T-UNI: Online zpravodaj Technické univerzity v Liberci

Setkání špiček v oboru z více jak dvou desítek zemí světa pořádala katedra energetických zařízení naší fakulty strojní. Konference se konala ve dnech 19.–22. listopadu v Kutné Hoře.

Konference Experimental Fluid Mechanics se zaměřuje na výzkum v oblasti mechaniky tekutin, termodynamiky, biomechaniky a techniky prostředí. Prostor organizátoři věnovali také příspěvkům z oblasti numerických výpočtů či fyzice nízkých teplot.

„Letos na konferenci přijelo přes 160 účastníků z 23 zemí světa. Kromě řady zástupců ze zemí Evropské unie k nám přijeli studenti a odborníci z Japonska, Kolumbie, Brazílie, z Íránu, Alžíru, Číny i ze Spojených arabských emirátů,“ charakterizuje mezinárodní konferenční prostředí organizátorka Petra Dančová z katedry energetických zařízení.

Několik posledních ročníků převažují na konferenci hosté ze zahraničí nad českými – poměr se ustálil na čísle 70 ku 30%.

Vrcholem konferenčních dní jsou hlavní příspěvky předních odborníků z oboru. Letos mezi nimi byl například Martin Jackson, přední britský specialista na fyziku nízkých teplot, který v současné době hostuje na Karlově univerzitě. Svůj příspěvek přednesl také Tim Persoons z dublinské Trinity College, který je uznávanou kapacitou v oboru syntetizovaných proudů a sdílení tepla.

„Účastí špičkových odborníků a poměrem zahraničních hostů patří konference k předním událostem oboru experimentální mechaniky tekutin v rámci zemí Evropské unie,“ shrnuje význam akce předseda vědeckého výboru konference Tomáš Vít z katedry energetických zařízení FS TUL.

Konference Experimental Fluid Mechanics se konala letos už poosmé, první ročníky hostila naše univerzita na své půdě, postupně se změnila na setkání putovní. Předloni se konala v Jičíně, loni v Hradci Králové a letos v inspirativních prostorách Galerie Středočeského kraje v sousedství Chrámu svaté Barbory v Kutné Hoře.

O místě devátého ročníku zatím organizátoři nerozhodli, termín však připadne tradičně na druhou polovinu listopadu. Ohlédnutí za osmi ročníky a pozvánku na ročník devátý sledujte na webu konference: http://efm.kez.tul.cz/

„Osobně si na této konferenci cením mezinárodního prostředí, které se neustále už spontánně rozšiřuje a které tvoří příznivé zázemí pro navázání spolupráce a dohodnutí výměn studentů. Běžně se setkávám s tím, že se mě účastníci se zahraničí ptají na možnosti Ph.D. studia na naší univerzitě,“ shrnuje význam konference Petra Dančová.

Radek Pirkl

Fotografie: Markéta Petříková

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE

Další články v rubrice


Nejbližší akce

25
01 | 2022
úterý

Den otevřených dveří Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL_ONLINE!

Své prostory a studijní programy představí zájemcům Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická TUL. KDY: Úterý 25. ledna 2022 Pouze online. Více na facebooku fakulty.

26
01 | 2022
středa

Den otevřených dveří Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL

Své studijní programy, výhody studia a možnosti uplatnění absolventů představí Fakulta mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL. KDY: středa 26. ledna 2022, 10 hodin KDE: aula, budova G, Univerzitní náměstí 1, Liberec

01
02 | 2022
úterý

Den otevřených dveří Fakulty strojní TUL

Studijní programy, laboratoře nebo studentský závodní tým mohou poznat všichni, kdo dorazí na den otevřených dveří Fakulty strojní TUL. KDY: úterý 1. 2. 2022, od 9.30 hodin KDE: aula budovy G a laboratoře fakulty strojní, Univerzitní náměstí 1,...

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

correct-2.jpg

Jedinečný displej absolventa TUL boduje ve světě. »Vidí« lépe

Firma CREAL absolventa TUL Tomáše Sluky je čtvrtým nejlepším startupem Švýcarska. Úspěch má díky vývoji jedinečného displeje pro zařízení s rozšířenou realitou, v němž může oko zaostřovat jako v reálném světě. Nový displej dává rozšířené realitě...

4. 1. 2022 | Lidé | 645