V kampusu zaparkuje kamion Škody Auto. Přiveze unikátní laboratoř

Škoda kamion 2.jpg
Návštěvníky v pojízdné laboratoři EDU.LAB čekají ukázky robotiky, virtuální a rozšířené reality nebo spolupracujících robotů. A ve venkovní expozici nebudou chybět ani soutěže. Foto: Škoda Auto

Neobvyklý nákladní automobil s ještě výjimečnějším obsahem zaparkuje na čtyři dny na Univerzitním náměstí. Futuristický návěs bude ukrývat mobilní edukativní laboratoř plnou nejmodernějšího vybavení a technických „lahůdek“. V pondělí 25. dubna přijede také ŠKODA iV-ROADSHOW.

EDU.LAB společnosti ŠKODA AUTO nabídne středním školám i studentům naší univerzity od 19. do 22. dubna ukázky robotiky, 3D tisku, virtuální a rozšířené reality, představí přínosy termovize nebo schopnosti spolupracujících robotů.

Přítomní experti návštěvníkům vysvětlí význam a použití všech technických zařízení v praxi. Ve venkovní expozici si pak zájemci budou moci poměřit síly při výměně kol ze závodní Fabie WRC nebo blíže poznat programovatelné roboty. Prezentaci doplní plně elektrický vůz ŠKODA ENYAQ iV.

„Mobilní laboratoř vznikla v rámci strategie podpory technického vzdělávání. Cílem je motivovat žáky středních škol k navazujícímu studiu technických oborů. Zajímavá ale jistě bude i pro studenty liberecké univerzity,“ řekl David Dvořák ze společnosti ŠKODA AUTO.

„Expozice v EDU.LABu mají mladým lidem ukázat, že technika už dávno není jen obrábění a svařování. Technické obory se dnes propojují s virtuální a rozšířenou realitou, 5G sítěmi, digitalizací, 3D tiskem a dalšími nejmodernějšími technologiemi, o kterých se často mluví také v souvislosti s Průmyslem 4.0,“ doplnil prorektor TUL pro vědu a výzkum Petr Lenfeld.

V kampusu bude ŠKODA iV-ROADSHOW

V pondělí 25. dubna zaparkuje od 9.00 do 15.00 hodin na Univerzitním náměstí před vstupem na Fakultu strojní ŠKODA iV-ROADSHOW. Představí nejnovější elektrické a plug-in hybridní vozy ŠKODA AUTO. Přiveze například ENYAQ Coupé iV nebo OCTAVII RS iV.

Zájemcům o elektroniku vozu, testování prototypů nebo zkoušky nejnovějších bateriových systémů budou k dispozici odborníci ze ŠKODY AUTO. Nechají nahlédnout do tajů vývoje vozů budoucnosti.

Návštěvníci dostanou také jedinečnou příležitost prozkoumat detaily jednotlivých komponentů, jako jsou baterie, elektromotory nebo chytrá elektronika.

Adam Pluhař

Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE