Technická univerzita v Liberci se připojila k uctění památky Milady Horákové

P0000145-2.jpg
Pieta před Památníkem obětem komunismu. Zleva: pedagog TUL a poslanec PČR Jan Berki, prorektor TUL Pavel Satrapa a poslanec Petr Beitl. Foto: Adam Pluhař, TUL

Památce justiční vraždy Milady Horákové a dalších nevinných obětí komunistické zvůle se v pondělí v Parku paměti národa poklonil prorektor Technické univerzity v Liberci Pavel Satrapa. Během pietního aktu před Památníkem obětem komunismu vzpomněli na popravené nebo vězněné odpůrce totality senátor i poslanci Parlamentu ČR, krajští i městští politici, zástupci odbojových organizací a další pozvaní hosté.

Liberecký primátor Jaroslav Zámečník během vzpomínky na zavražděné a uvězněné během vykonstruovaného procesu před 72 lety upozornil na nebezpečí opakování historie. „V myšlenkách se dnes uklidňujeme tím, že něco takového by se dnes už stát nemohlo. Ano, žijeme v demokratické a svobodné zemi. Pamatujme však na to, že historie nám opakovaně připomíná, jak snadno nás může někdo o tento stav připravit. Jak rychle jej může kdokoliv zpochybnit nebo pošpinit a dehonestovat ty, kteří jej hájí a rozvíjejí. Buďme proto obezřetní. Zvlášť v době, kdy je společnost rozdělena a dál rozdělována,“ pronesl primátor Jaroslav Zámečník během pietního aktu pořádaného Statutárním městem Libercem.

Prorektor TUL Pavel Satrapa pro T-UNI uvedl, že připomínka obětí totality je o to naléhavější nyní, kdy Rusko přepadlo samostatnou Ukrajinu, páchá zločiny proti lidskosti a pod falešnými záminkami zabíjí nevinné. „Jednak se ukazuje, že člověk může o svobodu přijít velmi snadno, jednak se prapodivné vykonstruované procesy zaobalené do lží, u nichž je předem známý výsledek, dějí stále. Ukazují to soudy s obránci ukrajinských měst, kteří hájili svoji vlast, a hrozí jim za to smrt. Invaze na Ukrajinu nám otvírá oči, protože jsme si mysleli, že tyto zločiny patří v Evropě minulosti. Bohužel to není pravda. Nezákonnost a totalita se mohou vrátit, ať již pod jakoukoliv záminkou,“ upozornil prorektor Pavel Satrapa.

Česká právnička, politička, bojovnice za práva žen Milada Horáková (25. prosince 1901 – 27. června 1950) byla ve vykonstrruovaných komunistických procesech 50. let jedinou popravenou ženou. Odvrátit popravu nepomohly ani přímluvy řady světových osobností, jako byli Albert Einstein, Winston Churchill nebo Eleanor Rooseveltová. Spolu s Miladou Horákovou zemřeli také Jan Buchal, Záviš Kalandra a Oldřich Pecl.

Sedmadvacátý červen, kdy byla Milada Horáková popravena, si připomínáme jako Den památky obětí komunistického režimu.

Adam Pluhař

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce