Studenti Gymnázia Tanvald okusili ve špičkově vybavených laboratořích postupy vědců a stali se na několik hodin bioinženýry. Vědecké úkoly jim v rámci projektového dne pro střední školy připravili členové Katedry chemie Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL.
Tři desítky septimánů a studentů biologického semináře z oktávy poznávaly mnohovrstevnatý studijní program bioinženýrství. Nahlédli do principu výroby a následného použití nanovláken v medicíně. Zejména pro tkáňové inženýrství nebo krytí ran.
Úvodní přednáška představila multidisciplinární obor bioinženýrství. Pak už se studenti ve skupinkách střídali v laboratoři optické a elektronové mikroskopie, tkáňového inženýrství a ve fyzikálně–chemické laboratoři. Tam měli k dispozici laboratorní zařízení pro elektrické zvlákňování.
Vyzkoušeli si spektrofotometrii, přesnou práci při přípravě roztoků, izolaci DNA nebo důkazy přítomnosti bílkovin. Pod elektronovým mikroskopem sledovali pylová zrna rostlin zachycená na nanovláknech a poznali také princip výroby nanovláken.
„Podobný projektový den by některé studenty mohl inspirovat při výběru dalšího studia a pak i povolání. Studenti vidí v univerzitních laboratořích opravdu praktické využití biologie a dalších věd v praxi. Poznají princip výroby nanovláken i to, k čemu se dají v medicíně použít,“ zhodnotila projektový den Kateřina Bendová, jež na gymnáziu Tanvald učí biologii a chemii.
Program Projektových dní na Technické univerzitě v Liberci je připravován v rámci Naplňování krajského akčního plánu rozvoje vzdělávání Libereckého kraje II. Projekt si klade za cíl systémově zvýšit kvalitu vzdělávání v Libereckém kraji. Při projektových dnech si školáci a studenti rozšiřují obzory v polytechnických oborech a získávají motivaci k dalšímu studiu. Dospělí odborníci zase absolvují školení, která jim pomáhají zkvalitnit výuku.
Adam Pluhař
Další články v rubrice
Naše vědkyně je laureátkou prestižní matematické ceny
Jana Boháčová z Katedry matematiky Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL (KMA) získala Cenu prof. Babušky v oblasti počítačových věd – tedy v oborech počítačová mechanika, počítačová analýza a numerická matematika. Cenu ve 31. ročníku...
»Pražské Jezulátko oblečené do našeho roucha je splněným snem«
Pražské Jezulátko nyní shlíží z oltáře v novém rouchu, na jehož výrobě řadu měsíců spolupracovaly Rajamangala University of Technology Thanyaburi v Thajsku a Technická univerzita v Liberci. Sošku Jezulátka v novém oblečku mohou zájemci v kostele...
Unikátní soutěž ve 3D tisku ovládly modely motorů
Sestava modelů synchronního a asynchronního motoru získala první místo v soutěži o nejlepší výukový model z oblasti techniky nebo přírodních věd zhotovený 3D tiskem, kterou potřetí uspořádala Fakulta strojní TUL. Vítězný tým z SPŠ Česká Lípa...