TUL představila nový systém měření teplé vody

Nový systém měření teplé užitkové vody SYMETUV  určený pro obytné bloky napájené z centrálních rozvodů a s tím související možnosti vysokých úspor energie představili za velkéhozájmu médii  na dnešní tiskové konferenci řešitelé společného projektu Ministerstva průmyslu a obchodu – Fakulta mechatroniky, informatiky a mezioborových studií Technická univerzita v Liberci a společnost EESA z Lomnice nad Popelkou.

V rámci projektu byl vyvinut dynamický systém měření teplé užitkové vody  na patách objektů MT200DS-SYMETUV, který ukázal na dobře viditelné a lehce kontrolovatelné  možnosti úspor energie. „Tento systém už má za sebou potřebné atesty včetně metrologického posudku dle platné legislativy. V praxi jsme ho také úspěšně odzkoušeli na stovkách aplikací v České republice, mimo jiné i v liberecké teplárně,“ uvedl ředitel firmy EESA Martin Kocourek. Zdůraznil zároveň, že systém vyhovuje požadavků směrnice Evropské unie o povinnosti měření, nového energetického zákona ČR a prováděcí vyhlášky MPM22/07.

Z výzkumu, který v posledních čtyřech letech provedla Technická univerzita v Liberci ve spolupráci se společností EESA Lomnice nad Popelkou, podle Kocourka vyplývá, že české domácnosti napojené na centrální teplo platí měsíčně o 200 až 500 korun za teplou užitkovou vodu víc, než by měly. Důvodem jsou nepřesné měřicí přístroje v bytech, které pracují až se čtyřicetiprocentní chybou. Současné používané mechanické vrtulkové vodoměry neodpovídají nárokům na měření. Nejsou schopné přesně zaznamenat velice rychlé dynamické změny způsobené používáním pákových baterií. Podle proděkana FM TUL Aleše Richtera to nový systém dokáže. Jedná se o dynamický (měření každých 200ms) diferenciální magneto-induktivní průtokoměr s možností měření tepelných ztrát v cirkulační smyčce. „Přínos měšícího systému je v tom, že umí rychle zaregistrovat změny při otevření přívodu vody pákovými bateriemi. Multifunkční zařízení dále zaznamenává manipulace v systému, pomůže odhalit černý odběr, netěsnost systému a  poruchové stavy,“ vysvětlil profesor Richter. Dodal, že tým FM TL se zaměřil  v několika etapách na vývoj hardware funkčního vzorku a posléze prototypu měřícího systému teplé užitkové vody.

Systém MT200DS získal Zlaté ocenění Stavební akademie „Výrobek a technologie 2008“ a na trhu není podle obchodního ředitele EESA Petra Moštěka  jiný konkurenční výrobek se srovnatelnými parametry a s platným metrologickým posudkem.  „„Nicméně české teplárenské společnosti zatím nevidí přínos v přesném měření spotřeby teplé vody na patě objektů. Doufáme, že se to změní. Měření certifikovanými systémy totiž slibuje dle našich měření pokles ztrát v celém systému rozvodů až o 20 procent a měsíční úspory v České republice 200 až 300 milionů korun,“ řekl Moštěk.

Měsíčně  se v ČR za teplou vodu fakturuje dvě  až tři  miliardy korun,  Podle Martina Kocourka zhruba 1 600 000 českých domácností   platí kvůli zbytečným ztrátám měsíčně za kubický metr teplé vody až o 500 korun více než na Slovensku, kde je stejný systém výroby a distribuce teplé užitkové vody „Někdy jsou výrazné možnosti úspory energií nepochopitelně opomíjeny a to nejen ve složitých  technologiích. Když chcete někde uspořit, musíte nejprve změřit ztráty a pochopit mechanismus jejich vzniku“ kontatuje se  ředitel společnost EESA Kocourek.

FM TUL spolupracuje s firmou EESA od roku od roku 1995, kdy se podílela na vývoji induktivních snímačů pro měření průtoku. Spolupráce potom pokračovala   při vývoji měřičů a systému měření spotřeby tepla. Logickým pokračováním je nynější společný projekt MPO spolupráce od roku. „Do práce na projektu se od začátku zapojili i studenti. V závěrečné fázi  řeší ve své diplomové práci studentka  Barbora Melicharová ekonomické přínosy projektu,“ konstatoval profesor Richter.

J. Kočárková

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

Inaugurace nového děkana FZS TUL Jiřího Beneše (3).JPG

Rektor dnes jmenoval Jiřího Beneše děkanem FZS

Stál u zrodu ústavu, dnes fakulty, zdravotnických studií, podílel se zejména na zajištění programů biomedicínský technik a biomedicínské inženýrství. Profesor Beneš povede fakultu od 1. července 2025 do konce června roku 2029.

9. 6. 2025 | Univerzita | 518