět, v němž vládne harmonie, světlo, pořádek, úcta, naděje, podpora, porozumění a láska. Věřím, že otevřenost a podpora cestou výchovy a vzdělávání je nakonec jedinou společnou správnou volbou, kterou se na akademické půdě a ve školách snažíme jít,“ pronesl za organizátory Tomáš Kasper, vedoucí katedry pedagogiky a psychologie FP TUL.

Koncert uspořádala Technická univerzita v Liberci ve spolupráci s Univerzitou Palackého v Olomouci a vědeckou společností Comenius Academic Club se sídlem v New Yorku.

Mezi jinými pozvanými hosty přihlíželi koncertu také maďarský velvyslanec András Baranyi, ředitelka Polskeho institutu v Praze Monika Olech, prorektor Akademie Nauk Stosowanych im. J. A. Komenskiego w Lesznie, patriarcha Církve československé husitské ThDr. Tomáš Butta, zástupce Comenius Academic Clubu prof. PhDr. Petr Vorel nebo prof. Eva Šmelová z Univerzity Palackého v Olomouci. Pozdravný dopis zaslal i velvyslanec Spojeného království Velké Británie a Severního Irska Matt Field.

Adam Pluhař

Další články v rubrice

347411913_1041924840121650_8680032965120965368_n.jpg

Hlasujte pro naše autory v klání o Knihu roku

Do konce března je ještě možné hlasovat pro díla, která se letos v soutěži Kniha roku Libereckého kraje ucházejí o Cenu čtenářů. Mezi čtyřmi desítkami knih jsou i čtyři publikace spojené s Fakultou přírodovědně-humanitní a pedagogickou TUL.

26. 3. 2025 | Kultura | 210

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

1000012936-2.jpg

Tričko probudí usínajícího řidiče

Plíživou únavu si ještě řidič za volantem neuvědomí, ale bezpečně ji už v zárodku pozná tričko vyvíjené na katedře oděvnictví Fakulty textilní TUL. Senzory totiž neomylně změří zpomalující se dech. Smart textile tak může pomoci snížit počty nehod...

10. 4. 2025 | Věda a výzkum | 541
0052_vitezove_cWvS_2025_-0474.jpg

Cena Wernera von Siemense míří opět na TUL

Zcela unikátní metodu měření dynamiky fotoluminiscence vymyslel a ve své dizertační práci popsal doktorand Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Jiří Junek. Metoda se využije například při analýze defektů v solárních...

27. 3. 2025 | Věda a výzkum | 333