T-UNI: Online zpravodaj Technické univerzity v Liberci

První cena za inovaci roku na veletrhu v Praze For Bikes a  stříbrná medaile na veletrhu vynálezů ARCA 2012 v Zahřebu. To jsou poslední ocenění pro katedru oděvnictví fakulty textilní za cyklistickou bundu, která při jízdě na kole signalizuje změnu směru.

Cyklistickou bundu s nositelnou elektronikou společně vyvinuli na katedře oděvnictví Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci Zdeněk Kůs a Antonín Havelka. Na vývoji inteligentního cyklistického oděvu spolupracovali se třemi českými firmami. Plzeňská firma APPLYCON a liberecký ELITRONIC zajišťovaly návrh a výrobu celých ovládacích modulů. Táborská firma KALAS má na starosti ušití a kompletaci modelů.

Vývoj trval asi jeden rok. První modely představili vědci z TUL veřejnosti loni v červnu. „Původní model jsme ještě vylepšili. Přidali jsme ledky na rukávy, takže při odbočování svítí i na upažené ruce. Zvýšili jsme také spolehlivost elektroniky, která nyní vydrží týden bez nabíjení,“ řekl docent Havelka.

Unikátní bunda, která podstatně zvýší bezpečnost cyklistů v silničním provozu. Navenek jde o běžnou reflexní cyklistickou bundu, která je ale na zadní viditelné části a na rukávech vybavena blikajícími LED diodami. Systém se skládá ze dvou modulů. Jeden je umístěn na jízdním kole, na řidítkách a  přenáší signály o změně směru jízdy. Tyto signály jsou odesílány do druhého modulu v oděvu, který na jejich základě řídí svit LED diod integrovaných do oděvu. „Moduly mají kompaktní rozměry umožňující snadnou integraci do oděvu a montáž na jízdní kolo. V oděvu je elektronický modul zasunut v kapse na rubové straně u spodního lemu bundy. Na jízdní kolo je pak nutné osadit zapouzdřenou elektroniku připínacím klipem, který umožní snadné připnutí a odepnutí. Osvětlení má relativně malou spotřebu elektrické energie a díky technickému řešení integrace do textilie snese běžnou údržbu oděvů,“ uvedl Zdeněk Kůs.

Podle Antonína Havelky jde o český unikát, o který bude na českém i zahraničním trhu velký zájem. “Už nyní dostáváme dotazy, kde je možné takový oděv koupit. Hodně se o něj zajímají rodiče malých cyklistů,“ řekl Antonín Havelka.

Podle Zdeňka Kůse je bunda zhotovena z prodyšného materiálu, který zaručuje komfort i při fyzické námaze. Systém elektroniky je lehký a pocitově neznatelný, takže cyklistu vůbec neobtěžuje.

Podle Zdeňka Kůse je nová cyklistická bunda, která mnohonásobně zvyšuje bezpečnost cyklistů výrazným úspěchem spolupráce Technické univerzity v Liberci s hospodářskou praxí.  „Je velmi důležité, aby výsledky vědy a výzkum nekončily na patentovém úřadě, ale aby byly co nejdříve prakticky využívány. Nejen pro to, že škola může na takové spolupráci s podniky finančně profitovat, ale především proto, že využitelnost výsledků vědy a výzkumu bude v budoucnu hrát důležitou roli při hodnocení vysokých škol. Proto je také důležité, aby škola uzavřela s výrobci kvalitní partnerské smlouvy,“ řekl profesor Kůs.

Ročně umírá v České republice zhruba 70 cyklistů. Zásluhou Technické univerzity v Liberci se může toto číslo snížit. Cyklistu v bundě vybavené elektronikou totiž nemůže nikdo přehlédnout. Výrobce sportovního oblečení tvrdí, že unikátní bunda, chráněná jako užitný vzor, bude uvedena na český trh ještě v letošní cyklistické sezóně.

J. Kočárková

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE

Další články v rubrice


Nejbližší akce

08
02 | 2023
středa

Seminář na téma Flexibilní formy zaměstnání

Víte, co je stlačený týden, sdílené pracovní místo, pružná pracovní doba nebo jaké jsou povinnosti zaměstnanců a vedoucích při práci z domova? I o těchto tématech se dozvíte více na semináři Flexibilní formy zaměstnání – možnosti a rizika. KDY:...

10
02 | 2023
pátek

Fakulta strojní zve na přednášku profesorky Kučerové o materiálovém výzkumu

Materiálový výzkum využitelný nejen pro skladování vodíku je přednáška profesorky Ludmily Kučerové u příležitosti Mezinárodního dne žen a dívek ve vědě. Na přednášku zve Fakulta strojní TUL. KDY: 10. února 2023 v 9.30 KDE: učebna G312,...

11
02 | 2023
sobota

Den otevřených dveří fakulty textilní

Fakulta textilní Technické univerzity v Liberci představí své učebny a studijní programy během dne otevřených dveří. KDY: 11. února 2023 od 9.30 KDE: Budova „B“, Čížkova 1034/3 Časový harmonogram: 12.00 až 12.30 – přednáška „Co vše je...

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_1084 - kopie.JPG

Ministr Balaš si od nás odvezl zápisník plný podnětů

Přebujelá administrativa MŠMT, rozpočet vysokých škol, zdlouhavá komunikace mezi resortem školství a Národním akreditačním úřadem nebo neodpovídající režie v projektech. To byla jen část námětů setkání ministra školství Vladimíra Balaše s rektorem...

2. 2. 2023 | Univerzita | 52
IMG_1106 - kopie.JPG

Jan Stolín je novým děkanem FUA

Dnes převzal od rektora Miroslava Brzeziny jmenovací dekret a také skleněné fakultní žezlo. Fakultu umění a architektury TUL povede od této středy následující čtyři roky.

31. 1. 2023 | Univerzita | 333