pátek 10. červenec 2020   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Archiv > Docent Rudolf Anděl dostal zlatý dukát

Docent Rudolf Anděl dostal zlatý dukát

andel1.jpg

Zlatý dukát a Cenu pocty z rukou libereckého hejtmana Stanislava Eichlera převzal včera docent Rudolf Anděl z katedry historie Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické Technické univerzity v Liberci.

Docent Anděl se věnoval především historii severních Čech i a Horní Lužice. Publikoval v médiích i v odborných sbornících. Vydal knižní publikace - například Hrady a zámky Libereckého kraje, knížky o Bezdězu a Frýdlantu v Čechách. Veřejnosti je znám také jako  autor odborných textů o husitství a regionální šlechtě .

V období normalizace mu byla upřena vědecká hodnost docent, i když ji řádně obhájil, následoval zákaz práce na vysoké škole. Působil v Liberci na jazykové škole a na Střední ekonomické škole, ale se zákazem vyučovat dějepis. Spolupracoval na rozsáhlejších projektech například na rozsáhlé encyklopedii Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. V roce 1990 byl Rudolf Anděl opožděně jmenován docentem československých dějin. Působil ve vědecké radě Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Je jedním ze zakladatelů Fakulty pedagogické v Liberci. Byl iniciátorem koncepce studia dějepisu na FP v Liberci a do roku 1996 byl vedoucím katedry dějepisu. Od roku 1990 až do 1993 zastával funkci proděkana FP. V roce 1992 byl jmenován členem vědecké rady Pedagogické fakulty a vědecké rady TUL, kde působí dodnes.

Docent Rudolf Anděl patří k osobnostem, které významným způsobem ovlivnily vývoj a formování libereckého školství a vzdělanosti. Zároveň je bezesporu osobností vysoké morální kvality a pozitivního tvůrčího životního přístupu. Přínos docenta Anděla ocenilo v roce 2004 také Statutární město Liberec udělením Čestné medaile města. V roce 2005 byl kandidátem na osobnost Liberecka v čtenářské anketě Libereckého deníku. Technická univerzita v Liberci  vydala v roce 2005 sborník věnovaný docentu Rudolfu Andělovi u příležitosti jeho osmdesátých narozenin. Materiály zpracoval kolektiv Katedry dějepisu pod vedením Miloslavy Melanové.

Hejtman LK Stanislav Eichler udělil  Pocty hejtmana pěti významným osobnostem z oblasti vědy, kultury a sportu, které se zasloužily o dobré jméno Libereckého kraje doma i ve světě u příležitosti státního svátku  Dne  vzniku samostatného československého státu . Mezi oceněnými byl letos  známý představitel pohádkového vládce hor Krakonoše, liberecký herec František Peterka.   Laureátem ceny hejtmana se stal také zakladatel jednoho z nejslavnějších dětských sborů Severáček, čtyřiaosmdesátiletý Milan Uherek.   Zlatý dukát a Poctu hejtmana  dostal také Miloslav Bělonožník, který byl mimo jiné v 60. letech minulého století iniciátorem výstavby skokanských můstků na Ještědu. In memoriam udělil hejtman cenu historikovi, národopisci a ilustrátorovi Josefu Václavu Schejbalovi, jehož celoživotní dílo letos získalo Muzeum Českého ráje v Turnově.

Myšlenka oceňovat významné osobnosti vznikla před čtyřmi lety při přípravě publikace věnované výrazným tvářím Libereckého kraje.    V minulých letech získal mimo jiné cenu třeba autor horského hotelu Ještěd - architekt Karel Hubáček a prorektor Technické univerzity v Liberci  Oldřich Jirsák, který se významně podílel na rozvoji oboru nanovláken. Ocenění získal i horolezec Josef Rakoncaj, jediný Čech, jenž zdolal dvakrát druhou nejvyšší horu světa K2, nebo sklářští výtvarníci Stanislav Libenský a Jaroslava Brychtová.

Redakce T-UNI panu docentu Andělovi srdečně blahopřeje a děkuje mu za jeho užitečnou práci.

J. Kočárková

28.02. 2020

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

!!! Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE NAJDETE NA WEBU ŠKOLY ZDE !!!

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
Anonymní návštěvník | 27. 10. 2009

Blahopřeji panu docentovi

Anonymní návštěvník | 27. 10. 2009

pan docent Anděl si zaslouží ocenění, možná by se měla připojit i univerzita. Velmi panu docentovi blahopřeji a přej do dalších let hodně zdraví

Tuni360v15-www
 
 
 
 
 
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
Universitas
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání