Ve své dvouleté pilotní podobě počítá program se zapojením až 15 studentů z Česka, Polska, Německa a také Afriky a Latinské Ameriky každý semestr. Program, který odstartuje na Technické univerzitě v Liberci letos v září, podpoří Liberecký kraj v první dvouletce částkou přes 4,3 milionu korun.
„Nový stipendijní program je dalším společným dílem Technické univerzity v Liberci a Libereckého kraje, který je důkazem úzké spolupráce našich institucí. Zároveň je příkladem spolupráce partnerů v Euroregionu Nisa s cílem navázat nové vazby na poli internacionalizace, v tomto případě i s přesahy do zemí mimo Evropu, což značně rozšiřuje akční rádius celého stipendijního programu,“ říká rektor Technické univerzity v Liberci Miroslav Brzezina.
Zavedení nového stipendijního programu stvrdili dnes rektor Miroslav Brzezina, hejtman Martin Půta a náměstek hejtmana Edvard Kožušník podpisem dodatku k memorandu o spolupráci mezi Libereckým krajem a TUL.
„Jsem rád, že se spolupráce s Technickou univerzitou v Liberci rozšířila o další oblasti. Podpisem dodatku memoranda se celková finanční podpora projektům Technické univerzity v Liberci ze strany Libereckého kraje navýší v roce 2025 na 3.750.000 korun, v dalších letech pak dokonce na 6.075.000 korun. Moc mě také těší, že již v letošním roce Technická univerzita v Liberci bude mít pilotní jednosemestrální stipendijní program určený pro celkem 9 studentů, a to tři z České republiky, tři z Německa a tři z Polska. V roce příštím se bude jednat o dva semestry ročně a program bude rozšířen o 6 stipendistů z Afriky, Latinské Ameriky a Asie. Celkem se programu bude každý semestr účastnit 15 studentů,“ uvedl Martin Půta, hejtman Libereckého kraje.
„Memorandum o spolupráci mezi Libereckým krajem a Technickou univerzitou v Liberci bude rozvíjet aktivity v oblasti regionálního rozvoje, evropských projektů a inovací. Budeme se navzájem podílet na zpracování a prosazování tzv. Strategických priorit Libereckého kraje ve vazbě na víceletý finanční rámec Evropské unie na období 2028–2034. Hlavním pilířem v této oblasti bude Česko-německo-polský stipendijní program. Ten se v prvním roce zaměří na podporu spolupráce mezi Českou republikou, Německem, Polskem a později také s globálními partnery z dalších oblastí,“ doplnil Edvard Kožušník, statutární náměstek pro resort hospodářského a strategického rozvoje.
Radek Pirkl
Další články v rubrice

Naši designéři znovu ozdobili Mercedes-Benz Prague Fashion Week
Studentky a studenti Katedry designu Fakulty textilní TUL dostali opět příležitost předvést svoji kreativitu na exkluzivní módní přehlídce během prestižní Mercedes-Benz Prague Fashion Week F/W25. Součástí studentského bloku byla i soutěžní módní...

AMIA představí inovativní výrobu vláken z recyklovaných polymerů
Na pondělním setkání průmyslové asociace AMIA vystoupí Kristýna Bendová s tématem inovativní textilní výroby z recyklovaných polymerů pomocí technologie zvlákňování taveniny. Výroba má nejen ekologické výhody, ale konvenčním materiálům může...

»Pazoury« zvítězily v soutěži o nejlepší start-up naší univerzity
Start-up Pazoury, který vyvíjí speciální prémiové rukavice pro běžkaře, se stal vítězem jedenáctého ročníku univerzitní soutěže Start-up TUL. Na druhém místě skončila Mamaya – služba, která chce nabízet udržitelný a k životnímu prostředí šetrný...