Ujeli tisíce kilometrů z válkou sužované země, aby se rozhodli, kam dát přihlášku

IMG_5712-2.jpg
Ukrajinští studenti a studentky si prohlédli vybraná pracoviště a laboratoře čtyř fakult TUL. Foto: Adam Pluhař

Poznávací cesta dvou desítek ukrajinských rodičů a jejich dětí se nezaměřila na české památky nebo přírodní krásy, ale předmětem jejich zájmu byly univerzity. V rámci Education tour navštívili na konci října tři univerzitní města a Liberec mezi nimi nechyběl. Mnozí z těchto středoškoláků si na libereckou univerzitu podají přihlášku.

Tymur pochází z Poltavské oblasti, vzdálené od Liberce přibližně 1700 kilometrů. Dokončuje střední školu a na studium na české vysoké škole se pilně připravuje. V online kurzech se půl roku učí česky a už se bez potíží domluví. Liberec a jeho univerzitu viděl s rodiči až po Praze a Brně a jak říká, hned se mu zalíbil. „Rád bych nastoupil na technický nebo ekonomický směr. Ze všech univerzitních měst co jsem viděl, se mi Liberec líbí nejvíc. Škola je mi sympatická, není rozlehlá a všechno je blízko a dostupné. Chci si sem podat přihlášku,“ říká Tymur.

Pohnutky, které vedou Tymura ke studiu v tuzemsku, jsou podobné i u ostatních ukrajinských středoškoláků a středoškolaček, kteří do Liberce dorazili. „V mé zemi je válka a myslím, že tady můžu najít lepší obory, lepší život a budoucnost,“ dodává Tymur.

Ukrajinské rodiny si prohlédly vybraná pracoviště a laboratoře ekonomické fakulty, fakult textilní, strojní, mechatroniky, informatiky a mezioborových studií a fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické (FP). Všude jim byli k dispozici pedagogové, doktorandi nebo studenti původem z Ukrajiny. Účastníci exkurze si tak mohli doslova připadat jako doma.

Například bioinženýrství na FP představila studentka třetího ročníku Katerina Zinenko. Dvacetiletá dívka z ukrajinského Dnipra našla spolu s maminkou v Liberci klid před všudypřítomnou válkou. Původně chtěla na Ukrajině sice studovat medicínu, ale jak říká: „Bioinženýrství se zabývá přípravou nanomateriálů, které se aplikují v medicíně, takže je to pořád docela blízko.“ Skupinu krajanů nyní provedla budovou T a nechyběla ani ukázka přípravy nanomateriálů v přístroji Nanospider.

 

„V rámci Education tour chceme ukázat české a moravské univerzity a alespoň zlomek toho, co nabízejí, aby se středoškoláci mohli spolu s rodiči správně rozhodnout, kam podají přihlášku. Od několika účastníků exkurze jsem slyšela, že se jim TU v Liberci a město jako takové opravdu líbí. Na univerzitě ocenili osobní atmosféru i příjemnou rozlehlost města. I ti, kteří už měli předem vyhlédnutou jinou univerzitu, změnili názor. Přitom třeba o Liberci dopředu třeba ani netušili,“ řekla Julya Petrenko, ředitelka vzdělávací agentury VTG Study z Kyjeva, jež exkurzi uspořádala.

„Bylo příjemné zjistit od ukrajinských studentů, že ve srovnání s jinými univerzitami v Praze a Brně si TUL nestojí špatně. Studenti hodnotili velmi pozitivně přátelskou atmosféru, možnost nahlédnout do laboratoří, setkat se se studenty, kteří jsou původem z jejich mateřské země. Líbilo se jim také, že v Liberci není daleko z kolejí do učeben a že i jednotlivé budovy univerzity je možné obejít pěšky,“ uvedla ředitelka Centra celoživotního vzdělávání FP TUL (CCV) Jitka Pacltová, jež středoškoláky a jejich rodiče doprovázela.

CCV FP TUL bude také pro Ukrajince, kteří projeví zájem o české studijní programy na TUL, organizovat roční přípravné kurzy českého jazyka. Vybaví je znalostmi na úrovni B2, kterou většina našich fakult po cizincích vyžaduje. Pouze studenti fakulty zdravotnických studií musejí ovládat češtinu na stupni C1.

V zimním semestru 2023/2024 měla TUL 124 studujících z Ukrajiny jak v režimu dočasné ochrany, tak mimo ni. Z toho více než třetina (46) se vzdělávala na ekonomické fakultě. Velký zájem mají Ukrajinci o fakultu strojní (20), fakultu textilní (15), fakultu mechatroniky, informatiky a mezioborových studií (18) a fakultu přírodovědně-humanitní a pedagogickou (15). Sedm Ukrajinců bylo zapsáno na fakultě zdravotnických studií a tři na fakultě umění a architektury.

V letošním akademickém roce studuje na TUL 130 studentu z Ukrajiny, z toho 25 na fakultě strojní, 23 na fakultě textilní, 14 na fakultě přírodovědně-humanitní a pedagogické, 35 na ekonomické fakultě, 4 na fakultě umění a architektury, 21 na fakultě mechatroniky, informatiky a mezioborových studií a 8 na fakultě zdravotnických studií.

Adam Pluhař

Další články v rubrice

470249104_1079878764149048_8819624344635591363_n-2.jpg

Novým děkanem ekonomické fakulty bude Marek Skála

Akademický senát Ekonomické fakulty TUL zvolil na svém pondělním zasedání Ing. Mgr. Marka Skálu, Ph.D., kandidátem na děkana pro příští volební období. Rektor souhlasí se jmenováním, nový děkan tak povede fakultu v letech 2025–2028.

17. 12. 2024 | Univerzita | 419

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

470249104_1079878764149048_8819624344635591363_n-2.jpg

Novým děkanem ekonomické fakulty bude Marek Skála

Akademický senát Ekonomické fakulty TUL zvolil na svém pondělním zasedání Ing. Mgr. Marka Skálu, Ph.D., kandidátem na děkana pro příští volební období. Rektor souhlasí se jmenováním, nový děkan tak povede fakultu v letech 2025–2028.

17. 12. 2024 | Univerzita | 419