Vědu a umění se dnes pokusil spojit ve své přednášce na téma "Buněčné automaty, inteligence stáda a Maxwellovi démoni" profesor David Lukáš z katedry netkaných textilií Fakulty textilní TUL před studenty katedry výtvarných umění Fakulty umění a architektury TUL.
Cílem veřejně přístupné přednášky je podle něj poukázat na filosofické, poetické a umělecké stránky jisté oblasti vědeckého - teoretického bádání. Autory přednášky jsou kromě Davida Lukáše také Larisa Ocheretna, Richard Charvát a Petr Mikeš.
„Přednáška je zaměřena na interpretaci moderního nástroje pro vyšetřování proudění tekutin (lattice gas cellular automata), na demonstraci "inteligence stáda" a na vysvětlení pojmu "Maxwellův démon". To je myšlenková konstrukce toho, jak se nerovnovážné systémy mohou vzepřít druhému termodynamickému zákonu a "samoorganizovat" se,“ přiblížil přednášku David Lukáš.
Profesor Lukáš nebyl hostem umělců poprvé. Vloni v březnu přednášel studentům FUA na téma z oblasti fyziky "Mřížové modely, Isingův model a automodely. Tento týden se zúčastní slavnostní vernisáže výstavy zahajující cyklus instalací projektu nanoSKOP, zaměřeného na umělecké vizualizace konceptů dimenze nano. V pražském Centru současného umění DOX bude přednášet na téma NanoNAJT - syntéza projekce, přednášky, tance a hudby.
„Umělci se domnívají, že je zajímavé a inspirující využít poznatky přírodních věd pro výtvarné umění a stále častěji se „zmocňují“ mikroskopů a moderních technologií. Podílel jsem se na projektu výstavy Umělci v laboratořích. Tehdy umělecky zaměření kolegové využili našich poznatků z oblasti výzkumu nanovláken. Ztvárnili po svém závěry při pozorování nanovláken elektronovými mikroskopy a vznikla zajímavá díla,“ řekl již dříve redakci T-UNI profesor Lukáš.
J. Kočárková