
Projekt LIFEPOPWAT na čištění odpadních vod, které vytékají ze starých skládek pesticidních látek, funguje na lokalitě v Česku a Polsku a čistí toxické vody se skoro 100% účinností. Teď výsledky projektu, který se zrodil na CXI TUL, ocenila odborná porota pověřená Evropskou komisí titulem LIFE Awards 2025 v kategorii „Circular Economy and Quality of Life“. Je to vůbec první český projekt, který tento titul ve výše uvedené kategorii získal.
„Ze zhruba 150 projektů řešených v rámci výzvy Evropské komise LIFE, porota vybrala po třech finalistech do třech kategorií. Náš LIFEPOPWAT byl jediným českým zástupcem. Z finalistů vybrala náš projekt jako nejlepší. Ten úspěch nás těší dvojnásob, protože je to navíc v téměř dvacetileté historii soutěže poprvé, co český projekt dosáhl v kategorii cirkulární ekonomiky na tento prestižní titul,“ říká koordinátor mezinárodního realizačního týmu projektu LIFEPOPWAT a ředitel Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace Technické univerzity v Liberci (CXI) Miroslav Černík.
U soutěžních projektů porota posuzovala, jak projekty přispívají k okamžitému a dlouhodobému zlepšení životního prostředí, ekonomiky a společnosti, dále hodnotila stupeň inovace a přenositelnosti, efektivitu nákladů a význam z hlediska politiky země a EU.
Cenu převzali zástupci projektu LIFEPOPWAT během konference EU Green Week začátkem minulého týdne v sídle Evropské komise v Charlemagne Building v Bruselu. Cenu jim udělil člen expertní komise a předseda Komise pro životní prostředí, změnu klimatu a energetiku (ENVE) Evropského výboru regionů Konstantin Bakyonnis a Patrick Child, úřadující Generální ředitel pro životní prostředí Evropské komise. Předávání cen se zúčastnila také komisařka pro životní prostředí, rezistenci vodních zdrojů a konkurenceschopnou cirkulární ekonomiku Jessika Roswall.
Podstatou technologie s názvem Wetland+ je systém založený na sérii filtračních a sorpčních polí, která jsou naplněna železem a přírodními látkami jako rašelina nebo dřevní štěpka. Významnou složkou je uměle vytvořený mokřad, kde díky kořenovému systému dochází k dočištění vstupujících vod.
Téměř bezúdržbovou technologii v roce 2020 zavedl projektový tým pilotně na výsypce starého lomu v Hájku na Karlovarsku (ve správě DIAMO, s. p.) a o dva roky později také v polském Jaworznu. Na obou lokalitách se účinnost čištění vody pohybuje těsně pod hranicí 100 %.
Na lokalitě Hájek, kde je tato technologie instalována v plném měřítku, bylo od jejího zavedení vyčištěno 220 tisíc m3 kontaminované vody a z ní 150 kg polutantů, přičemž účinnost technologie se stále zvyšuje díky růstu mokřadních rostlin.
„Po celé Evropě je podobných opravdu velkých skládek okolo 40 a nespočet menších a odhaduje se, že je v nich uloženo až čtvrt milionu tun lindanu a dalších pesticidních látek. V projektovém řešení jsme kladli důraz na přenositelnost technologie na lokality po celém světě,“ dodal profesor Černík.
V soutěži LIFE Award 2025 se liberecký projekt LIFEPOPWAT ucházel také o cenu publika, která mu unikla jen těsně.
Radek Pirkl
Další články v rubrice

AI ve výrobě účinně pomáhá a CXI zas pomáhá podnikům s implementací AI
Děje se tak v rámci projektu Evropský digitální inovační hub pro Liberecký a Královéhradecký kraj EDIH. Na konferenci Rozjeď AI ve výrobě, která se konala 29. května v iQLANDII, se podělili zástupci několika podniků o své zkušenosti, jak jim Ústav...

Studenti připravili vlastní software pro přednášku softwarového aktivisty Stallmana
Americká legenda, která je zakladatelem svobodného softwarového projektu GNU, Richard Stallman si během svého turné po Evropě udělal zastávku také na naší univerzitě. Příprava jeho přednášky byla velmi netradiční. Stallman je známý tím, že...

Sekce defense je strategická také pro TUL. Vystavovali jsme na veletrhu IDET 2025
Autonomní platformu pro dopravu nákladu ve složitém terénu a nanopistoli jsme představili na největším tuzemském veletrhu obranné a bezpečností techniky IDET 2025 na brněnském výstavišti.