pátek 28. únor 2020   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Archiv > Prohlášení děkana FUA ke kauze škol

Prohlášení děkana FUA ke kauze škol

Děkan Fakulty umění a architektury Technické univerzity Liberec Bořek Šípek, jehož jméno padalo často v kauze slučování sklářských škol na Novoborsku, zaslal médiím k této kauze své prohlášení. Redakce T-UNI je přináší v celém znění:

Do médií se dostaly informace, že vystupuji pro zrušení Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově. To je lež.

Velice si vážím všech, kteří školu v Kamenickém Šenově absolvovali, a vážím si i tradice českého skla. Tuto tradici ostatně po celém světě prokazatelně podporuji. Proto bych si z celého srdce přál, aby sklářská škola v Kamenickém Šenově zůstala zachována. Ale na druhou stranu je třeba přiznat si realitu. Kvůli krachu sklářských firem je stále těžší a těžší motivovat mladé lidi ke studiu tohoto tradičního českého oboru. Demografická křivka stále klesá a studentů tak bude i nadále ubývat.

Krajské rozpočty jsou rok od roku napjatější. To vše jsou fakta, na která je třeba reagovat a uvědomit si, že za stávající situace jsou tři sklářské školy v jednom kraji nepotřebným luxusem.

Nevystupuji za zrušení sklářské školy v Kamenickém Šenově, ale za pozitivní sloučení, které zachová obor a sklářskou tradici a vybere tu nejlepší z obou škol.

Vyzývám všechny zúčastněné, aby zanechali sentimentální argumentace a snažili se konstruktivně pracovat na něčem, co se stane novou tradicí.

Bořek Šípek

Ve hře je záměr Libereckého kraje sloučit školu v Novém Boru, kde  studuje 250 žáků a školu  v Kamenickém Šenově, kde  studuje 70 žáků. Kraj ukazuje na drahý provoz, když se  v obou školách  musí platit například za teplo, vodu, elektřinu a chce do Nového Boru převést všechny obory vyučované v Kamenickém Šenově. Vedení školy v Kamenickém Šenově oponuje dlouholetou tradicí kamenickošenovské školy. Tak například: 153 let od jejího vzniku, zápis v UNESCO, bezkonkurenční výsledky studentů na domácích i zahraničních výstavách a soutěžích, studium zahraničních studentů atp. Studenti z Kamenického Šenova zorganizovali několik protestních akcí. Do Kamenického Šenova přichází podpora od umělců ze zahraničí. Krajští zastupitelé rozhodnou v lednu 2010.

J. Kočárková

28.02. 2020

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

!!! Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s šířením koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE NAJDETE NA WEBU ŠKOLY ZDE !!!

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
Anonymní návštěvník | 04. 02. 2010

Vyzkoušejte si talentové zkoušky "na nečisto"!http://www.fler.cz/blog/vyzkousejte-si-talentove-zkousky-na-necisto-den-otevrenych-dveri

Anonymní návštěvník | 04. 02. 2010

originální žákovské výrobkyhttp://svapod.sweb.cz//denoteren.jpg

Anonymní návštěvník | 02. 02. 2010

Sklářská škola chce do UNESCAhttp://ceskolipsky.denik.cz/zpravy_region/sklarska-skola-chce-do-unesca20100202.html

Tuni360v15-www
 
 
 
 
 
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
Universitas
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání