Na radnici v Žitavě začala výstava "Bubliny bez hranic – Experimenty barvy, vědy a fantazie", která propojuje dětskou kreativitu s moderními technologiemi. Projekt InterBridge, realizovaný v rámci programu Interreg Česko-Sasko, umožnil dětem z Lessingovy základní školy v Žitavě zúčastnit se workshopů, jejichž výsledky si nyní může prohlédnout veřejnost.
KDY: 13. března až 31. března 2025
KDE: Radnice Žitava, Markt 1 Rathaus
Loni v září byly pro děti zorganizovány dva výtvarné workshopy s názvem Malování bublinami. Výsledkem jsou originální, barevně i strukturně zajímavé obrazy, které se staly součástí výstavy. Autoři projektu následně zapojili prvek inovace – využili umělou inteligenci, kterou natrénovali právě na dětských kresbách. Výsledné obrazy jsou nyní vystaveny vedle sebe a návštěvníci mohou sami hádat, co vytvořily děti a co AI. Možná dětské kresby nejsou technicky dokonalé, ale mají v sobě energii a radost, která je nenahraditelná.
Výstava však není jen o umění, ale i o vědě – projekt InterBridge má totiž jako hlavní cíl spojovat vědu a umění. Během workshopů se děti dozvěděly více o tématech jako povrchové napětí a rozklad barev. „Nenásilně jsme tím ukázali propojení mezi vědou a uměním. Ale hlavně si děti užily spoustu zábavy!,“ říká vedoucí projektu Hana Křížová z Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL (CXI).
Tento projekt má i hlubší přesah – posiluje přeshraniční spolupráci mezi Českem a Saskem. Technická univerzita v Liberci v minulém roce podepsala memorandum o spolupráci s Lessingovou základní školou a skrze projekt InterBridge je do aktivity zapojena i Technická univerzita v Chemnitz. Tímto způsobem vytváříme platformu pro sdílení nápadů a podporu sousedských vztahů mezi našimi regiony.
Součástí výstavy je i multimediální prezentace o všech zúčastněných institucích – TUL, CXI, TUC, městech Liberec a Chemnitz. Výstava bude na radnici v Žitavě přístupná do konce března, přičemž pozvánka běží na informační obrazovce u vchodu do radnice.
Na realizaci výstavy a workshopů se podíleli:
Karolína Voleská (CXI TUL) – vedla workshopy, Kateřina Chromčáková (absolventka PF TUL) – vytvořila informační plakáty a prezentaci, Jan Rouha a Lukáš Dostálek (metodici umění z FUA TUL) – instalovali výstavu, Hana Křížová (vedoucí projektu InterBridge) – celou akci zorganizovala a koordinovala.