Lágry, tresty, zákazy a pronásledování. Studenti vytvořili projekt „Temné časy krásných míst“ spojující sborový zpěv a mluvené slovo, kterým připomínají příkoří svých předků za minulého režimu. Slaví s ním úspěchy i v zahraničí.
Studenti z komorního sboru Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL vytvořili komponovaný program sborového zpěvu a mluveného slova, který má připomenout letošní kulatá výročí našich dějin. Především roky 1948 a 1968 a vývoj v letech následujících se zapsaly do historie skoro každé rodiny a odkaz těchto let je v nich stále živý. Pohnuté osudy svých dědů a babiček připomínají studenti-sboristé v sedmi kratších vstupech mluveným slovem, které se střídá se sborovým zpěvem duchovních písní a skladeb významově blízkých k mluveným vstupům.
V jednom z příběhů se například hovoří o muži, který za minulého režimu rozdával protikomunistické letáky, byl chycen a několik let vězněn v uranových dolech na Jáchymovsku. Když pracovní lágr opustil, vážil 48 kg. I po propuštění byl neustále perzekvován a do roku 1989 ještě několikrát vězněn.
V dalších příbězích se vypráví o věznění sedláků označených za kulaky, o „věznění“ vědce v ústavu pro choromyslné i o střelbě roku 1968 na náměstí před libereckou radnicí. Všechno jsou to konkrétní osudy prarodičů dnešních zpěváků z fakultního sboru The Bohemian Choir. Tím, že je připomínají, chtěli studenti svým dědečkům a babičkám vzdát hold.
„Jsou to příběhy hrůzné, ale zároveň příběhy například o záchraně dětí a o lásce, která nezná strachu a obav. Z lidí, kteří je prožili, je cítit velká energie a chuť k životu. Člověk má pocit, že je nic nerozhází. Zaslouží si všichni velkou poklonu,“ říká sbormistryněThe Bohemian Choir Jana Konvalinková.
Koncertní program Temné časy krásných míst/Dark Times in Beautiful Places nastudovala se studenty ve spolupráci s Christopherem Muffettem v rámci Studentské grantové soutěže a vyrazili s ním i z Liberce. Zpívali v síni Petra Ebena na univerzitě v Hradci Králové, velký ohlas mělo jejich vystoupení v polské Jelenie Góře na univerzitě Karkonoska Państwowa Szkola Wyzsza, kde jej předvedli v angličtině. Krátké video je zde.
Asi před týdnem se vrátili ze své cesty po Anglii. Zpívali tam na University of Suffolk ve zcela zaplněném sále Waterfont Building. Projekt také s velikým úspěchem představili anglické veřejnosti v nádherném St. Peter and Paul Church ve Wangfordu a v prastarém kostele St. Edmund, King and Martyr v Southwoldu. Vždy s patřičným ohlasem.
Kromě zpívání měli studenti možnost nahlédnout do výuky na základních školách v Yoxfordu, Southwoldu a Reydonu, vyzkoušet si práci s dětmi a představit jim Českou republiku prostřednictvím aktivit, které si pro ně připravili. Návštěvy ve všech základních školách se neobešly bez společného zpívání a propojení písní anglických s českými.
„S projektem bychom chtěli v dohledné době vystoupit na partnerské Hochschule Zittau/Görlitz a na drážďanské univerzitě. Po prázdninách se chystáme vystupovat na školách v regionu a rádi bychom program Dark Times in Beautiful Places představili také publiku naší univerzity,“ říká Jana Konvalinková, která pěvecký sbor při fakultě přírodovědně-humanitní a pedagogické před dvanácti lety zakládala. Dodává, že projekt budil velké nadšení a je možné, že na něj studenti navážou a pokusí se do něj zapojit také nově získané zahraniční kolegy.
Radek Pirkl
Další články v rubrice
Rok 2024 je Rokem Karla Hubáčka. Kraj, město, univerzita, galerie, muzeum a další chystají ke 100. výročí architektova narození řadu akcí
Docent Karel Hubáček, jediný český nositel světové Perretovy ceny, by se 23. února 2024 dožil 100 let. Liberecký kraj, město Liberec, Technická univerzita v Liberci, Paměť národa, Severočeské muzeum v Liberci a další instituce neformálně vyhlašují...
Co je skutečné a co manipulace? Odpověď hledá výstava Co-Extensive kurátora Filipa Šenka v Galerii Rudolfinum
Mezinárodní skupinovou výstavu Co-Extensive v Galerii Rudolfinum dva roky kurátorsky připravoval Filip Šenk z Fakulty umění a architektury TUL. Výstava vychází z úvah o tom, že dnešní svět v nebývalé míře zaplavují obrazy, které přitom často...
Educa Week přivádí na TUL slavného youtubera i bývalého poradce Václava Havla
Karel Kovář alias Kovy nasbíral na svém YouTube kanále téměř milion sledujících a patří k nejvlivnějším youtuberům. Letos bude spolu s Ladislavem Špačkem, mistrem etikety, spisovatelem a někdejším poradcem Václava Havla, tahákem Educa Week...