Používáme cookies. Z důvodu zkvalitňování potřebujeme vědět, o které články mají návštěvníci zájem.

Literární mapa vás v příhraničí provede místy spjatými s Máchou, Schillerem a dalšími autory

Vesrnisáž výstavy Ottfried Preussler. Foto Jan Kozák (31).jpg
Příběhy pod havraními křídly. Z vernisáže výstavy Ottfried Preussler. Foto: Jan Kozák

Interaktivní mapa, která spojuje místa v česko-saském regionu s literáty a jejich díly, vznikla péčí Technické univerzity v Liberci, Technische Universität Dresden a Hochschule für Technik und Wirtschaft Dresden. Využít ji mohou učitelé v hodinách literatury, cenné informace v ní najdou i laici a odborníci.

Na každé straně česko-německé hranice v nové literární mapě najdete 35 míst a další přibývají. Jsou to místa spjatá s Karlem Hynkem Máchou, Friedrichem Schillerem nebo třeba Johannem Wolfgangem Goethem.

Jedná se o rodiště autorů, ulice a náměstí, která nesou jejich jména, památníky, pomníky i místa jejich posledního odpočinku. Kromě map s těmito místy, jsou na webu interaktivní literární mapy také medailonky autorů, pojednání o díle i recepci jejich tvorby, fotokopie pramenů nebo soupis další studijní literatury.

„Celý web je trojjazyčný a informace v něm najdou jak učitelé, kteří chtějí zpestřit svým žákům hodiny literatury, tak laická i odborná veřejnost, která má zájem o kulturu tohoto regionu,“ říká jeden z řešitelů projektu Pavel Novotný z katedry německého jazyka Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL.

Mezinárodní tým pracoval na projektu „Česko-saská literární krajina. Interaktivní mapa s širokými možnostmi využití (LIS)“ dva a půl roku, z naší školy to byli především odborníci z katedry českého jazyka, katedry historie a katedry německého jazyka FP TUL, současnou vedoucí přeshraničního projektu je Annette Teufel z TU Dresden. Projekt je financován z Evropského fondu pro regionální rozvoj.

Ottfried Preussler – krajina a příběhy spojují lidi

Ukázku projektu můžete vidět na výstavě Ottfried Preussler – Cesty Čarodějova učně, která je do 15. listopadu 2019 otevřená v Krajské vědecké knihovně v Liberci.

Výstava o tomto německy píšícím rodákovi z Liberce vznikla jako rozšíření hesla Ottfried Preussler z literární mapy. Návštěvníci v knihovně najdou prvotisky a různá vydání Preusslerových knih v mnoha jazycích, ilustrace, fotodokumentaci a další materiály. Jedna celá část je věnována slavnému Čarodějovu učni Krabatovi.

Ottfrieda Preusslera vybrali řešitelé česko-německého projektu jako symbol prolínání obou kultur v severočeském pohraničí.

„K nalezení je Preussler v podstatě všude po Čechách: protože tenhle kraj je, jak jednou autor sám řekl, přímo ,plný příběhůʻ. Tyto příběhy, stejně jako krajina, nebyly nikdy pouze německé nebo pouze české, vyprávěly o historii obyvatel, kteří tu žili společně, sice v místy ,konfliktnímʻ, ale přece jen společenství,“ říká k tomu Annette Teufel, hlavní řešitelka projektu LIS.

Radek Pirkl

Foto: Jan Kozák

Možná Vás bude zajímat
Literární mapa (LIS)

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE

Další články v rubrice

Mesto pro kazdeho 01.jpg

Kniha pro každého obyvatele města

ROZHOVOR. Tato kniha sbírá samé kladné recenze a ohlasy a hovoří se o ní i v celostátních médiích, nejen těch zaměřených na architekturu. Můžeme směle předpovědět, že v průběhu letošního roku jí jistě připadne i nějaké ocenění. To...

4. 3. 2021 | Kultura | 1 128

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce