Zájemci stáli fronty na zápis do registru dárců. Chtěli pomoci

P0001302-2.jpg
Během tří dnů přišlo 252 mladých lidí ochotných nechat se zařadit do Českého národního registru dárců kostní dřeně. Foto: Adam Pluhař

Obrovský zájem nejen studentů provázel třídenní nábor pro Český národní registr dárců kostní dřeně, který probíhal na naší univerzitě. Akce reagovala na vlnu solidarity s malou Madlenkou, ale i tisíci bezejmennými pacienty, kteří naléhavě potřebují pomoc v boji se zákeřnou chorobou.

Od čtvrtka 3. do pondělí 7. dubna přišlo do odběrových míst na Fakultě zdravotnických studií TUL (FZS) a Fakultě-přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL (FP) 252 mladých lidí ochotných nechat se zařadit do registru. Všichni počítali s tím, že se mohou stát vhodnými dárci kostní dřeně. Pojilo je jediné – chuť zachránit život.

„Zájem studentů a obecně všech zájemců o vstup do registru mě velmi mile překvapil. Jsem moc ráda, že přišlo tolik lidí, kterým nejsou ostatní lhostejní a kteří jsou ochotní pomoci. Děkuji i všem kolegům, kteří nám pomáhali s registrací. Využili jsme každou nabídnutou pomocnou ruku,“ řekla Jana Sehnalová z FZS a jedna z organizátorek akce. Odběry vzorků DNA na naší univerzitě běžely ve spolupráci s Dárcovským centrem Liberec při Transfuzním oddělení Krajské nemocnice v Liberci, Dobrovolnickým centrem TUL a FZS.

Akci se ve velmi krátkém čase podařilo rozšířit prostřednictvím univerzitních mailů, sociálních sítí i médií. Naše výzvy k náboru sdíleli například i regionální politici, Liberecký kraj, Nadace Preciosa, Střední zdravotnická škola v Liberci i jiné školy a další instituce a jednotlivci.

V odběrových místnostech stáli mladí lidé dokonce ve frontách a čekali, než dárci před nimi vyplní dotazníky a odeberou si vzorek slin pro analýzu DNA. Studenti, které T-UNI oslovilo, přicházeli ze všech fakult.

Studentka třetího ročníku FP Barbora Dejmová přišla na základě reportáží i výzvy. „Jsem tady, protože jsem viděla spoustu informací o Madlence a věřím, že bych mohla nejen jí, ale i někomu jinému do budoucna pomoci.“

 

Také student čtvrtého ročníku Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Petr Boháč slyšel o náboru hned z několika zdrojů. „Snažím se být dobrý člověk a pomáhat. Chodím už darovat plazmu, tak proč ne kostní dřeň? I když šance, že se budu s někým shodovat, je malá, tak existuje. Kdyby mě vybrali, bylo by to super.“

Student druhého ročníku Ekonomické fakulty TUL Michal Jonák plánoval zápis do registru už delší dobu. „Teď, když jsem zjistil, že se odběry dělají přímo u nás v kampusu, využil jsem toho. Už chodím darovat krev i plazmu, a pokud by mě vybrali, tohoto odběru se taky nebudu bát. Důležité je někomu pomoci a pokusit se zachránit život.“

Do registru dárců kostní dřeně se během třídenní akce zapsala také řada lidí bez vazby na TUL. Nechyběli živnostníci, hasiči ani pracovníci bezpečnostních sborů. Přišly také maminky na mateřské dovolené i s dětmi.

Všichni jen museli splnit věkový limit 18–35 let. Podmínkou také byl dobrý zdravotní stav bez trvalého užívání léků a váha přes 50 kg. „Odmítnout jsme museli asi jen pět zájemců,“ přiblížila Jana Sehnalová.

Vstup do registru pak obnáší pouze provedení stěru z dutiny ústní, vyplnění přihlášky do registru a udělení souhlasu s uchováním DNA pro účely vyhledávání vhodných dárců pro konkrétní pacienty.

„Opravdu mě mile překvapilo, kolik zájemců přišlo. Nečekala jsem to,“ zmínila Zdeňka Kavanová, lékařka Transfuzního oddělení KNL a vedoucí libereckého dárcovského centra. To provádí nábor pro Český národní registr dárců dřeně v Plzni.

Po odběru vzorku slin jsou už dárci dál vedeni jen pod přiděleným číselným kódem. Následně jsou pak po laboratorní analýze v Plzni k jejich vzorku přiřazeny transplantační znaky. Pokud se budou v budoucnu shodovat potřebné znaky dárce a pacienta z jakéhokoliv koutu světa, vyšle příslušné transplantační centrum požadavek na Český národní registr dárců kostní dřeně. Ten pak osloví centrum, v němž je dárce zaregistrován. Pokud dárce souhlasí a projde zdravotním vyšetřením, nic už nebrání odběru krvetvorných buněk.

Adam Pluhař

Další články v rubrice

IMG_8232.jpg

Model před menzou ukazuje zmodernizovanou nemocnici

Gigantický model areálu Krajské nemocnice v Liberci včetně budoucí podoby nového Centra urgentní medicíny zakotvil během svého „turné“ i na Technické univerzitě v Liberci. Jeho výroba trvala na 3D tiskárnách stovky hodin.

14. 2. 2025 | Události | 384

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

0052_vitezove_cWvS_2025_-0474.jpg

Cena Wernera von Siemense míří opět na TUL

Zcela unikátní metodu měření dynamiky fotoluminiscence vymyslel a ve své dizertační práci popsal doktorand Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Jiří Junek. Metoda se využije například při analýze defektů v solárních...

27. 3. 2025 | Věda a výzkum | 328
technicka-univerzita-liberec-_0001_DSC09569.jpg

Termíny pro přihlášky na TUL už hoří

Ještě týden – do konce března – se můžete hlásit na většinu studijních programů na liberecké univerzitě. Víc času na přihlášku máte třeba na ekonomické fakultě nebo fakultě zdravotnických studií. Pro nadcházející akademický rok máme několik...

24. 3. 2025 | Univerzita | 338