Interaktivní mapa, která spojuje místa v česko-saském regionu s literáty a jejich díly, vznikla péčí Technické univerzity v Liberci, Technische Universität Dresden a Hochschule für Technik und Wirtschaft Dresden. Využít ji mohou učitelé v hodinách literatury, cenné informace v ní najdou i laici a odborníci.
Na každé straně česko-německé hranice v nové literární mapě najdete 35 míst a další přibývají. Jsou to místa spjatá s Karlem Hynkem Máchou, Friedrichem Schillerem nebo třeba Johannem Wolfgangem Goethem.
Jedná se o rodiště autorů, ulice a náměstí, která nesou jejich jména, památníky, pomníky i místa jejich posledního odpočinku. Kromě map s těmito místy, jsou na webu interaktivní literární mapy také medailonky autorů, pojednání o díle i recepci jejich tvorby, fotokopie pramenů nebo soupis další studijní literatury.
„Celý web je trojjazyčný a informace v něm najdou jak učitelé, kteří chtějí zpestřit svým žákům hodiny literatury, tak laická i odborná veřejnost, která má zájem o kulturu tohoto regionu,“ říká jeden z řešitelů projektu Pavel Novotný z katedry německého jazyka Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL.
Mezinárodní tým pracoval na projektu „Česko-saská literární krajina. Interaktivní mapa s širokými možnostmi využití (LIS)“ dva a půl roku, z naší školy to byli především odborníci z katedry českého jazyka, katedry historie a katedry německého jazyka FP TUL, současnou vedoucí přeshraničního projektu je Annette Teufel z TU Dresden. Projekt je financován z Evropského fondu pro regionální rozvoj.
Ottfried Preussler – krajina a příběhy spojují lidi
Ukázku projektu můžete vidět na výstavě Ottfried Preussler – Cesty Čarodějova učně, která je do 15. listopadu 2019 otevřená v Krajské vědecké knihovně v Liberci.
Výstava o tomto německy píšícím rodákovi z Liberce vznikla jako rozšíření hesla Ottfried Preussler z literární mapy. Návštěvníci v knihovně najdou prvotisky a různá vydání Preusslerových knih v mnoha jazycích, ilustrace, fotodokumentaci a další materiály. Jedna celá část je věnována slavnému Čarodějovu učni Krabatovi.
Ottfrieda Preusslera vybrali řešitelé česko-německého projektu jako symbol prolínání obou kultur v severočeském pohraničí.
„K nalezení je Preussler v podstatě všude po Čechách: protože tenhle kraj je, jak jednou autor sám řekl, přímo ,plný příběhůʻ. Tyto příběhy, stejně jako krajina, nebyly nikdy pouze německé nebo pouze české, vyprávěly o historii obyvatel, kteří tu žili společně, sice v místy ,konfliktnímʻ, ale přece jen společenství,“ říká k tomu Annette Teufel, hlavní řešitelka projektu LIS.
Radek Pirkl
Foto: Jan Kozák
Další články v rubrice
Studenti připomněli památku 17. listopadu svobodomyslným jazzem
Koncert k připomínce událostí 17. listopadu odehrálo v univerzitní aule symbolicky studentské trio hudebníků z Katedry jazzové tvorby Akademie múzických umění v Praze. Před blížícím se Dnem boje za svobodu a demokracii a Mezinárodním dnem...
Hovory s ledničkou. ÚNOS chystá premiéru hry, na jejímž konci dobro opět ostrouhá
Úplně nenormální ochotnický spolek úplně nenormálně funguje při TUL už 15 let. Za tu dobu už diváky odboural smíchy s hrami Indiana Jones a n-tá křížová výprava, Pí mušketýrů, Psychopatovo velmi pozdní odpoledne nebo Záhada jizerského yettiho....
Den architektury vás zavede do našeho kampusu, do Domu Karla Hubáčka, Zauhlovačky i na Ještěd
Koná se celý týden od pátku 27. září, liberecký program festivalu Den architektury zaštiťuje Fakulta umění a architektury TUL.