
Studenti Gymnázia Tanvald okusili ve špičkově vybavených laboratořích postupy vědců a stali se na několik hodin bioinženýry. Vědecké úkoly jim v rámci projektového dne pro střední školy připravili členové Katedry chemie Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL.
Tři desítky septimánů a studentů biologického semináře z oktávy poznávaly mnohovrstevnatý studijní program bioinženýrství. Nahlédli do principu výroby a následného použití nanovláken v medicíně. Zejména pro tkáňové inženýrství nebo krytí ran.
Úvodní přednáška představila multidisciplinární obor bioinženýrství. Pak už se studenti ve skupinkách střídali v laboratoři optické a elektronové mikroskopie, tkáňového inženýrství a ve fyzikálně–chemické laboratoři. Tam měli k dispozici laboratorní zařízení pro elektrické zvlákňování.
Vyzkoušeli si spektrofotometrii, přesnou práci při přípravě roztoků, izolaci DNA nebo důkazy přítomnosti bílkovin. Pod elektronovým mikroskopem sledovali pylová zrna rostlin zachycená na nanovláknech a poznali také princip výroby nanovláken.
„Podobný projektový den by některé studenty mohl inspirovat při výběru dalšího studia a pak i povolání. Studenti vidí v univerzitních laboratořích opravdu praktické využití biologie a dalších věd v praxi. Poznají princip výroby nanovláken i to, k čemu se dají v medicíně použít,“ zhodnotila projektový den Kateřina Bendová, jež na gymnáziu Tanvald učí biologii a chemii.
Program Projektových dní na Technické univerzitě v Liberci je připravován v rámci Naplňování krajského akčního plánu rozvoje vzdělávání Libereckého kraje II. Projekt si klade za cíl systémově zvýšit kvalitu vzdělávání v Libereckém kraji. Při projektových dnech si školáci a studenti rozšiřují obzory v polytechnických oborech a získávají motivaci k dalšímu studiu. Dospělí odborníci zase absolvují školení, která jim pomáhají zkvalitnit výuku.
Adam Pluhař
Další články v rubrice

Čtenář roku hltá knihy o geografii místo detektivek
Letošním vítězem ankety Čtenář roku 2025 vyhlásila Univerzitní knihovna TUL Tomáše Bendla z katedry geografie fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické. Během roku si vypůjčil desítky svazků, aniž by měl jedinou upomínku.

Projekt našich historiků věnovaný holocaustu je Kulturním počinem 2024
Projekt historičky Kateřiny Portmann a studujících katedry historie z TUL „Návrat domů“ ocenilo město Liberec hlavní cenou za Kulturní počin 2024. Projekt dokázal symbolicky vrátit občanství potomkům obyvatel a obyvatelek města zavražděných při...

Školka má novou ředitelku, adresu a mění i statut
Řadu novinek chystá od září univerzitní mateřská škola ŠkaTULka. Dozvědět se je můžete na informativní schůzce v úterý 29. dubna od 16:00 hodin v posluchárně G 306. Zásadní změny se týkají přesídlení do jiné budovy v rámci kampusu, obsazení...