TUL začne spolupracovat s firmou Devinn, výrobcem unikátního vodíkového generátoru

Děkan FS Jaromír Moravec, děkan FM Zdeněk Plíva, zástupce firmy Devinn Jan Cina, rektor TUL Miroslav Brzezina a prorektor TUL Petr Lenfeld. Foto: Adam Pluhař, TUL
Zleva: děkan FS Jaromír Moravec, děkan FM Zdeněk Plíva, zástupce firmy Devinn Jan Cina, rektor TUL Miroslav Brzezina a prorektor TUL Petr Lenfeld. Foto: Adam Pluhař, TUL

Studenti TUL dostanou možnost poznat vodíkový generátor nebo jedinou certifikovanou laboratoř v ČR pro práci s vodíkem. Technická univerzita v Liberci navázala spolupráci s vývojářskou firmou Devinn. Společnost seznámí s vodíkovou technologií nejen naše studenty, ale v rámci popularizačních přednášek i veřejnost.

Na zahájení spolupráce při výuce a popularizaci alternativního vodíkového zdroje energie se se zástupcem firmy Devinn dohodl rektor, prorektor pro vědu a výzkum a děkani fakult strojní a mechatroniky, informatiky a mezioborových studií.

„Vodík je zajímavou alternativou energetického zdroje a má budoucnost. Společnost Devinn už na tomto poli dosáhla mnoha úspěchů a ve vývoji dál pokračuje. Našim studentům může předat své zkušenosti z vývoje a může je inspirovat pro směřování jejich budoucího zaměření,“ uvedl rektor TUL Miroslav Brzezina.

Mobilní zdroj energie H2Base s vodíkovým palivovým článkem vyvinutý ve firmě Devinn umí nahradit zapáchající a hlučné dieselové agregáty. Tento alternativní a čistý zdroj energie už napájel rockový festival nebo na jižní Moravě vyráběl proud lidem v domech poničených tornádem.

Mobilní vodíková nabíječka společnosti Devinn zase dokáže kdekoli operativně dodat energii vybitému elektrickému autu.

Firma rovněž spolupracuje na vývoji nákladního vozidla s elektromotorem, u něhož budou zdrojem energie vodíkové palivové články. Zaměřují se také na vodíkem napájené domy.

„Máme zájem naše aplikace přiblížit studentům, Technická univerzita v Liberci pro nás byla první volbou. Troufám si říci, že na poli vodíkových technologií a reálných aplikací s vodíkem můžeme studentům předat podnětné poznatky,“ sdělil Jan Cina z firmy Devinn.

„Samozřejmě věříme, že bychom v některých studentech získali i své budoucí zaměstnance, kteří se budou zabývat jak vodíkovými aplikacemi, tak tématy týkajícími se elektromobility,“ zmínil Jan Cina.

Firma studentům představí svoji vodíkovou technologii na přednáškách i akcích spojených s reálnými ukázkami svých zařízení. Studentům také ukáže unikátní vodíkovou laboratoř v Jablonci nad Nisou nebo je provede výrobním závodem v Mladé Boleslavi.

Speciální světla pro závodní vozy

Devinn se nekoncentruje jen na vodíkové aplikace. Konstruuje a vyrábí také přídavná světla pro tovární rallye tým ŠKODA Motorsport. Světla s diodami a čočkami poskládanými přesně podle preferencí jezdce Devinn vyrobil například i pro Tatru Tomáše Tomečka v na Dakaru.

„Máme zájem o spolupráci nejen na přednáškách, například v rámci programu automobilové inženýrství, ale i při řešení závěrečných prací. Spolupráce by se mohla rozvinout i vědě a výzkumu,“ uvedl děkan Fakulty strojní TUL Jaromír Moravec. Jako vysoce perspektivní vidí také směr, který by cílil na energetiku budov.

„Dva naši studenti už v Devinnu byli na stáži a věřím, že v nastartované spolupráci budeme pokračovat,“ uvedl děkan Fakulty Mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Zdeněk Plíva. Odborníci fakulty se mimo jiné zabývají škodlivým „pomrkáváním“ umělých světelných zdrojů, tak zvaným jevem flikr. Spolupráce s firmou Devinn by se v budoucnu mohla odrazit třeba v zadávání diplomových prací na podobná témata.

„Směr výzkumu na bázi vodíku podporuji, měli bychom být rozkročeni tak zvaně na více nohou. Byl bych rád, kdyby Devinn nedělal jen přednášky pro naše studenty, ale populární formou i pro veřejnost,“ nastínil jednu z vizí prorektor pro vědu a výzkum TUL Petr Lenfeld.

Adam Pluhař

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce