sobota 19. září 2020   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Kultura > Otevřeli galerii zaměřenou na autorský šperk. Manželé Pouzarovi, sami šperkaři a výtvarníci, jsou spjati také s naší katedrou designu

Otevřeli galerii zaměřenou na autorský šperk. Manželé Pouzarovi, sami šperkaři a výtvarníci, jsou spjati také s naší katedrou designu

Manželé Pouzarovi ve svém. Foto: Tomáš Tesař/Liberecké zprávy

ROZHOVOR. Galerii Pouzar&ová otevřeli koncem října v Jablonci nad Nisou. Je galerií prodejní a v nabídce nebo vystaveny tu jsou a budou především autorské šperky tvůrců z regionu. Start jejich galerie je o to zajímavější, že manželé jsou spjati s katedrou designu Fakulty textilní TUL. Martin J. Pouzar vede studenty v dílně šperku, Veronika Pouzarová ještě nedávno působila na katedře jako grafička. Rozhovor s nimi přinášejí Liberecké zprávy.

 

Proč jste otevřeli svou galerii tady, na severu Čech?“ ptají se Liberecké zprávy.

Martin P.:

Kde jinde, než v regionu, který je historicky známý a vyhlášený tím, že odtud pochází řada skvělých šperkařů? Jablonec n. N., Turnov, Železný Brod, Liberec, vlastně celý sever a severovýchod Čech, byl vždycky neskutečným podhoubím výtvarníků a umělců, kteří se zabývali autorským šperkem. Na pár kilometrech čtverečných tu najdete tři umělecké školy. Každá z nich je sice trochu jinak zaměřená, nicméně ve všech funguje minimálně jeden ateliér, který se věnuje právě šperku nebo bižuterii. Tedy něčemu, co člověka zdobí. Řada jejich absolventů, kteří odešli studovat dál, například do Prahy, se sem později vrátila či vrací. Je jich tu opravdu hodně. Takže kde jinde by se podobný formát, byť malé, komorní galerie, měl objevit a nabízet návštěvníkům tento typ umění? Nevyužít takový potenciál by byla velká škoda.

Celý rozhovor čtěte zde.

-red-

28.02. 2020

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

!!! Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE NAJDETE NA WEBU ŠKOLY ZDE !!!

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
Tuni360v15-www
 
 
 
 
 
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
Universitas
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání