TUL podpoří nadané studenty z dětských domovů a sociálně znevýhodněných rodin

woman-g18bc07fc5_1920-2.jpg
Sociální situace by neměla nadaným studentům zabránit v dostudování střední školy. Ilustrační foto: Pixabay

Technická univerzita v Liberci pokračuje ve vyplácení stipendií nadaným studentům středních škol ze sociálně znevýhodněných rodin nebo z dětských domovů. Mají pomoci sociálně znevýhodněným mladým lidem úspěšně absolvovat střední školu a poté nastoupit na univerzitu.

Současný stipendijní program platí od 18. února 2018 a navazuje na program, který se rozběhl v roce 2015. Za celou dobu TUL podpořila šest středoškolských studentů.

Studenti mohou posílat žádosti o poskytnutí stipendia. Potřebné formuláře a smlouvy najdete na tomto odkaze.

„Ekonomická nebo sociální situace by neměly být překážkami v tom, aby nadaní studenti mohli dostudovat střední školu a pak nastoupit ke studiu na vysoké škole. Program se osvědčil a chceme v něm pokračovat i v následujících letech,“ uvedl rektor Technické univerzity v Liberci Miroslav Brzezina.

Výše stipendia v roce 2021 je 3.800 Kč za měsíc (odpovídá jedné čtvrtině výše základní sazby minimální mzdy za měsíc) a vybraní studenti budou po splnění podmínek podporováni do konce trvání jejich středoškolského studia. Kromě podmínky sociálního znevýhodnění nebo života v dětském domově musí mít student střední školy studijní průměr za poslední rok studia lepší než 3,0. Podmínkou je, aby student po řádném ukončení střední školy úspěšně absolvoval přijímací řízení na některý ze studijních programů Technické univerzity v Liberci a zapsal se ke studiu na vysoké škole.

První, sociálním stipendiem podpořenou studentkou byla Ingrid Bikárová z Dětského domova v Chrastavě. Na T-UNI jsme psali.

S placením školného na soukromém gymnáziu pak naše univerzita pomohla například Martinu Haladovi. Již dříve navštěvoval kurz fyziky při Dětské univerzitě TUL. O svém dalším studijním směřování měl tento mladý muž, jehož nejvíc bavila právě fyzika, ale také chemie a zeměpis, jasno. Chtěl studovat naši Fakultu mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL (FM) a zabývat se programováním. To se mu také splnilo. Dnes je ve třetím ročníku FM a studuje bakalářský obor Informační technologie.

„Stipendium mi velmi pomohlo, v plné výši jsem je použil na uhrazení školného, které se každý rok zvyšovalo,“ uvedl Martin Halada. Budoucího uplatnění se náš student nebojí. „Takovýto technický obor je velice perspektivní, protože o absolventy je velký zájem,“ řekl Martin Halada.

Podpoření středoškolští studenti už dříve nastoupili také třeba na fakultu přírodovědně-humanitní a pedagogickou, fakultu strojní nebo na fakultu umění a architektury.

Adam Pluhař

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE

Další články v rubrice

correct-2.jpg

Jedinečný displej absolventa TUL boduje ve světě. »Vidí« lépe

Firma CREAL absolventa TUL Tomáše Sluky je čtvrtým nejlepším startupem Švýcarska. Úspěch má díky vývoji jedinečného displeje pro zařízení s rozšířenou realitou, v němž může oko zaostřovat jako v reálném světě. Nový displej dává rozšířené realitě...

4. 1. 2022 | Lidé | 651

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

correct-2.jpg

Jedinečný displej absolventa TUL boduje ve světě. »Vidí« lépe

Firma CREAL absolventa TUL Tomáše Sluky je čtvrtým nejlepším startupem Švýcarska. Úspěch má díky vývoji jedinečného displeje pro zařízení s rozšířenou realitou, v němž může oko zaostřovat jako v reálném světě. Nový displej dává rozšířené realitě...

4. 1. 2022 | Lidé | 651