
Studenti Gymnázia Tanvald okusili ve špičkově vybavených laboratořích postupy vědců a stali se na několik hodin bioinženýry. Vědecké úkoly jim v rámci projektového dne pro střední školy připravili členové Katedry chemie Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL.
Tři desítky septimánů a studentů biologického semináře z oktávy poznávaly mnohovrstevnatý studijní program bioinženýrství. Nahlédli do principu výroby a následného použití nanovláken v medicíně. Zejména pro tkáňové inženýrství nebo krytí ran.
Úvodní přednáška představila multidisciplinární obor bioinženýrství. Pak už se studenti ve skupinkách střídali v laboratoři optické a elektronové mikroskopie, tkáňového inženýrství a ve fyzikálně–chemické laboratoři. Tam měli k dispozici laboratorní zařízení pro elektrické zvlákňování.
Vyzkoušeli si spektrofotometrii, přesnou práci při přípravě roztoků, izolaci DNA nebo důkazy přítomnosti bílkovin. Pod elektronovým mikroskopem sledovali pylová zrna rostlin zachycená na nanovláknech a poznali také princip výroby nanovláken.
„Podobný projektový den by některé studenty mohl inspirovat při výběru dalšího studia a pak i povolání. Studenti vidí v univerzitních laboratořích opravdu praktické využití biologie a dalších věd v praxi. Poznají princip výroby nanovláken i to, k čemu se dají v medicíně použít,“ zhodnotila projektový den Kateřina Bendová, jež na gymnáziu Tanvald učí biologii a chemii.
Program Projektových dní na Technické univerzitě v Liberci je připravován v rámci Naplňování krajského akčního plánu rozvoje vzdělávání Libereckého kraje II. Projekt si klade za cíl systémově zvýšit kvalitu vzdělávání v Libereckém kraji. Při projektových dnech si školáci a studenti rozšiřují obzory v polytechnických oborech a získávají motivaci k dalšímu studiu. Dospělí odborníci zase absolvují školení, která jim pomáhají zkvalitnit výuku.
Adam Pluhař
Další články v rubrice

FUA 30 – od velkého třesku po Suchtova vnoučata
Fakulta umění a architektury TUL zakončila slavnostním večerem rok oslav třiceti let své existence, osmdesátin zakladatele FUA Jiřího Suchomela a sta let od narození architekta Karla Hubáčka. Nadělila si ročenku věnovanou uplynulým 30 letům. A...

Barvy a materiály nových škodovek určuje naše absolventka
Vybrat a sladit ty správné barvy, materiály a struktury, které budou vnímat, a jichž se budou dotýkat posádky nových škodovek, je práce týmu, který ve Škodě Auto vede naše absolventka Kateřina Vránová. Tým designu Color, Material and Finish (CMF)...

Pytlík na pečivo z TULky v britském časopise Baking Europe
Objednávky na pytlík na pečivo, který uchová chleba několik dní jako čerstvý, stále přibývají. Věhlas této novinky, kterou pro společnost Invala vyvinuli na naší katedře hodnocení textilií, se úspěšně šíří i za hranice. Nedávno se dostal také do...