Profesor Lukáš přednáší i umělcům

Vědu a umění se dnes pokusil spojit ve své přednášce na téma "Buněčné automaty, inteligence stáda a Maxwellovi démoni"  profesor David Lukáš  z katedry netkaných textilií Fakulty textilní TUL před studenty katedry výtvarných umění Fakulty umění a architektury  TUL.

 

Cílem veřejně přístupné  přednášky  je podle něj    poukázat na filosofické, poetické a umělecké stránky jisté oblasti vědeckého - teoretického bádání.  Autory přednášky jsou kromě Davida Lukáše také Larisa Ocheretna, Richard Charvát a Petr Mikeš.

Přednáška je  zaměřena na interpretaci moderního nástroje pro vyšetřování proudění tekutin (lattice gas cellular automata), na demonstraci "inteligence stáda" a na vysvětlení pojmu "Maxwellův démon". To je myšlenková konstrukce toho, jak se nerovnovážné systémy mohou vzepřít  druhému termodynamickému zákonu a "samoorganizovat" se,“ přiblížil přednášku David Lukáš.

Profesor Lukáš nebyl hostem umělců poprvé. Vloni v březnu přednášel  studentům FUA  na téma z oblasti fyziky "Mřížové modely, Isingův model a automodely. Tento týden se zúčastní  slavnostní vernisáže výstavy zahajující cyklus instalací projektu nanoSKOP, zaměřeného  na umělecké vizualizace konceptů dimenze nano. V pražském Centru současného umění DOX bude přednášet na téma NanoNAJT - syntéza projekce, přednášky, tance a hudby.

Umělci se domnívají, že je zajímavé a inspirující využít poznatky přírodních věd pro výtvarné umění a stále častěji se „zmocňují“ mikroskopů a moderních technologií. Podílel jsem se na projektu  výstavy Umělci v laboratořích. Tehdy  umělecky zaměření kolegové využili našich poznatků  z oblasti výzkumu nanovláken. Ztvárnili po svém  závěry při pozorování nanovláken elektronovými mikroskopy a vznikla zajímavá díla,“ řekl již dříve redakci T-UNI profesor Lukáš.

J. Kočárková

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

Loni si velkou pozornost vysloužila přednáška zakladatele a CEO úspěšného start-upu Tanganica Filipa Svárovského.

JobTUL Days no. 2. Rezervujte si termín 6. listopadu 2024

První ročník veletrhu JobTUL Days byl velmi úspěšný, a tak jsme se s chutí pustili do příprav dalšího. V tuto chvíli máme termín a více než čtyři desítky registrovaných firem napříč obory. JobTUL Days budou opět největším veletrhem pracovních...

6. 6. 2024 | Události | 232