T-UNI: Online zpravodaj Technické univerzity v Liberci

Nový elektronový rastrovací mikroskop (SEM) TESCAN VEGA SHB s energiově disperzní  analýzou (EDS) byl zprovozněn v úterý 3. září na fakultě strojní. Fakulta ho pořídila v rámci řešení Centralizovaného rozvojového  projektu. Zařízení nahradilo starý mikroskop SEM Tesla 343 Perla z roku 1989.

„Jedná se o vysoko vakuový mikroskop s malou komorou určený zejména pro vodivé, tj. kovové vzorky nebo pro vzorky nevodivé povlakované vrstvou uhlíku či zlata. Detektor EDS analýzy byl zvolen s velikostí 20 mm2 tak, aby bodové, liniové a mapové chemické analýzy probíhaly v obdobné kvalitě jako na vysokorozlišovacím SEM pořízeném na CxI v loňském roce,“  přiblížil nový přistroj Petr Hanus z katedry materiálu FS TUL.

Podle Hanuse bude špičkový mikroskop využíván při běžné výuce oborových předmětů a studenti ho budou mít k dispozici i při řešení bakalářských, diplomových a doktorských prací, které jsou spojeny s materiálovým výzkumem, šetřením struktur, kvality a defektů materiálu. „SEM bude dále používán i pro řešení grantů spojených s materiálovým výzkumem a vývojem, které již běží a které jsou plánovány,“ dodal Petr Hanus.

Hovoříme-li o energiově disperzní analýze, máme na mysli princip detekce rentgenového záření, které je vybuzeno dopadajícími elektrony. Energiově disperzní analyzátor je pak nositelem informace o chemickém složení vzorků. Analýza se provádí na základě toho, že každý prvek má různou energii rentgenového záření.

Centralizovaný  rozvojový  projektu realizuje na fakultě strojní katedra materiálu. Zapojily se do něj katedry a ústavy z těchto univerzit: VŠCHT, UJEP, FS a FJFI  ČVÚT a ZČU.

J. Kočárková

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE

Další články v rubrice

2 Hrubosova Expo Dubai- obraz-4.jpg

TUL je součástí prestižní výstavy WORLD EXPO v Dubaji

Kompozici ze speciálních textilií, které svítí nebo dokáží ničit bakterie a viry, představuje na světové výstavě Expo 2020 v Dubaji Technická univerzita v Liberci. Umělecky pojatý exponát z Liberce zároveň ukazuje možnosti využití chytrých...

12. 1. 2022 | Události | 341

Nejbližší akce

25
01 | 2022
úterý

Den otevřených dveří Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL_ONLINE!

Své prostory a studijní programy představí zájemcům Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická TUL. KDY: Úterý 25. ledna 2022 Pouze online. Více na facebooku fakulty.

26
01 | 2022
středa

Den otevřených dveří Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL

Své studijní programy, výhody studia a možnosti uplatnění absolventů představí Fakulta mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL. KDY: středa 26. ledna 2022, 10 hodin KDE: aula, budova G, Univerzitní náměstí 1, Liberec

01
02 | 2022
úterý

Den otevřených dveří Fakulty strojní TUL

Studijní programy, laboratoře nebo studentský závodní tým mohou poznat všichni, kdo dorazí na den otevřených dveří Fakulty strojní TUL. KDY: úterý 1. 2. 2022, od 9.30 hodin KDE: aula budovy G a laboratoře fakulty strojní, Univerzitní náměstí 1,...

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

correct-2.jpg

Jedinečný displej absolventa TUL boduje ve světě. »Vidí« lépe

Firma CREAL absolventa TUL Tomáše Sluky je čtvrtým nejlepším startupem Švýcarska. Úspěch má díky vývoji jedinečného displeje pro zařízení s rozšířenou realitou, v němž může oko zaostřovat jako v reálném světě. Nový displej dává rozšířené realitě...

4. 1. 2022 | Lidé | 645