Tři vědci z TUL jdou do boje o Českého VŠEVĚDA. Podpoříte je hlasováním?

2022_9_13_report_cesky_vseved_M_Indruch-25-2.jpg
Z loňského premiérového předávání ceny Český VŠEVĚD. Foto: Martin Indruch

Perfektně rozumí svému oboru, ale nejen to. Umí pro něj nadchnout a svým zápalem strhnout ostatní. Tři pedagogové a vědci Technické univerzity v Liberci se pouštějí do boje o titul Český VŠEVĚD, což je popularizační soutěž Noci vědců.

„Reprezentantům“ TUL – Jitce Burešové, Ondřeji Linhartovi a Miroslavu Slowikovi stojí v cestě do finále na tři desítky kolegů a kolegyň z dalších českých univerzit a výzkumných a vzdělávacích institucí, kteří se věnují vědě a popularizují ji. Podpořit zástupce Technické univerzity v Liberci můžete svým hlasem i vy prostřednictvím webu Noci vědců.

Hlasování poběží do 15. října 2023. Do prosincového finále postoupí jen šestice nejlepších, kterou vybere veřejnost i odborná porota.

„Moc rádi jsme se poprvé zapojili do celonárodní show Český VŠEVĚD. Považujeme ji za velmi přínosnou tím, že představuje vědecké bádání široké veřejnosti v lákavé podobě. Akce ukazuje, že vědci a vědkyně zdaleka nejsou nudní a že dělají práci, která pomáhá společnosti. Zároveň o své práci dokáží poutavě mluvit nebo dokonce dokáží vědou bavit. Bez správné popularizace bohužel řada vědeckých témat nemá sílu oslovit širokou veřejnost,“ říká Bianca Lamrová, koordinátorka Noci Vědců za TUL a k libereckým vědcům zapojeným do soutěže dodává: „Každý z vědců se věnuje jinému odvětví, ale všichni jsou do své práce zapálení a posluchače umí zaujmout.“

Kdo za TUL usiluje o titul Český vševěd?

Jitka Burešová

Odborná asistentka na katedře marketingu a obchodu Ekonomické fakulty TUL. Od doktorského studia se věnuje marketingu značky, píše odborné články a učí své studenty tvořit marketingové strategie, které dokáží vybudovat značky se silným tržním postavením. Poukazuje i na možná rizika marketingu a jeho schopnost zásadně ovlivňovat nejen nákupní chování zákazníků, ale i jejich ochotu být součástí konzumního způsobu života. Ten přináší řadu celospolečenských a ekologických problémů.

Jitka o svém výzkumu říká: „Běžní zákazníci si vliv značek neuvědomují a jsou tak snadno manipulovatelní. Proto je potřeba vychovávat uvědomělé zákazníky, kteří kriticky uvažují nad marketingovými triky a produkty hodnotí nejen podle značky, ale také podle reálné kvality.“

Ondřej Linhart

Středobodem zájmu je pro doktoranda na Ekonomické fakultě TUL fungování v týmu. Ve svém výzkumu se Ondřej zabývá neprobádaným tématem týmových rolí v rodinných podnicích. Aby sám ochutnal spolupráci v rodinném podniku z první linie, rozjel vedlejší rodinný podnikatelský projekt. Nabral také drsné zkušenosti při roční práci v mezinárodním týmu na škole v zaostalé oblasti rovníkové Afriky. Ve svém výzkumu hledá Ondřej odpovědi na otázky spolupráce v rodinných podnicích. Ptá se, jakým způsobem pomoci rodinným firmám v týmovém fungování nebo proč některé kombinace týmových rolí spolu rodinné podnikání rozjedou a jiné si to nedokáží ani představit?

K tématu Ondřej říká: „Podle odhadů generují rodinné podniky asi osmdesát procent světového HDP, přitom jen zhruba čtyři procenta rodinných podniků přežijí do čtvrté generace. Proto je více než důležité zabývat se managementem rodinného podniku. Jak říká doktor Meredit Belbin: ‚Nikdo není dokonalý, ale tým být dokonalý může‘.“

Miroslav Slowik

V rámci své práce na Fakultě přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL se zaměřuje na předmět s názvem didaktická dílna. Budoucí učitele v ní seznamuje s tvorbou vzdělávacího programu založeného na souvislostech a současnosti. Pod vedením zkušených učitelů a v prostředí, které se snaží co nejvíce přiblížit školní realitě, studenti společně pracují na přípravě vyučovacích hodin a didaktických pomůcek. Na konci semestru se pak vydají na týdenní praxe do školních tříd.

Miroslav o sobě sám říká: „Jsem kreativec, baví mě přemýšlet o možnostech, které se ve škole primárně neukazují, protože jsou zasypané zbytečnostmi. Ty rád odklízím, aby vyšlo na světlo to podstatné.“

Finalisté na podzim projdou školením dovedností science slamu, které je připraví na finálový večer na půdě Ostravské univerzity. „Inspirovali jsme se pěveckou soutěží Eurovison, kde právě výherce předchozího ročníku soutěže následně pořádá finále ve své domovině. Letos tedy máme tu čest přivítat všechny soutěžící a diváky do nových prostor Fakulty umění Ostravské univerzity,” přibližuje finálový večer Jitřenka Navrátilová. Závěrečná vědecká show se uskuteční 6. prosince 2023.

První titul Český VŠEVĚD 2022 patří Evě Bílkové z Ostravské univerzity, která nadchla publikum svou vášní pro vážky. Na druhém místě se umístil František Mach ze Západočeské univerzity v Plzni a na třetím místě Veronika Mokrejšová z Vysoké školy ekonomické v Praze.

Adam Pluhař

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce