TUL uspěla v hodnocení vysokých škol

Technická univerzita v Liberci si  vede v konkurenčním prostředí nabídky vysokoškolského vzdělávání velmi dobře. Potvrdil to čtvrtý ročník projektu Lidových novin „Žebříček vysokých škol“, který srovnává vysoké školy ze tří hledisek:  podle přijímacího řízení a uplatnitelnosti absolventů, podle výzkumu mezi studenty a podle citací a publikací.

„Srovnáváme všechny fakulty veřejných vysokých škol a všechny soukromé vysoké školy c České republice, které mají studijní programy akreditované u českého ministerstva školství. Celkem jde o 139 fakult veřejných škol a 43 soukromých škol. Seznam byl vytvořen na základě registru vysokých škol MŠMT ČR,“ informuje redakce Lidových novin.

V projektu zabodovala především  Fakulta přírodovědně –humanitní a pedagogická TUL . Podle obtížnosti přijetí skončila sice mezi posledními. To však znamená jen to, že přijetí ke studiu, je poměrně snadné.  V hodnocení podle výzkumu mezi studenty však byla druhá za Západočeskou univerzitou v Plzni a před Ostravskou univerzitou v Ostravě. Univerzita Karlova obsadila  sedmé místo.  Podle citací a publikací patří liberecké fakultě dokonce příčka nejvyšší.  To považuje rektor TUL Vojtěch Konopa za velký úspěch, stejně jako skvělé umístění fakulty umění a architektury. Ta se podle obtížnosti přijímacího řízení a uplatnění absolventů umístila na druhé příčce  za VUT v Brně a před ČVUT Praha.  Podle výzkumu mezi studenty obsadila dokonce první místo.

Celkem dobře byly hodnoceny také tři technicky zaměřené liberecké fakulty – strojní, textilní a mechatroniky, informatiky a mezioborových studií, které  se umístily  v první polovině žebříčku.  Například FM TUL  z hlediska citací a publikací obsadila čtvrtou příčku.  Body ztrácely fakulta strojní a textilní z hlediska hodnocení studentů. Hospodářská fakulta skončila na středních pozicích.

Rektor TUL Vojtěch Konopa připouští, že výsledky projektu v médiích nemají stoprocentní vypovídající schopnost a je nutno počítat i se statistickými chybami.  Přesto to je určitý signál toho, jak si univerzita vede a jak ji vnímá  veřejnost. „Technická univerzita v Liberci  soustavně posiluje svoji pozici a je vnímána jako kvalitní vysoká škola, která přesahuje svým  významem liberecký region.  Každoročně  rozšiřuje nabídku studijních programů a úžeji zaměřených oborů.  Je naší základní filosofií,  nově otevírat takové studijní obory, které reflektují na  výsledky vědy a výzkumu a na požadavky hospodářské praxe. Letos nabídneme unikátní studijní program Nanotechnologie s učebním oborem Nanomateriály. To spolu s úspěchy na poli vědy a výzkumu vytváří dobré jméno naší školy,“ řekl rektor TUL Vojtěch Konopa.

 J. Kočárková

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

Inaugurace nového děkana FZS TUL Jiřího Beneše (3).JPG

Rektor dnes jmenoval Jiřího Beneše děkanem FZS

Stál u zrodu ústavu, dnes fakulty, zdravotnických studií, podílel se zejména na zajištění programů biomedicínský technik a biomedicínské inženýrství. Profesor Beneš povede fakultu od 1. července 2025 do konce června roku 2029.

9. 6. 2025 | Univerzita | 360
KWAK v Decathlonu na totemu z TXB desky (4).JPG

Univerzita dostává své technologie na globální trh

Spacáky s nanomembránou značky KWAK se právě v tyto dny dostávají do sítě prodejen Decathlon, největšího světového prodejce sportovního oblečení a vybavení. Membránu spacáků vyvíjeli specialisté z naší katedry hodnocení textilií. Technologie z TUL...

3. 6. 2025 | Události | 422